Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В РСМ попълниха състава на избирателната комисия за президентските избори

Снимка: pixabay

Съставът на Държавната избирателна комисия в Северна Македония вече е попълнен, след като новият член Абдуш Демири, предложен от албанската опозиция в страната, беше гласуван от парламента. Кандидатите за президент, получили необходимата гражданска подкрепа досега, до момента са седем.

Очаква се сегашният президент Стево Пендаровски, подкрепен от СДСМ и депутатът Гордана Силяновска, преподавател по конституционно право, да стигнат до балотаж на 8 май, което се случи и на президентските избори през 2019 г., спечелени от Пендаровски. Вербалните атаки между двете партии се засилиха през уикенда- по време на двата конгреса, които ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ (Социалдемократическият съюз на Македония) проведоха.
Председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски изрази надежда, че гражданите на Северна Македония ще помогнат на Пендаровски да напусне държавата след изборите, припомняйки негово изявление, че хората си тръгват от страната и самият той би живял в чужбина, ако не е президент.
Пендаровски пък обеща да стане член на ВМРО-ДПМНЕ, ако опозиционната партия, когато дойде на власт, убеди България да промени конституцията си, за да впише в нея "македонците, като национално малцинство".
Днес новият член на на Държавната избирателна комисия Абдуш Демири беше гласуван от парламента и положи и положи тържествена клетва, че ще изпълнява задълженията си съгласно избирателния закон.
След клетвата председателят на комисията Александър Дащевски обяви, че членовете ѝ предлагат в Избирателния закон да бъде въведена преходна разпоредба, която да позволи на предстоящите избори да може да се гласува със старите, но валидни лични документи.
Необходимият брой подписи за участие в президентската надпревара вече събраха неврологът Арбен Таравари, издигнат от опозиционните албански партии, и настоящият министър на външните работи Буяр Османи, издигнат от най-голямата партия на етническите албанци - Демократичен съюз за интеграция. 
В надпреварата участват още кметът на Куманово Максим Димитриевски, издигнат от партията ЗНАМ, кандидатът на партия ГРОМ Стевчо Якимовски и Биляна Ванковска, която за втори път прави опит да се кандидатира за президент, този път издигната от Левица. 
Срокът за получаване на необходимата гражданска подкрепа за участие в президентските избори изтича на 8 март, а вотът ще се проведе на 24 април.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28
Полският външен министър Радослав Шикорски

Варшава: Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на руската заплаха

Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на заплахите от Русия, заяви полският външен министър Радослав Шикорски, цитиран от Ройтерс. Агенцията се позовава на интервю на министъра, излъчено късно снощи по държавната телевизия. По-рано в събота украинският президент Володимир Зеленски призова за създаването на европейска..

публикувано на 16.02.25 в 12:20

Пътищата в Силистренско са проходими при зимни условия

Всички пътни артерии в Силистренско са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Областното пътно управление. Има слаб снеговалеж. Снежната покривка на места е достигнала 6 см, но не създава сериозни затруднения за движението по пътищата. В региона работят 14 машини, които почистват и опесъчават. Няма данни за закъсали автомобили и..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

БСП избира лидер, очаква се балотаж

Делегатите на 51-ия конгрес на БСП избират лидер на партията. Гласуването за председател и за национални органи на БСП започна малко след 10 часа тази сутрин, след като снощи вотът е бил отложен. Резултатът от избора ще стане ясен след няколко часа. Кандидатите са седем - това са настоящия временен председател на партията Атанас Зафиров,..

публикувано на 16.02.25 в 11:57