Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шопите: От Искъра по-дълбоко нема и от Витоша по-високо нема

2
Момчил Чалъков, Георги Виденов, Димитър Пърчов, Гергана Назърова и Диана Коларова
Снимка: Мая Данчева

От Искъра по-дълбоко нема и от Витоша по-високо нема. Така е казал шопът и никой не е успял да надвие инатът му. А от къде идва шопът учените още не са категорични. Теориите казват различни неща. Едното от тях е, че тази етнографска група се е формирала между 7 ми и 12 ти век. Но как, за това има различни тези. Свързват шопите с културата на печенегите, с траките, със славяните и с прабългарите. Никоя теория изглежда не може да бъде доказана категорично. Ако обаче, се направят изводи въз основа на фолклорните традиции и облекло, то май везните отиват към славянския корен на шопа.


Много опити са правени и да се разгадае произхода на названието шоп, но и там няма сигурно определение. Едно е сигурно обаче, в шопския край хората се отличават с бодрост, игривост, шегаджи са. И носиите им са такива, леки и удобни. С бели ризи и калпаци. Дали на работа или на хорото, шопите са пъргави, весели и игриви хора.

Фолклорът пази традициите на шопския край. За шопската песен е характерен така нареченият двуглас, ама по шопски – певците, които пеят втори глас не пригласят, а се стараят да заглушат първия глас. Затова шопите смятат, че най-доброто пеене е, когато вторият клас успее да заглуши първия. Песните са най-вече хороводни. Кавал, гайда, тъпан и други инструменти творят музиката за шопския танц. И на принципът – Дръж се земю, шоп те гази, тръгват шопските хора.

Момчил Чалъков, Георги Виденов, Димитър Пърчов, Гергана Назърова и Диана Коларова

Нощните гости пеят, свият и танцуват и носят шопските гени, пазят фолклора на своя край и сега ще ни разкажат за него. Пригответе се и за шегите на шопите. 

Това са Момчил Чалъков, народен певец, Георги Виденов, изпълнител на гайда, Димитър Пърчов, който свири на гайда и Гергана Назърова и Диана Коларова, които танцуват народни танци от шопския край

Те разказаха за "Нощен Хоризонт", че се занимават с фолклор, като се учили от свои близки, приятели или комшии, които свирят на гайда или тъпан, които пеят народни песни. Защото тази музика зарежда и разтоварна от напрежението едновременно, пели и свирели на много сватби и годежи, навремето на изпращане на мъжката рожба войник, като в миналото на сватбите гайдите и тъпаните са свирели по различен начин при вземането на булката, при повеждането на хорото, при отиването при кумовете, при църквата, на трапезата, при раздаването на даровете, за всеки момент си е имало различно свирене. 

Според музикантите и певците нищо не може да се замени с живата музика, сега съвременните сватби има само музикални водещи, но това не може да се сравни с емоцията от живата музика. 

А шопското пеене се пее на два гласа, с пеене и отпяване, две или три жени се наричат "помагачки" на първия глас, която се нарича "карачка". Има си чалъм в това пеене, магията е скрита в сърцето на творците, изпълнителите на шопски песни, разказаха те за БНР. 

Гергана Назърова разказа що е то хороводни песни. Разказаха също, че подготвят стари песни, на които да се танцуват хора. Споделиха също и за шопската баница и шопските манджи. 

Лесно се свири на гайда, но ласката към гайдата трябва да ти е много точна, да знаеш кога и как, за да не ти изневери, сподели Георги Виденов. 

"Гайдуницата трябва да е в синхрон с ручилото, да има синхрон, за да няма разлика в гамите и тогава гайдата няма да звучи фалшиво. Има джура гайда и каба гайда, като джурите се чуват по-добре и по-надалеко в равните места, а каба гайдите са за планините, като Родопите, където се използва ехото, разказа Виденов.

Само кавалът и акордеонът не са капризни инструменти, и тъпаните, и гъдулките са капризни народни инструменти, поясниха още музикантите. 

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30