Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Градев е поредният кандидат за президент на БФС, който представи програмата си

Георги Градев
Снимка: БГНЕС

Георги Градев, който се занимава със спортно право, представи програма и визия за управлението на Българския футболен съюз.  Градев, който е бивш вратар от школата на Левски (София) и след това е играл на този пост у нас и зад граница, има намерение да участва в изборите за наследник на Борислав Михайлов на 15-и март в хотел "Маринела", но за момента все още не е издигнат от нито един клуб. Това може да стане до четвъртък, когато изтича и крайният срок.
До момента кандидатури са издигнати на Михаил Касабов (от Славия), на Георги Иванов (от Добруджа 1919), на Димитър Бербатов (от Пирин Гоце Делчев) и на Манол Иванов (от Футболна Академия Арес София). Очакванията са до четвъртък да има такива официални анотации в полза на Градев, на Христо Крушарски и на Илиан Стоянов, бивш национал и защитник на Левски (Сф).
Борислав Михайлов подаде оставка в края на ноември, след като 11-ият месец на 2023-а година се оказа безконтролно бурен за него. Европейската квалификация между националните отбори на България и Унгария беше поставена под въпрос до последния момент, макар да се проведе все пак на националния стадион. А по време на срещата, както и след нейния край се стигна до сблъсъци, пострадали хора и много щети. 
За да представи програмата си, Градев използва страницата Георги Градев за Президент на БФС в социалната мрежа фейсбук. Тя е наречена "Експертна програма за развитие на българския футбол". На 43 слайда в документ в пауър-пойнт формат са представени следните точки: визия, правна уредба, инфраструктура, аматьорски футбол, професионален футбол, професионална подготовка, женски футбол, футзал, съдийство, международни отношeния, дигитална стратегия, маркетинг и комуникация, взаимодействие с държавата и общините, външни предпоставки за изпълнение на програмата.
Градев обръща внимание и на човешкия фактор – демографски и социален, както и как се е променила картината и евентуалния подбор на млади футболисти. Той отчита 11% спад в интереса към футбола във възрастовата група 25-34 години и 11% по-малко млади хора (18-24) играят футбол през 2023 г. в сравнение с 2016 година. Наблюдава се тенденция децата над 14 и над 18 години да се отказват от редовния спорт, като процентът на отпадащите е значителен. Някои региони и населени места изобщо не получават достъп до възможности за спорт, пише в стратегията.
Според него, най-важните задачи за новия 4-годишен период са:
1. Да създадем правна сигурност чрез модерна, устойчива и лесно достъпна нормативна уредба; 
2. Да привлечем държавата и общините като ключов партньор за модернизиране и изграждане на футболната инфраструктура; 
3. Да увеличим масовостта на практикуващите футбол в детските градини и училищата; 
4. Да се върне удоволствието от играта в детско-юношеския футбол и да се даде равен шанс на всички за участие в играта. 
За него също така е важно създаването на реална Футболна лига, която да управлява Първо и второ ниво у нас, еманципирано от БФС. С тази цел добавя: Незабавно стартиране на процеса по отделяне на Професионалната футболна лига от БФС. "Дискусия с клубовете за изграждане на структура и управление на лигата. Разпределяне на компетенции между федерацията и лигата. Средносрочно и дългосрочно мислене, развитие на системен комерсиален подход и последователното им прилагане в практиката на управленско ниво в лигата и клубовете. Разработване на стратегия и концепция за развитие на лигата в полза на професионалните клубове. Генериране на допълнителни приходи за професионалния футбол – тв права, fast betting, спонсори и др", са само част от точките в стратегията на Градев. Бившият вратар дълго време беше част от екипа на Димитър Бербатов, но се отдели и сега сам се бори за първата позиция в българския футбол.

По публикацията работи: Светослав Табаков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гериатричен спорт в помощ на възрастните хора в България

  За първи път в историята на българското спортно образование се въвежда специалност Гериатричен спорт, чиято цел е да обучава специалисти за работа с възрастни хора 55+ чрез движение и физическа активност.  Пионерът в начинанието е частният Колеж Био Фит, чийто основател и основен мотиватор, е дългогодишният специалист по кондиционна подготовка..

публикувано на 06.09.25 в 14:34

Финалът между Иванов и Василев на US Open е от 18:00 часа

Историческата среща между Иван Иванов и Александър Василев във финала на Откритото първенство на САЩ по тенис при юношите ще започне в 18:00 часа българско време. За първи път в историята двама българи ще играят един срещу друг във финал на турнир от Големия шлем. Двубоят ще се състои на корт №12, пишат от Българската федерация по тенис. Иванов и..

публикувано на 06.09.25 в 12:30
Никола Цолов

Никола Цолов остана 23-и в спринта на пистата "Монца"

Българският пилот Никола Цолов от тима на Campos Racing остана на 23-о място в спринтовата надпревара в състезанието за Голямата награда на Италия - десети, последен кръг за сезона в автомобилната  Формула 3. Българинът  се движеше осми в изпълненото с инциденти и влизания на кола по сигурността състезание на пистата "Монца", но сблъсък в последната..

публикувано на 06.09.25 в 11:48
Ивайло Иванов

Ивайло Иванов ще ръководи полуфинал на СП по волейбол за жени

Ивайло Иванов получи наряд да ръководи първия полуфинал на световното първенство по волейбол за жени в Тайланд, съобщиха от Българската федерация по волейбол. Днес първи един срещу друг в спор за място на финала излизат Япония и Турция. Вторият полуфинал по-късно днес противопоставя съставите на Италия и Бразилия. Световната волейболна централа..

публикувано на 06.09.25 в 10:33
Кирил Котев

Кирил Котев: Надявам се да покажем добра игра, агресия и да вземем точки

Техническият директор на БФС Кирил Котев заяви, че България в група Е не е фаворит в нито един мач, но се надява тимът да се прибере от Тбилис с точки. Българите са в поток с отбора на Испания, от който загубиха в четвъртък с 0:3, с Турция и с Грузия, която пък е домакин в неделя в 16:00 часа. Срещата ще предаваме пряко по "Хоризонт". Добрата новина е,..

публикувано на 06.09.25 в 09:29

Борислав Младенов и Апоел Тел Авив надиграха Рилски спортист в контрола

Баскетболният национал Борислав Младенов и неговият израелски тим Апоел Тел Авив победиха Рилски спортист с 89:72 във втората си контрола в "Арена 8888" в София, част от подготовката и на двата отбора за предстоящия сезон 2025/2026. Апоел ще домакинства в столицата срещите си от баскетболната Евролига за мъже и вече води подготовка на българска земя...

публикувано на 06.09.25 в 08:23
Антоанета Стефанова

Антоанета Стефанова с първа победа в турнира на ФИДЕ в Самарканд

Бившата световна шампионка Антоанета Стефанова записа първа победа, а Иван Чепаринов и Нургюл Салимова направиха ремита в партиите си от втория кръг на Големия швейцарски турнир на ФИДЕ в Самарканд, Узбекистан. При дамите Стефанова измъкна след 99 хода игра победата с черните фигури срещу Елназ Калиахмет от Казахстан. Българката използва целия си опит,..

публикувано на 06.09.25 в 08:05