Украйна изпраща елитни подкрепления на източния фронт в полуобкръжения град Авдеевка.
За трети път този месец страната бе подложена на мащабно въздушно нападение. Ракети удариха и руския областен център Белгород.
Битката за Авдеевка навлиза в петия си месец. Руските загуби се изчисляват на 15 хиляди души, коментира за БНР Микаел Герстад от Международния институт за стратегически изследвания. Натискът обаче не отслабва, което налага изтегляне от някои части на града, както съобщи днес украински военен говорител.
"Трета щурмова бригада може да контраатакува, за да си върне контрола върху северната част на града. Това ще позволи на елементи от 110-а бригада да се изтеглят. Ще бъде трудно, защото пътят за отстъпление е изложен на руския обстрел. Една от украинските позиции в южната част на града вече е обкръжена", коментира Герстад.
486 милиарда долара ще струва възстановяването на Украйна според най-новите изчисления на Световната банка. Оценката е въз основа на щетите, нанесени от руските войски от февруари 2022-ра до края на 2023-та, и е нараснала със 75 милиарда в сравнение с март миналата година.
Днес въоръжените сили на Руската федерация нанесоха още щети по 7 области. Украинската противовъздушна отбрана отрази всички ракети, отправени към Киев, но в други големи градове като Днипро и Запорожие има поражения. За значителни щети се съобщава в енергийната инфраструктура на Лвовска област.
Расте броят на цивилните жертви от бомбардировките в Донецка област. Ударен бе и град Чугуев край Харков.
Оттатък границата украински дрон запали склад за гориво в Курска област. За най-малко 6 жертви се съобщава след ракетна атака по Белгород. Според местните власти са били поразени търговски център, спортна площадка и жилищни сгради наблизо. Шестима от ранените са в тежко състояние.
Това бе втората смъртоносна украинска атака по града след 30 декември, когато загинаха 25 души.
Украинският президент Володимир Зеленски заминава утре за Париж и Берлин, за да преговаря за допълнителна помощ от съюзниците. От Елисейския дворец съобщиха, че Зеленски и президентът Еманюел Макрон ще подпишат споразумение за дългосрочно сътрудничество в областта на сигурността. Сходно споразумение според "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" ще бъде подписано тази седмица и от канцлера Олаф Шолц.
"Това няма да се отрази непосредствено на ситуацията на бойното поле. Това, от което украинците наистина се нуждаят сега, е боеприпаси за артилерията. Военното производство в Европа нараства, но недостатъчно - в годината, която изтича през март, ще бъдат доставени към 600 хиляди вместо обещаните 1 милион снаряда", коментира за БНР Микаел Герстад от Международния институт за стратегически изследвания.
Две от най-големите технологични компании в света ще обявят милиарди паунди нови инвестиции във Великобритания като част от държавното посещение на президента Доналд Тръмп следващата седмица, съобщи вестник "Таймс". Британският премиер Киър Стармър ще приветства разрастващата се технологична индустрия на Обединеното кралство по време на посещението..
Испанското правителство обяви нова стратегия за борба с енергийната бедност. Целта е увеличаването на семействата, които да получават компенсации в сметките си за ток. В последните пет години 1 600 000 души получават отстъпка в размер на 35% от фактурите си за електроенергия. По решение на правителството до средата на 2025 г. бонусът е 50 на сто, а..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че след няколко месеца ожесточени боеве Въоръжените сили на Украйна са спрели руското настъпление в североизточната част на страната, предаде ДПА. „Към днешна дата можем да заявим, че руската настъпателна операция в Сумска област е напълно осуетена от нашите сили“, написа президентът в социалната мрежа..
Протест под лозунга "Не на глада – Не на геноцида" се провежда днес в Никозия. Неговият организатор - Кипърският съвет за мир, призовава обществеността да се присъедини активно и да издигне глас срещу "изкуствено причинената хуманитарна криза" в Газа. Демонстрацията ще изпрати силно послание за солидарност с палестинския народ и искане за спиране на..
Във Великобритания депутатът от управляващата Лейбъристката партия Клайв Луис заяви, че премиерът Киър Стармър "изглежда не е годен за поста" на фона на разгорещените страсти около назначаването на Питър Манделсън за посланик във Вашингтон, както и начина, по който той бе уволнен преди няколко дни. Лорд Манделсън беше отстранен заради връзките сис..
Испания ще осигури въздушни ресурси в операцията на НАТО "Източен страж". Премиерът Педро Санчес обяви, че самолетите ще останат на източния фланг на Алианса толкова дълго, колкото е необходимо. Часове след обявяването на началото на операцията испанският министър-председател обяви подкрепата си за действията на НАТО в отговор на нахлуването на руски..
Великотърновският апелативен съд измени мерките за неотклонение, определени от Окръжния съд в Русе, на четиримата младежи, задържани за побой над директора на Областната дирекция на МВР в Русе старши комисар Николай Кожухаров. Гледат мерките на арестуваните за побоя над директора на ОДМВР - Русе Намалени бяха мерките на 18-годишния Жулиен..
"Опасявам се, че за случая в Полша повече става въпрос не за военнотехнически аргументи, а за политико-пропагандни аргументи , така че ще се опитам да..
И след протеста утре ще се борим за падането на това правителство до последно, заяви в интервю пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин..
"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и..