Три министерства – на финансите, на икономиката и на околната среда и водите, подготвят проект на наредба за биопродуктите - да бъдат включени в обществените поръчки. Наредбата предвижда да бъдат заложени минимален дял биологични продукти - храни и напитки. Това съобщи пред БНР д-р Стоилко Апостолов, управител на фондация "Биовселена" и съветник на министъра на земеделието за биопроизводството.
"Предложението е да се започне с 2% и да се увеличи с процент на година. В наредбата всички поръчки - за кетъринг, болници, детски градини, училища, социални грижи, държавни институции – представителни храни и напитки, армия, полиция и вероятно и вината, ще влязат", обясни Апостолов.
Наредбата се очаква скоро да излезе, в момента е на съгласуване и предстои да се публикува за обществено съгласуване.
"След от около 15 години настояване от сектора това вече може да се случи", припомни д-р Апостолов.
Според него досега това не е станало заради съпротивата на статуквото - фирми, които традиционно участват в обществени поръчки, и да се слага най-ниска цена в критериите. "Може би назря моментът", надява се съветникът на министъра на земеделието.
"При положение че държавата харчи годишно 40 млн. лв. и се субсидира боипроизводството, и не се купува и един грам от тези продукти, е парадокс. В изложението в Нюрнберг за биохрани имаше данни, че във Виена и Копенхаген храненото е 100% биопродукти и доставят свежа и прясна храна на децата", обясни Стоилко Апостолов в предаването "Преди всички".
И допълни:
"Такава е политиката на ЕК, сега вече имаме едно задължение в рамките на този стратегически план, тъй като ЕК постави ясни критерии и показатели, които трябва да изпълняваме. Ние сме си заложили 10% биологично производството до 2030 г. в нашия екшън план, а до 2025 да постигнем 5%, което е обвързано като индикатор в ПВУ. Ако нямаме до 5% от земята за биопроизводство, държавата има риска да поеме всички разходи и да плаща от собствения си бюджет".
"Наредбата трябва още от тази година да влезе в сила и се надявам, така че и производителите да се подготвят", сподели д-р Апостолов. Той припомни, че не става "от днес за утре", защото биопроизводителите имат преходен период от 3 години, ако сега започнат, след 2 години ще получат сертификат за биопродукти.
Той прогнозира и оскъпяване, което се смята за нормално, защото около 30% е по-скъпа биологичната храна, "тя е по-хранителна с по-малко водно съдържание".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В събота правителството на Португалия издаде предупреждение за гореща вълна с висок риск от пожари в големи части на страната през следващите дни, предаде Франс прес. Предупреждението, обхващащо периода от неделя до четвъртък, включва забрана за огньове, фойерверки и използване на електрическо оборудване в горите. Властите също така..
Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес. Този път в провинция Саксония-Анхалт. Два палежа спряха влаковото движение в Северен Рейн-Вестфалия в четвъртък В рамките на два дни е регистриран трети предполагаемо умишлено предизвикан пожар по кабели на германските железници. След като в четвъртък в Дюселдорф бяха запалени жп..
Гръцките власти арестуваха родителите на 12 годишно момиче, което се удави в морето. Местни медии съобщават, че родителите са българи. Голяма спасителна операция проведоха гръцките власти за детето, което вятър отнесе в открито море. То не е можело да плува, носело е спасителна жилетка и е влязло в морето с надуваем дюшек. Течение го е..
Кметът на Трън Цветислава Цветкова каза, че е отменено частичното бедствено положение на територията на селата Слишовци, Насалевци и Рани луг. От днес започна и почистване на опожарените имоти. Десетки доброволци се включиха в акцията по почистване в най-пострадалото при пожара село Рани луг. Паралелно с разчистване на отломките, започнаха..
"Хамас" и други криминални структури в Ивицата Газа отклоняват между 50% и 100% от хуманитарната помощ, според германското разузнаване. Данните бяха представени на спешна среща в канцлерството, посветена на хуманитарната криза в региона. От вчера германската армия извършва въздушни доставки на помощи над газа. Германската армия е..
Свободните места за осмокласници за четвърти етап на класиране за прием в гимназиите в област Плевен са 414. Това показва информацията на Регионалното управление на образованието (РУО) в Плевен, предаде БТА. В четвърти етап на класиране могат да участват учениците, които не са записани в нито едно училище от държавния план-прием, както и..
Потушен е нововъзникналия пожар в Трънско, каза кметът Цветислава Цветкова. Пожарникари, горски служители и доброволците, които преди това са помагали за почистването на село Рани луг, бързо са се отзовали на място и са успели да загасят пламъците. Пожар е избухнал този следобед в местността Трънски обор Горели са гора и ливада в близост..
Управлението на водите ни е наистина безобразно! Това заяви пред БНР инж. Димитър Куманов, сдружение "Балканка", съветник в парламентарната комисия по..
Увеличение на заплатите с 30% и изравняване на статута на горските служители, които работят на терен, с пожарникарите и полицаите. За това настоява..
"В тези седем дена в село Гложене, в Илинден и в София и сега, седейки си със слушалки във вашето студио си мисля - какъв ли вид слушалки трябва да си..