Фермери от Сдружението на животновъдите в Санданско-Петричкия район и кметовете на четири общини са изпратили спешно писмо до министъра на земеделието и храните и парламентарната комисия по земеделие.
Причината са прекратените договори с БАБХ за изпълнение на държавната профилактична програма на девет частнопрактикуващи ветеринарни лекари. Животновъдите заплашват с протести.
В писмото на фермерите и кметовете на Петрич, Сандански, Кресна и Струмяни се твърди, че областният директор на БАБХ д-р Михаил Бащавелов изненадващо и без достатъчно обосновани правни и фактически аргументи е прекратил договорите на ветеринарните лекари. Това поставя под сериозен риск здравето на хиляди животни и то в активния детероден период, както и оцеляването на десетки фермерски семейства.
Освен това животновъдите не могат да получат каквито и да било документи, които се издават само и единствено от обслужващите ги лекари, а се изискват от различни институции почти ежедневно, се казва още в писмото.
Договорите на девет ветеринарни лекари всъщност не са подновени за тази година, уточни д-р Бащавелов от областната дирекция на БАБХ:
Кметове и фермери настояват за спешна реакция от институциите и подновяване на договорите на частнопрактикуващите ветеринарни лекари, които от години се грижат за животните и досега не е имало никакви оплаквания от тях.
Животновъдите от четирите общини подготвят и протести, ако казусът не се реши бързо.
Близо 71 милиона лева е сумата, която тази година ще получат тютюнопроизводителите като преходна национална помощ. Това реши Управителният съвет на Фонд "Земеделие". Съгласно европейските правила право на такова подпомагане имат земеделски стопани, които са отглеждали тютюн през която и да е година от референтния период 2016 - 2018 г. За да получат..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди днес в Сараево, че нарушаването на Дейтънското мирно споразумение за Босна и Херцеговина, застрашаването на конституционния ред в страната и подкопаването на институциите ѝ са неприемливи. Рюте се срещна с тричленното колективно президентство (председателство) на Босна и ги призова да поеме..
Телата на двама възрастни мъже са открити в петричкото село Камена, съобщиха от Полицията в Благоевград. Сигнал за починал в двора на дома си 64-годишен мъж е подаден от съседи около 17:00 часа. Пристигналите на място служители на полицията са установили самоличността на мъжа, но проверили и къщата. В една от стаите е открито тялото на..
Държавната фирма "Информационно обслужване" не успя да преизчисли резултатите от последните парламентарни избори навреме и да предаде днес на ЦИК данните, тъй като самата фирма подаде сигнал до Софийска градска прокуратура, където са предадени и материалите от преизчисляването. Това стана ясно от извънредното заседание на ЦИК тази вечер. Комисията даде..
Пред Конституционния съд на Румъния тази вечер се събраха привърженици на недопуснатия до вота кандидат за президент Калин Джорджеску, съобщава телевизия Диджи 24, цитирана от БТА. Главната прокуратура на Румъния повдигна обвинения за 6 престъпления на Калин Джорджеску Крайнодесният Калин Джорджеску подаде документите си за президентските..
Канадската провинция Онтарио обяви, че ще облага с допълнителна ставка от 25 на сто износа на електроенергия за американските щати Ню Йорк, Мичиган и Минесота, предаде Ройтерс. Мярката е в знак на протест срещу тарифите, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп върху вноса на стоки от Канада, заяви днес Дъг Форд, премиер на провинцията. Тръмп..
Товарният кораб "Солонг" (Solong), който днес се сблъска с плаващия под американски флаг петролен танкер "Стена Имакюлейт" (MV Stena Immaculate) в Северно море, в близост до източното крайбрежие на Великобритания, е превозвал 15 контейнера с натриев цианид, сочат данни на агенцията за морска информация "Лойдс лист интелиджънс" (Lloyd's List..
Дежурните метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и пребити в полунощ на 9 март. През прозореца влиза непознат мъж и..
Нападателят на дежурните метеоролози на станцията на връх Мургаш е 32-годишен мъж. Той е задържан за 72 часа , съобщиха от СДВР за..
Моят апел към Борисов и премиера Росен Желязков е да поемат такъв ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана от държавния бюджет. За..