Русия е изгубила над 3000 танка по време на инвазията си в Украйна, което е еквивалент на целия ѝ предвоенен активен инвентар. Но има по-нискокачествени бронирани машини в запас за дългогодишна замяна, смята водещ изследователски център, предаде Ройтерс.
Украйна също има тежки загуби след инвазията на 24 февруари 2022 г., но западните военни попълнения ѝ позволиха да запази запасите си, докато повиши качеството, посочи базираният в Лондон Международен институт за стратегически изследвания в годишния си доклад "Военен баланс".
"Москва успява да изтъргува качество за количество, изтегляйки хиляди по-стари танкове от складовете на ниво, понякога, около 90 танка месечно", се казва в доклада.
Руските запаси означават, че Москва "потенциално може да издържи още около 3 г. на тежки загуби и да попълват танковете от запасите си, дори при по-ниско техническо ниво, независимо от възможностите за производство на ново оборудване".
Русия има активна мощ от 1750 основни бойни танкове – от по-старите Т-55 до модерните Т-80 и Т-90, посочва още докладът. Други 4000 са на склад.
"Ситуацията подчертава засилващото се усещане за пат в боевете, който може да продължи през 2024 г.".
Руското военно министерство е отказало да коментира съобщеното в доклада.
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори. Тенденцията беше..
Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им. Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..