Посланик Райков напуска поста си до края на месеца и се завръща в България. Преди пет години той връчи акредитивните си писма на покойната кралица Елизабет II. През петте години на Острова пред очите му се смениха четирима британски премиери, в България също се смениха правителства. Мандатът на Райков съвпадна и с пандемията от Covid-19.
Райков смята, че е положил много усилия за развитието на двустранните британско-български отношения, чиито краен резултат е подписаната Съвместна декларация за стратегическо партньорство между България и Обединеното кралство от вицепремиера и външен министър Мария Габриел и Джеймс Клевърли, тогава министър на външните работи на Великобритания, който сега оглавява министерството на вътрешните работи. Българският посланик в Обединеното кралство е дълбоко убеден, че в икономическата сфера има колосален нереализиран потенциал в двустранните българско-британски отношения.
"Всеки посланик в рамките на своя мандат постига определени резултати. Респективно има неща, които би желал да е постигнал, но не е успял. Но за мен този период от почти пет години беше един важен период в чисто професионален план, а и защото съвпадна с доста съществени развития както в двустранен план, така и в международен план. Очевидно е, че можем да говорим за всички предпоставки, свързани с напрежението, което се създаде в отношенията между ЕС и Обединеното кралство около Брекзит. Преодоляхме много от неизвестните и се връщаме на релсите на едно динамично сътрудничество с Обединеното кралство. Що се отнася до България, за мен голямото събитие остана установяването на това стратегическо партньорство, подписването на съответен стратегически документ за сътрудничество в различни области – икономическа, разбира се политическа, военна, културна, образователна. Няма никакво съмнение, че както в рамките на НАТО, така и с оглед на нашите двустранни отношения, Обединеното кралство се утвърди като един ключов партньор на България. И това в момент, в който ние се изправяме пред изпитания за сигурността на нашия регион, на Европа. Големи проблеми, които произтичат, разбира се, от руската война срещу Украйна, но и предизвикателствата в по-широк план, и нашето сътрудничество с Обединеното кралство в бъдеще може само да се задълбочава", заяви Марин Райков пред БНР.
Относно работата си с българската общност Марин Райков посочи:
"Освен в двустранен план, мога да кажа, че за мен беше много важно и разгръщането на тези много задълбочаващи се контакти на посолството с нашата диаспора, с нашата общност тук, както в Англия, така и в другите части на Обединеното кралство. Знаете, че само преди дни открихме помещенията на бъдещото консулство в Единбург, което ще обслужва административно немалък брой наши сънародници в Шотландия, но също така и в Северна Англия. Знаете също така, че след много усилия успяхме да получим разрешение за начало на строителството на българския православен храм, който е към посолството. Всичко това благодарение на разбирането, което проявиха моите британски контрагенти, които приеха всичките ни аргументи, за да дадат своето съгласие. Но, държа да подчертая, и благодарение на българското правителство, включително финансова подкрепа, на Министерството на външните работи и министър Габриел. По отношение на нашата общност определено мога да кажа, че имаме едно съществено динамизиране на отношенията и то в един чувствителен период, когато поради Брекзит много от хората изпаднаха в известни затруднения, най-вече във връзка с придобиването на статут на уседналост, промяна в техния живот вследствие на излизането на Обединеното кралство от ЕС. Мисля, че разширението на Консулската служба тук, в самото посолство в Лондон също имаше голямо значение за по-гладкото обслужване на нашите сънародници."
Много неща могат да се кажат за разгръщането на взаимодействието в икономическата област, реализирането на съвместни проекти, разширяването на нашите търговско-икономически отношения, подчерта още посланик Райков.
"Не на последно място бих споменал и културната сфера, в която бяха постигнати не малко неща. Знаете че от началото на 70-те години за първи път ние организирахме една много мащабна и много широко рекламирана изложба на българските тракийски съкровища и това със сигурност ще се запомни. Много неща се случиха през тези пет години и е нормално, когато човек се обръща назад, да прави една ведра равносметка."
Запитан какво не е успял да свърши и за какво не му е стигнало времето, Марин Райков коментира:
"Един посланик винаги има нещо, което не е завършил. Повече от очевидно е, че тази църква, която се строи, е нормално да искам да я видя завършена, но съм сигурен, че ще имам възможност един ден, пътувайки до Лондон, да дойда и да я видя завършена. Повечето проекти, които инициирахме в различни области, също са в период на разгръщане и е нормално човек да се надява и да очаква да види резултата от тези проекти. Очевидно е, че могат да бъдат реализирани и много други неща, в различни градове на Обединеното кралство. Училищата на нашата общност, които аз много ценя, не само така успешното, както всички знаят, училище към посолството, но и в други градове на Обединеното кралство. Съжалявам, че не можах да ги обходя всички, дори и половината не успях, но съм сигурен, че моят наследник ще направи всичко, което аз не съм успял да направя."
Къде в двустранните отношения има ниша за развитие?
"Дълбоко убеден съм, че в икономическата сфера има колосален нереализиран потенциал. Във всички области на икономическото сътрудничество между България и Обединеното кралство – като се почне от енергетика и се стигне до сътрудничество между военнопромишлените комплекси на двете страни. Много са възможностите и те остават до голяма степен все още непълноценно реализирани. Но за мен лично няма сфера, за която да кажа, че сме изчерпали възможностите за сътрудничество. Предстои доста оптимистичен период за нашите отношения."
"Като всеки посланик, след края на мандата е нормално да се прибера в страната си и да предоставя своето професионално бъдеще в ръцете на своите ръководители", уточни посланикът ни в Обединеното кралство и не коментира слуховете за неговото бъдеще в България.
Община Кюстендил е пред подписване на договор с вече избрано дружество оператор за инсталацията за преработка на отпадъци, завършена за около 12 млн. лева европейско финансиране преди повече от година край близкото с. Радловци, каза за БНР кметът инж. Огнян Атанасов. Досега новото съоръжение не е изпробвано изобщо, а боклукът на общината се..
Френският президент Еманюел Макрон обяви инвестиции на стойност 109 милиарда евро в изкуствен интелект във Франция през следващите години, като Европа търси по-голям прогрес в бързо развиващата се индустрия, доминирана от САЩ и Китай, съобщава "Файненшъл таймс". Макрон обяви новото финансиране преди започващия днес двудневен международен..
В 8 часа тази сутрин беше възстановено движението през тунел "Кривия" в Кресненското дефиле. Съоръжението беше затворено за подмяна на осветлението, демонтирано преди три месеца. В рамките на една седмица, какъвто беше срокът, поставен от премиера Росен Желязков, осветителната система бе изцяло подновена, тунелът беше пребоядисан, а..
24-годишен пиян и дрогиран шофьор е катастрофирал снощи в паркиран автомобил до хипермаркет в Горна Оряховица. Нанесени са сериозни материални щети, няма пострадали. Инцидентът е станал пред патрулен полицейски автомобил, а няколко минути преди това в района на катастрофата е имало пешеходци. Водачът е криминално проявен, дрегерът..
Бюджетът е червената линия за това дали правителството ще продължи да функционира нормално . Това е мнението на Светлин Тачев от социологическа агенция "Мяра". Той по-скоро е оптимист, че все пак бюджетът ще мине . "Цялото нагнетяване на напрежението - че има някаква голяма дупка в бюджета, постоянно се говори в каква икономическа криза..
"ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да прави каквото и да е за откриване на процедура за избор от парламентарната квота. От друга страна е притеснително, че се правят опити за пресиране на сроковете . Което на пръв прочит означава, че или..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави...
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..