Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НПО: Законът за домашното насилие не работи. Жертвите не могат да чакат!

| Интервю
Снимка: iStock

35 неправителствени организации, обединени в коалиция "Заедно срещу насилието", призоваха премиера Николай Денков, вицепремиера Мария Габриел и министрите от кабинета да ускорят прилагането на приетия миналата година Закон за домашното насилие. В открито писмо те критикуват бавното и неефективно прилагане на промените в закона, които бяха приети от 49-ото НС след години протакане. Една от причините за промените беше свързана със случая с 18-годишната Дебора, обезобразена с макетно ножче.
Промените влизат в сила от началото на 2024 г., но се оказва, че няма достатъчно готовност от страна на основните институции и вероятно достатъчно обучение на прилагащите закона, обясни пред БНР Анна Николова от Алианса за защита от домашното насилие. 

По думите ѝ проблемът е бавният темп, с който се случват нещата, на фона на многото инциденти, които се характеризират с висок риск. А инцидентите водят до много тежки и сериозни последствия за пострадалите, предупреди тя в интервю за предаването "Преди всички". 

Николова даде пример с молбите за защита по закона чрез полицейските органи. По думите ѝ често те остават без движение. Липсва и методика за подаването на молби от дирекциите за социално подпомагане към районния съд, добави тя. 

"Националният съвет вече има състав. Надяваме се, че координационният механизъм ще бъде разгледан на първото заседание на националния съвет. В работната група за изработването на механизма участваха и представители на Алианса". 

Според Николова липсата на правилник е друг сериозен проблем:

"1 февруари беше срокът. В работната група не се предвижда участието на НПО, което само по себе си е един отказ от наличен и доказан ресурс и липса на диалог с гражданското общество. Трябва да се побърза с приемането на правилника". 

Сроковете вече са пропуснати, отбеляза Анна Николова. Според нея натискът от страна на обществеността трябва да бъде по-силен, за да се даде тласък на тези процеси. Жертвите не могат да чакат, предупреди тя и цитира статистиката за миналата година, която сочи ръст на досъдебните производства. По думите ѝ обаче наказателните производства са доста бавен и продължителен институт, включително и при случаите на домашно насилие. 

Анна Николова заяви, че има ограничения към неправителствения сектор за участие в процеса

Интервюто на Силвия Великова с Анна Николова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Анчев: Само Москва има полза от разрастване на конфликта в Близкия изток

Бяха изпуснати много възможности за дипломация , заяви пред БНР експертът по контратероризъм и международна сигурност Иван Анчев, който е и директор на Центъра за изследване на глобални хибридни заплахи. Коментарът му е по повод на увеличаващото се напрежение между Израел и "Хизбула".  Откриха тялото на лидера на "Хизбула" Израелската..

публикувано на 30.09.24 в 10:28
Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на..

публикувано на 30.09.24 в 07:28
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05