В Москва започна повторният съдебен процес срещу дисидента Олег Орлов, водеща фигура в защитата на правата на човека в Русия, предаде БГНЕС като се позова на АФП.
Ветеран от "Мемориал" - неправителствената организация, която спечели Нобеловата награда за мир през 2022 г. и беше разпусната от руските съдилища, този 70-годишен мъж е заплашен от до пет години затвор заради многократните си осъждания на военната офанзива в Украйна, започната преди две години от Владимир Путин. Орлов заяви няколко минути преди началото на съдебното заседание, че е "в боен дух".
"Не очаквам нищо добро", призна той, придружен от адвоката си.
След първия съдебен процес през октомври 2023 г. Олег Орлов е признат за виновен в "дискредитиране" на армията и е осъден на малка глоба - много снизходителна присъда в една Русия, която е свикнала да вкарва в затвора критиците на режима.
За всеобща изненада прокуратурата е поискала тази глоба, като я е обосновала с възрастта и здравословното състояние на Орлов. След това тя промени решението си и обжалва, като изрази съжаление, че наказанието е "прекалено леко" и не отговаря на "обществената опасност", която представлява обвиняемият.
След това руските съдилища решават да върнат делото срещу Орлов на следователите и да започнат нов процес срещу дисидента по същите обвинения.
Докато повечето критици на Владимир Путин бяха вкарани в затвора или принудени да емигрират през последните години, на фона на ускоряващите се репресии, Олег Орлов заяви тази седмица, че остава в Русия, за да "продължи борбата".
"Не искам да попадна в затвора... Но имам ли избор?“, каза той.
Така че не става дума да се преклони пред правосъдната система, която той определя като несправедлива: "Да се разкайвам, да признавам вината си пред съдиите? Това би било все едно да се отрека от целия си живот".
Въпреки това той казва, че очаква присъда преди президентските избори в средата на март, на които Владимир Путин ще триумфира без конкуренция.
"Никой не се съмнява, че ще бъда осъден", заяви той.
Всъщност Олег Орлов е обвинен, че е демонстрирал срещу руското нападение в Украйна и е подписал критична статия срещу руските власти, публикувана от френската медия Mediapart.
Статията обвинява руските войски в "масови" убийства на украински цивилни граждани и осъжда "победата" в Русия на "най-тъмните сили", тези, които "мечтаеха за тотален реванш" след разпадането на СССР през 1991 г.
В знак на това, че примката около него се затяга през последните месеци, в началото на февруари руските власти го включиха в печално известния списък на "агентите на чужденци" - квалификация, която е свързана със строги административни ограничения.
През последните години стотици други хора, включително активисти за правата на човека, опоненти и независими журналисти, бяха включени в този списък, който напомня на съветската епоха.
Активен от 70-те години на миналия век, Олег Орлов става един от стълбовете на "Мемориал" - основната организация, която се бори в Русия за запазване на паметта за съветските репресии и документира репресиите в Русия на президента Путин.
Неправителствената организация е разпусната в края на 2021 г. от руските съдилища, но впоследствие е удостоена с Нобелова награда за мир за 2022 г., няколко месеца след началото на руското нападение срещу Украйна.
В Обединеното кралство двама от обвинените в шпионаж българи се признаха за виновни. Агенция "Ройтерс" разпространи по-късно още подробности за дейността на шпионската клетка. Според британския съд добре организиран шпионски кръг е предавал тайни на Русия Прокурорът Алисън Морган заяви пред съдебните заседатели, че шпионската група е..
10 са специализираните социални институции в община Велико Търново, които осигуряват денонощни грижи за хората с умствена изостаналост. Няколко стотин души са в листата на чакащите. Политическата криза, забавянето в Плана за възстановяване и на Оперативните програми още повече изострят кризата, защото няма "зелена светлина“ за разширение на..
Районният съд в Кюстендил осъди на пробация 72-годишен пенсионер, държал в кухнята си цяла колекция нерегламентирани археологически находки. Освен това обвиняемият трябва да заплати сторените на досъдебното производство разноски за експертизи и за вещи лица в размер на 4 825,92 лв. по сметка на ОД МВР-Кюстендил. Решението е окончателно и..
Търговското дружество "Синева“ отговарящо за сметопочистването в Силистра, бе ликвидирано днес на заседание на Общинския съвет и преструктурирано в общинско предприятие с цел намаляване разходите на администрацията. Един от основните мотиви на кмета е, че така няма да се наложи повишаване на такса смет с три промила, която към момента е 5..
До края на годината предстои да бъдат изплатени над 1 милиард лева на земеделците. По-голямата част от тях са по интервенцията за основното подпомагане на доходите за устойчивост. Това увери министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при откриването на дванадесетото издание на Годишния семинар, организиран от Националната асоциация на..
Средната пенсия в Испания от януари ще бъде близо 1490 евро на месец. Очаква се увеличението на парите за възрастните хора да бъде около 2,8%. Над девет милиона пенсионери в Испания ще получават с около 40 евро повече на месец от следващата година. Това съобщиха от Министерството на приобщаването, социалното осигуряване и миграцията в..
БНБ прогнозира инфлацията да бъде на 1,9% в края на годината спрямо 5 на сто година по-рано, става ясно от изданието "Макроикономическа прогноза" на банката. Според новите оценки средногодишната инфлация се очаква да бъде 2,5% при 8,6 на сто през 2023-та. Основен фактор за забавянето на инфлацията е низходящата динамика на международните цени на..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...