Русия обяви днес естонската премиерка Кая Калас за издирване по дело, за което не се дават подробности, предаде АФП.
В базата данни с издирвани лица на руското МВР се казва, че Кая Калас, премиер на Естония от 2021 г., "се издирва по член от Наказателния кодекс", но без да се уточняват обвиненията.
Издирван от Русия е и държавният секретар на Естония Таймар Петеркоп.
От руските органи на реда са съобщили пред ТАСС, че срещу Калас и Петеркоп е "образувано дело за унищожаване и повреда на паметници на съветски воини". "В рамките на това дело те са обявени за издирване", заявил източник на агенцията.
За издирване е обявен също министърът на културата на Литва Симонас Кайрис.
Впоследствие говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че обявените за издирване "предприемат враждебни действия спрямо Русия и историческата памет". Той обвини Калас и в "оскверняване на историческата памет".
Калас заяви, че заплахата за арест няма да я сплаши.
"Кремъл се надява, че с този ход ще накара мен и други да замълчат, но няма да му се получи. Ще продължа да настоявам за мощна подкрепа за Украйна и засилване на европейската отбрана," заяви естонският премиер.
В списъка на руското вътрешно министерство бяха включени още министърът на културата на Литва Симонас Кайрис, както и около 60 от общо депутати от предишния парламент на Латвия.
Естония, Литва и Латвия бяха анексирани от Съветския съюз през 1940 година и след временната нацистка окупация през Втората световна война бяха върнати под властта на Москва до 1991-ва. Властите в трите републики премахнаха повечето паметници от съветско време, след като Русия нападна Украйна.
Пожар може да навлезе в село Доситеево в община Харманли. Предупреждение за това разпрати тази вечер по Bg-Alert областният управител на Хасково. Разпоредена бе подготовка за евакуация. Засегнатите площи са около 6000 декара, седем противопожарни автомобила бяха разположени в подстъпите на Доситеево, за да пресекат приближаващия огън. Преди..
Американската брегова охрана приписа цялата вина за имплозията на батискафа "Титан" преди 2 години на компанията "Оушън Гейт" и загиналия ѝ собственик Стоктън Ръш. Той и още четирима души загинаха при инцидента с плавателния съд, изследващ останките от потъналия кораб "Титаник". Издирват безследно изчезнал батискаф в Атлантическия океан Нови..
НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 година. Такива обновени планове на новото ръководство на космическата агенция цитират американски медии, а основна причина е конкуренцията с Русия и Китай за изграждане на постоянна база на естествения спътник на Земята. "Напредъкът в тази изключително важна технология за поддържка на..
Кремъл обмисля варианти за отстъпка спрямо президента на САЩ Доналд Тръмп, която би могла да включва ограничено въздушно примирие с Украйна , за да се опита да предотврати заплахата от вторични санкции, въпреки че Русия остава решена да продължи войната си, съобщава Блумбърг. Длъжностни лица признават, че посещението на американския пратеник..
С полет от Милано на летище "Васил Левски" в София този следобед се прибраха българските ученици, които спечелиха два златни и два сребърни медала на 37-ото издание на Международната олимпиада по информатика в Боливия, която е най-престижното световно състезание в тази област. То се проведе между 27 юли и 3 август, а участие взеха 330 състезатели от..
Митата на американският президент Доналд Тръмп на пощадяват и най-големите му привърженици в Европейския съюз, пише в коментар агенция Франс прес. Унгарският премиер Виктор Орбан обеща, че завръщането на неговия скъп приятел Доналд Тръмп на поста президент на Съединените щати ще постави началото на нова "златна епоха". Но профсъюзният лидер..
Община Сапарева баня забрани фойерверките и използването на пиротехнически изделия през летните месеци заради риска от пожари. Такава заповед издаде кметът на курортния град Калин Гелев на основание на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия. На същото основание такава заповед издадоха вече общините..
Минималната работна заплата за 2026 г. трябва да бъде определена по сега действащия механизъм в Кодекса на труда и ще бъде 50 процента от средната..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Министерски съвет скри списъка с обявените за продажба 4400 държавни имота. Това съобщи пред БНР блогърът, IT специалист и активист за отворените..