Това мнение изрази пред БНР Димитър Зоров, председател на Съюза на говедовъдите. "Искаме политики за гарантиране на съществуването и тези хора да продължат да работят", заяви той преди днешните протести на земеделците, които не са съгласни с подписаното споразумение с правителството.
Ние сме на един пазар. Има борба за същестуване. Нашите политици не трябва да ходят в Брюксел като на заколение, а когато нещо не устройва нашата страна, има право на вето, поясни председателят на Съюза на говедовъдите.
Земеделието, животновъдството, зеленчукопроизводството си отиват, предупреди Зоров.
Той обърна внимание и върху пасищата в националните паркове, в които ще бъде ограничен достъпът на животновъди, "защото някой е казал", докато "в Австрия над 1500 метра пашуват".
"Министърът си отмъщава на хората, които търсят своите права", смята Димитър Зоров, запитан за тезата, че атаките срещу земеделския министър са причинени от проверките за виртуални животни във фермите. "Не можеш с държавната машина да хвърляш срещу хората", посочи Зоров за проверките по средата на зимата.
"Искахме да вкараме трактори, техника в центъра на София. Казват ни да я оставим на околовръстното. Е, за какво идват тези хора? Някои от тези хора ще се опитват да вкарат тези машини в София и това някой може да го таксува, че не е мирен протест", коментира Димитър Зоров в предаването "Преди всички".
"Видя се, че гръбнакът на тези протести не са Асоциацията на зърнопроизводителите", отбеляза още той.
Това мнение изрази пред БНР Тодор Джиков от Асоциацията на картофопроизводителите, който е и бивш заместник-министър на земеделието.
Земеделците продължават да стачкуват, и то масово, подчерта Джиков.
Той съобщи, че са подготвили промяна в Закона за подпомагане на земеделските производители, която предвижда, че за да се получава подпомагане, трябва съответният земеделски производител да бъде член на браншова организация.
Така според него браншовите обединения ще бъдат припознати от изпълнителната власт като национално представителни.
"Сега всички представляваме всички."
Двете мнения чуйте в звуковия файл.
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в..