Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Руската война в Украйна много промени самия разказ в Европа"

Мария Симеонова: Европейските лидери гледат към България, когато тук се случват политически промени

Европейско проучване изследва политиките в изборната година

| Интервю
Мария Симеонова
Снимка: Таня Милушева

"Европейските избори не са сред най-популярните. Надявам се, че тази тенденция в България ще се промени". Това обясни пред БНР  Мария Симеонова, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.

Тя представи резултатите от европейско проучване върху политиките в изборната година. Открояват се 5 кризи преди предстоящия европейски вот – изменение на климата, ковид, глобални икономически сътресения, миграция, войната на Русия срещу Украйна.

Проучване: Европейците са песимисти за шансовете на Киев за победа

Проучването е проведено в 9 държави членки на ЕС – Дания, Естония, Франция, Германия, Италия, Полша, Португалия, Румъния, Испания, и в две, които не са членки – Швейцария и Великобритания. Над 15 хиляди респонденти са отговорили коя е кризата, която най-осезаемо ще повлияе на начина, по който гледат на бъдещето.

Открояват се кризи, които наблюдаваме през последните 10-15 години, посочи Симеонова.

"Целта на проучването е да се хвърли яснота върху притесненията на европейците.

Разделението ляво-дясно вече отстъпва. Затова допринесе ковид и европейската "Зелена сделка". Няма и толкова ясно разграничение между анти и проевропейски партии.

Потенциален втори мандат на Тръмп не се очаква с нетърпение". 

Руската война в Украйна много промени самия разказ в Европа, разясни Мария Симеонова в предаването "Преди всички".

"Оказа се, че емиграцията не е водещият проблем в повечето държави, в които е проведено проучването. Германия е страната, в която гражданите я посочват като такъв. Климатичните промени са посочени във Франция и Дания. Италия, Испания и Португалия определят икономическите сътресения като кризата, която ще промени тяхното бъдеще най-осезаемо. В Румъния тази криза е Ковид 19, както и във Великобритания. Ковид 19 отключи една несигурност у европейците дали могат  да бъдат защитени от здравните си системи. Респондентите в Полша и Естония, до известна степен и в Дания, определят войната в Украйна като най-голямата криза.

Младите хора посочват климатичните промени. По-възрастните определят войната в Украйна".

Тези теми разделят европейското общество и задачата пред кандидатите на предстоящите европейски избори е трудна, каза Мария Симеонова.

"Те ще трябва да разглеждат тези теми в пакет. Кандидатите ще трябва да обяснят какво е европейското решение на тези проблеми. 

Колкото по-рано започнат кампаниите, толкова по-добре. Геополитическата обстановка е много сложна. Отговорното поведение изисква европейско говорене. Решенията съществуват на европейско ниво.

На национално ниво изпитваме последиците от европейските политики. Политиците и гражданското общество трябва да бъдат по-активни, за да се чуят в Брюксел гласът и проблемите на българските граждани". 

Тя коментира посещението на българския премиер в Украйна след втората годишнина от началото на руската агресия.

"Това посещение от една страна е силно символично. Българската делегация – с премиер, трима министри и двама заместник-министри, тежеше. Много навременно посещение, което изпраща силен сигнал в националния ни контекст и в европейския. Тук предстои ротация. Европейските лидери гледат към България, когато тук се случват политически промени. Това води до промени и в Съвета на ЕС. Силна заявка преди ротацията е, че позицията на България остана непроменена и че подкрепата за Украйна ще продължи колкото е необходимо. 

Разбрахме, че България участва активно във формулата за мир за Украйна и в точката за екологичното й възстановяване. Страната ни предприема  конкретни стъпки, които не се изчерпват само с военно-икономическа подкрепа".

Разговорът вече върви на европейско ниво, посочи Мария Симеонова.

Разбрахме, че България ще бъде домакин на следващата конференция за сигурността в Черноморския регион, отбеляза още директорът на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Окръжният прокурор на Русе: Прокарва се разделителна линия между съдии и прокурори

Министерството на правосъдието трябва да спази закона -  в ускорен порядък да се предложат нови текстове в проекта на нов Закон за съдебната власт , които не касаят промените в Конституцията. Това мнение изрази пред БНР окръжният прокурор на Русе Георги Георгиев. Иво Илиев: Трябва да се направи нов Наказателен кодекс, а не нов Закон за..

публикувано на 04.06.24 в 08:28

"Шумът на парите" и перспективите по пътя на България към еврозоната

Перспективите по пътя ни към еврозоната и пълноправно членство в Шенген, интензивните технологични промени във финансовите услуги и ESG тенденциите (екологично, социално и корпоративно управление) ще бъдат обсъдени в 15-ото издание на икономическия и бизнес форум "Шумът на парите", който ще се проведе днес в София, предаде БТА...

публикувано на 04.06.24 в 08:12

По-малко международни наблюдатели на предстоящия вот

Международните наблюдатели този път няма да са толкова много, колкото на предходни избори. Това съобщи в интервю за БНР Десислава Христова, която е с дългогодишен опит в наблюдението на избори. Тя подчерта, че е важно да има страна извън тесния партиен интерес , която да следи равнопоставения достъп на гражданите до изборния процес. "Да..

публикувано на 04.06.24 в 08:09
Нарендра Моди

Управляващите печелят над половината места в долната камара на индийския парламент

Националният демократичен алианс, воден от Индийската народна партия на премиера Нарендра Моди, печели повече от половината места в долната камара на индийския парламент. Това показват официалните резултати от преброяването на гласовете, публикувани от местна телевизия. Според данни, публикувани след преброяване на повече от 85% от..

публикувано на 04.06.24 в 08:08

Синдикат "Защита": Съсловието не вижда в лицето на БЛС защита на интересите си

Буксуването около колективния трудов договор и по-малкото от очакваното увеличение на възнаграждението на работещите в здравеопазването са сред причините за предстоящ протест на синдикат "Защита". От синдиката искат  оставката на здравния министър Галя Кондева, която днес ги кани на среща. Министър Кондева кани на среща представители на..

публикувано на 04.06.24 в 07:52

Ежегодната климатична среща на ООН се провежда в Бон

В германския град Бон се провежда ежегодната климатична среща на ООН, в която участват специалисти от цял свят. Очаква се да присъстват около 6000 делегати. Те ще се подготвят за разговорите на 29-ата международна конференция за климата в Азербайджан през ноември. Главната тема при преговорите в Бон ще е климатичното финансиране...

публикувано на 04.06.24 в 07:50

Жълт и червен код в Кипър заради жегите и риска от пожари

В Кипър днес едновременно са в сила жълт и червен код – за изключително високи температури и за опасност от пожари. Здравните власти обявиха мерки и готовност за реакция при инциденти заради горещините. Температурите се повишават към рекордни стойности, като днес се очаква да достигнат 42 градуса, прогнозира Метеорологичната служба, която за..

публикувано на 04.06.24 в 07:46