Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В момента Москва не може да влияе с почти нищо на избора ни на патриарх"

Ловчанският митрополит Гавриил: Промените в Устава на БПЦ са незаконни

"Църковният събор е върховен законодателен орган. Той е творец на Устава и има право да го променя. Синодът не може да го прави"

| Интервю
митрополит Гавриил
Снимка: БГНЕС

Най-добре би било, ако братята митрополити решат да анулират това решение. Така Ловчанският митрополит Гавриил коментира пред БНР промените в Устава на БПЦ, извършени от Светия синод. 

Преди дни бе касиран избора на нов Сливенски митрополит. Светият синод промени правилата, по които ще се определят епархийските архиереи. 

Тези важни решения се взимат докато патриарх Неофит се лекува и не участва пряко в ръководството на Църквата.

Изборът на нов Сливенски владика стана необходим, след като митрополит Йоаникий почина в началото на тази година. Според досегашните правила, изборът на негов наследник трябва да се случи на два етапа. Първо епархията – местната общност, определя чрез гласуване двама кандидати, а след това Светият Синод избира един от тях за митрополит.

Духовници и миряни от Сливенска епархия излязоха на протест пред сградата на Митрополията в знак на несъгласие с решението на Светия Синод да касира изборите, на които най-много гласове събра Агатополският епископ Иеротей, а след него беше Константийският епископ Михаил.

Тези промени са незаконни, защото Уставът е върховен законодателен акт на БПЦ, заяви митрополит Гавриил.

"Църковният събор е върховен законодателен орган. Той е творец на Устава и има право да го променя. Синодът не може да го прави.

Ако е започнала процедурата по избор на нов митрополит, никой няма право да изменя начина на избирането, докато то трае. Това  е начин на избиране още от времето на Българската екзархия".

Промените изключват от избора миряните. Само синодът избира, обясни митрополит Гавриил в предаването "РадиоТочка".

"Без народа ние не сме църква".

Той смята също, че не е редно такива важни въпроси да се решават в отсъствието на патриарха. 

"Можеше да се изчака. Казва се, че е по-добре". 

Ловчанският митрополит Гавриил коментира прогнозите още през тази година да се стигне до избор на нов патриарх. 

"Това е възможно, ако самият патриарх реши да си даде оставката. Но трябва да стане законно. Засега нямаме информация да е изявил такова желание. Когато един патриарх е болен, има право да го направи". 

В момента Москва не може да влияе с почти нищо на този избор, посочи още митрополитът. 

"Те сигурно не смеят и по телефон да се обадят, за да не бъде обвинен някой тук, че е агент". 

Митрополитът отговори на въпроса дали има чужди агенти в БПЦ така:

"Никой не е идвал при мен като агент. Не мога да кажа от опит. Агентурни мрежи има по целия свят".

Митрополит Гавриил не даде конкретен отговор и на въпроса дали има политическа партия, която да се опитва да се меси в църковните дела. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07