Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Висши военни и депутати на годишната конференция на началника на отбраната

Началникът на отбраната адм. Емил Ефтимов
Снимка: БТА

Висши военни, цивилното ръководство на отбраната и депутати се събират на годишната конференция на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. В присъствието на държавния глава Румен Радев конференцията ще започне с анализ за състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2023 г.

В първия от двата дни началникът на отбраната ще представи "Анализ на състоянието на армията". От началото на годината Военновъздушните сили отчетоха, че са осигурили надеждна охрана на въздушното пространство, въпреки ресурсните ограничения. Само след няколко месеца ВВС очакват първите Ф-16. Недостиг на военни, отчетоха в Първа зенитно-ракетна база. Сухопътните войски отчетоха, че са изпълнили поставените задачи.

ВМС отчетоха, че в условията, усложнени от войната в Украйна, са гарантирали сигурността на страната. Конференцията на началника на отбраната ще обсъди предизвикателства пред националното планиране, провеждане и осигуряване на операциите в контекста на съюзните планове за отбрана.

Гост на събитието ще бъде началникът на щаба на Съюзното командване по операциите на НАТО адмирал Йоахим Рюле. Традиционният форум предхожда писането на Доклада за състоянието на отбраната за 2023 година. Очаква се през пролетта да бъде готов и Стратегическият преглед на отбраната.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Ковачев, ГЕРБ/ЕНП

Андрей Ковачев: В ЕС по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни

Страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се знае..

публикувано на 20.02.25 в 13:26

Изявени културни дейци получиха ордени от президента

Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..

публикувано на 20.02.25 в 13:25

БАБХ, НАП и КЗП започнаха проверките в хранителните магазини

Началото на съвместната акция за проверки на продаваните храни не е свързано с инициативата за бойкот на големите търговски вериги, заяви Бистра Иванова от Агенцията по храните. "Проверките стартират от търговските обекти, но продължават през складове за търговия на едро и производствени обекти". Проверките ще бъдат основно по документи...

публикувано на 20.02.25 в 13:20

СЕМ организира дискусия на тема "Войни и конфликти, медии и общество"

Съветът за електронни медии реши да организира дискусия на тема: "Войни и конфликти, медии и общество".  Предложението за провеждането ѝ беше направено от члена на СЕМ Къдринка Къдринова, която се аргументира: "Динамиката в глобалните кризи, напрежения, войните и конфликтите пораждат обществени разделения и остра чувствителност към..

публикувано на 20.02.25 в 13:01
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Пенсиите бяха върнати под моя персонален натиск

Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..

публикувано на 20.02.25 в 12:43
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Проблемът в бюджета с актуализирането на пенсиите е решен с диалог и компромиси

Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси.  Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..

публикувано на 20.02.25 в 12:34

Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ

Съпредседателят на "Продължаваме промяната- Демократична България" заяви, че заслугата за промяната в позицията на правителството за увеличението на пенсиите по Швейцарското правило е на тяхната коалиция: "Реално нашата бърза реакция вчера - на Асен Василев и на цялата ни коалиция, накара така, че една огромна грешка да бъде поправена. Два милиона..

публикувано на 20.02.25 в 12:31