Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Зоров: Земеделието, животновъдството, зеленчукопроизводството си отиват

Из дебрите на земеделските протести - кой за какво (не) се съгласи?

Тодор Джиков: Има технология за овладяване на един протест. Земеделците продължават масово да протестират!

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Аграрната камара е подписала кризисен пиар на министъра на земеделието.

Това мнение изрази пред БНР Димитър Зоров, председател на Съюза на говедовъдите. "Искаме политики за гарантиране на съществуването и тези хора да продължат да работят", заяви той преди днешните протести на земеделците, които не са съгласни с подписаното споразумение с правителството.

Ние сме на един пазар. Има борба за същестуване. Нашите политици не трябва да ходят в Брюксел като на заколение, а когато нещо не устройва нашата страна, има право на вето, поясни председателят на Съюза на говедовъдите.

Димитър Зоров  Снимка: БГНЕСЗемеделието, животновъдството, зеленчукопроизводството си отиват, предупреди Зоров.

Той обърна внимание и върху пасищата в националните паркове, в които ще бъде ограничен достъпът на животновъди, "защото някой е казал", докато "в Австрия над 1500 метра пашуват".

"Министърът си отмъщава на хората, които търсят своите права", смята Димитър Зоров, запитан за тезата, че атаките срещу земеделския министър са причинени от проверките за виртуални животни във фермите. "Не можеш с държавната машина да хвърляш срещу хората", посочи Зоров за проверките по средата на зимата.

"Искахме да вкараме трактори, техника в центъра на София. Казват ни да я оставим на околовръстното. Е, за какво идват тези хора? Някои от тези хора ще се опитват да вкарат тези машини в София и това някой може да го таксува, че не е мирен протест", коментира Димитър Зоров в предаването "Преди всички".

"Видя се, че гръбнакът на тези протести не са Асоциацията на зърнопроизводителите", отбеляза още той. 

Тодор Джиков  Снимка: БГНЕС

"Ние не се разделихме, а ни разделиха. Има технология за овладяване на един протест – първо да разделиш протестиращите на групи, на флангове, след това да избереш най-неподготвените, най-лесните или най-близките до властта, да ги пробиеш, да подпишеш нещо с тях и на другите да кажеш после – подписах с едните, какво ще правим сега. Докато изпусне парата."

Това мнение изрази пред БНР Тодор Джиков от Асоциацията на картофопроизводителите, който е и бивш заместник-министър на земеделието.

Земеделците продължават да стачкуват, и то масово, подчерта Джиков.

Той съобщи, че са подготвили промяна в Закона за подпомагане на земеделските производители, която предвижда, че за да се получава подпомагане, трябва съответният земеделски производител да бъде член на браншова организация.

Така според него браншовите обединения ще бъдат припознати от изпълнителната власт като национално представителни.

"Сега всички представляваме всички."

Снимка: Здравка Маслянкова

Двете мнения чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15