Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общинският съвет във Велико Търново с извънредна сесия заради наградата "3 март"

Снимка: Здравка Маслянкова

Академичният съвет на Националния военен университет "Васил Левски" прие протестна декларация до Великотърновския общински съвет, който отказа да гласува тазгодишния носител на Академична награда "3 март". Отличието традиционно се връчва на заслужил курсант за националния празник. За декларацията е уведомено и  Министерството на отбраната. Общинските съветници се събират днес сутринта на извънредна сесия.

Академичната награда "3 март" се връчва по решение на Великотърновския общински съвет на изявен курсант на Националния военен университет от 2008 година.

За първи път се стигна до ситуацията съветниците да не утвърдят предложението за нейния носител, което отправя началникът на военния ВУЗ.

Академичният съвет на Военния университет излезе с декларация, в която изразява възмущението си от изказванията на последното заседание на общинския съвет на двамата общински съветници, членове на комисията по нейното присъждане, и възразява срещу твърденията им, че е опорочена процедурата по номинацията на курсанта, че той не отговаря на статута на наградата, за допуснати нарушения от началника на военния университет и за натиск върху съветниците от комисията.

От Националният военен университет посочват в протестната си декларация, че Общинският съвет е бил въведен в заблуждение.

За да бъде избегнат скандала, общинските съветници във Велико Търново се събират на извънредна сесия днес от 9 часа с една единствена точка – присъждане на Академичната награда "3 март".

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски изпрати предложение на Русия за провеждане на преговори следващата седмица

Киев е предложил на Москва нов кръг мирни преговори следващата седмица, заяви в събота украинският президент Володимир Зеленски, след като преговорите бяха в застой от началото на юни, съобщават Ройтерс и Франс прес. Досегашните два кръга от преговори в Истанбул между Москва и Киев не доведоха до никакъв напредък за прекратяване на..

публикувано на 19.07.25 в 20:50
Доналд Тръмп

Тръмп отново настоява, че иранските ядрени обекти са унищожени

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отново настоя, че американските бомбардировки върху иранските ядрени съоръжения са "унищожили напълно" обектите, след като в доклад се посочва, че някои от тях до голяма степен са оцелели, предаде Франс прес. В своята платформа Truth Social Тръмп повтори честото си твърдение, че "и трите ядрени обекта в Иран са..

публикувано на 19.07.25 в 20:11
Московското летище Домодедово

Временно спряха полетите на две московски летища след атака с дронове

Руските системи за противовъздушна отбрана свалиха в събота три дрона по пътя им към Москва, съобщи кметът на града Сергей Собянин в своя акаунт в Telegram, предаде Ройтерс. Две московски летища - Внуково и Домодедово - спряха пристиганията и заминаванията на самолети от съображения за безопасност, но по-късно възобновиха дейността си,..

публикувано на 19.07.25 в 20:00

Гърция се бори с мигрантския поток от африканци към остров Крит, има задържани

Гърция се бори с мигрантския поток от африканци към остров Крит, като местните власти вече арестуват пристигащите Гръцката брегова охрана спасява мигранти в морето, за да бъдат арестувани на сушата. Прилага се новия закон, който счита, че пристигналите през Либия нелегални мигранти от Северна Африка нямат право на бежански статут...

публикувано на 19.07.25 в 19:47

Продължава гасенето на огнища и тлеещи дървета на пожара в Рила

През целия ден петима огнеборци и горски работници на Рилския манастир гасиха огнища и тлеещи дървета на пожара на 2000 метра в Рила. Това ще продължи още дни, казаха огнеборци, познаващи ситуацията на терена. Пожарникарите и горските работници работят с резачка, правят временни клади, разбират и разцепват тлеещите огромни дънери, където се..

публикувано на 19.07.25 в 19:38
Снимката е илюстративна

Предотвратена е контрабанда на голямо количество кокаин на ГКПП "Капитан Андреево"

МВР, ГДБОП, Агенция „Митници“ и Прокуратурата предотвратиха контрабанда на голямо количество кокаин на ГКПП "Капитан Андреево". Има и задържани лица, но към момента не е ясен техния брой. Източници близки до случая твърдят, че става въпрос за международен канал за трафик на кокаин. Неофициално се твърди, че задържания наркотик е минал през..

публикувано на 19.07.25 в 19:30

Столичното предприятие за битови отпадъци установи опасни материали

Екипът на столичното предприятие за битови отпадъци установи опасни материали - медицински игли, абокати и системи, смесени с битовия отпадък. Това съобщиха във Фейсбук от завода за отпадъци. Веднага е уведомен столични инспекторат, който е извършил проверка на място. Предстои да бъде направена пълна проверка на всички обекти по представения..

публикувано на 19.07.25 в 19:05