Югозападният университет в Благоевград не е издавал фалшиви дипломи по специалността "Право" и не е заверявал изпити, които не са положени от студентите в Правно-историческия факултет. Това обяви на пресконференция ректорът на висшето училище проф. Николай Марин, който не приема резултатите от проверката през декември миналата година и иска повторна проверка от Министерството на образованието и науката.
Проверката в университета беше извършена от 11 до 13 декември след сигнал на бившия преподавател по история доц. Стефан Дечев за фалшифицирани подписи на преподаватели и неположени изпити от студенти, както и за издаване на фалшиви дипломи.
В министерската заповед не е бил посочен обхватът на проверката:
"В заповедта на министъра не се посочва кой факултет, коя специалност се проверява".
Но обект на проверяващите е бил само Правно-историческият факултет. След катедрата по история е атакувана и специалността "Право":
"Защо МОН разшири проверката за специалност "Право"? В неговия сигнал специалност "Право" не е посочена".
80 от откритите 138 нарушения са за обучение на бъдещи юристи в съкратени срокове и с признаване на изпити от други специалности. Това до юли 2022 година е било разрешено и допустимо, още повече че дирекция "Висше образование" е издавала холограмните стикери за всички дипломи, категоричен бе ректорът проф. Марин, който преди това е бил декан на правния факултет:
"Предсрочното завършване на студенти в специалност "Право" не беше забранено".
Ректорът на ЮЗУ смята, че проверката е била тенденциозна:
"На практика проверка нямаше. Защото нито една проверка не може за приключи едностранно. Затова поискахме повторна проверка".
Проверка по сигнала и по медийни публикации извършва и Окръжната прокуратура в Благоевград. От там заявиха, че до 10 март тя ще приключи и резултатите ще бъдат публично обявени.
С шествие през Орлов мост до централата на ДПС приключи протестът на "Продължаваме промяната" под наслов "Свобода за политическите затворници". Протестът започна пред сградата на Народното събрание, където от ПП тази сутрин инсталираха "прасе касичка", стигна до Орлов мост, където се раздели на две и част от събралите се се насочиха към централата на..
Петгодишна ефективна присъда получи бившата полицайка Симона Радева за това, че е помогнала на бившия футболист Георги Семерджиев да се укрие след жестоката катастрофа преди три години, в която живота си загубиха две млади жени. Съдия Велизар Костадинов мотивира решението си с доказателствата по делото, материалния закон и вътрешното си убеждение...
Сградата на Община Враца беше осветена в синьо като подкрепа за Националната кампания на Агенцията за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Инициативата апелира за нулева толерантност към насилието над и между деца и е посветена на 36-годишнината от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето. През първите девет месеца на..
Министърът на културата Мариан Бачев заяви пред депутатите от ресорната комисия, че за следващата година по проектобюджета за култура се предвиждат разходи в размер на 267,5 милиона евро, като увеличението спрямо 2025 година е в размер на повече от 33 милиона евро. Комисията по култура и медии в НС одобри проектобюджет 2026 Комисията прие на..
Парламентарната комисия по околна среда и водите прие на първо четене Законопроекта за държавния бюджет. Министър Манол Генов представи параметрите на проекта за бюджет на Министерството на околната среда и водите. Нетното увеличение на планираните приходи през 2026 г. е с 244 млн. евро повече в сравнение с приходите през тази година, каза..
Окръжната прокуратура в Габрово предаде на съд двама обвиняеми за причинено тежко пътнотранспортно произшествие с шестима загинали и трима пострадали. Катастрофата стана преди две години на кръстовище край града. Тежката катастрофа в рисков участък стана между ТИР, управляван от румънски гражданин и микробус. Шофьорът на тежкотоварния..
Според вицепрезидента Илияна Йотова управляващите няма допуснат дискусия по темата за провеждане на референдума за въвеждане на еврото, защото ще проличи, че правителството не може да се справи с растящите цени. Илияна Йотова не вижда основание президентът да внася още веднъж в Народното искането си за провеждане на референдум за въвеждане на..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за..