Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Виена почетоха Трети март с класическа музика

| Репортаж
6
Снимка: Cercle Diplomatique/Philipp Hutter

На 28 февруари Посолството на България в Австрия отбеляза с класически  концерт и официален прием националния празник на Република България – 3 март. Тържественото събитие бе осъществено съвместно с Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ и постоянното представителство на България към ООН, ОССЕ и други международни организации със седалище във Виена.

Празничният концерт се проведе в красивата зала на Haus der Ingenieure - Palais Eschenbach в центъра на Виена. Ефектната сграда е паметник на културата, проектирана е от известния архитект Ото Тинеман и е открита през 1872 г. лично от австрийския кайзер Франц Йозеф I.

В тази впечатляващо стилна обстановка събитието на 28 февруари беше открито с официално слово на Десислава Найденова-Господинова - извънреден и пълномощен посланик на България в Австрия. Последва приветствено обръщение и от постоянния представител на България към ООН и други международни организации във Виена - посланик Емилия Кралева.

Сред гостите на събитието бяха авторитетни фигури - австрийски политици, представители на Федералното министерство по европейските и международни въпроси на Австрия, ръководители на дипломатически мисии, културни дейци, представители на медиите и на българската общност. Всички те имаха удоволствието да съпреживеят емоционално виртуозните изпълнения на известни български солисти - инструменталисти със забележителна международна кариера.

В началото на концертната програма пианистката Донка Ангъчева и виолончелистката Лиляна Кехайова представиха въздействащо „Севдана“ от Георги Златев-Черкин. Вдъхновяваща бе интерпретацията на Донка Ангъчева на Унгарска рапсодия №8 от Ференц Лист, както и изпълнението на „Невеста“ от Георги Андреев в транскрипция за обой и пиано, чийто солист бе изявеният български обоист Вълчан Вълчанов.

Емоционални аплаузи съпроводиха изявата и на известния български цигулар Марио Хосен. Той се представи с „Песен“ – вариант за соло цигулка из  „Българска сюита“ на Панчо Владигеров. Бляскав завършек на концерта беше участието на основаната от проф. Хосен музикална формация Паганини ансамбъл, която изпълни виртуозни творби от Николо Паганини. 

След края на събитието солистите Донка Ангъчева, Вълчан Вълчанов и Марио Хосен споделиха за предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ емоционални думи по повод поканата за участие в тържествения концерт. Артистите подчертаха значимостта на идеята празникът да бъде отбелязан с класическа музика като прекрасна възможност да прославят българската музикална култура и да представят български композитори на международна сцена.

Чуйте в звуковия файл.

   


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Пантелеев и Бернд Глемзер по време на репетиция

Софийската филхармония и Мартин Пантелеев възкресяват Владигерова симфония

На Велики четвъртък, 2 май, Софийската филхармония ще посрещне добре познати на състава и публиката музиканти - диригента Мартин Пантелеев и пианиста от Германия Бернд Глемзер, лауреат на клавирните конкурси „Рубинщайн", „Чайковски", „Бузони", ARD и др. Изявата в зала "България" комбинира две творби, които имат различен статус - любимия на мнозина..

публикувано на 02.05.24 в 11:27
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46