Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството като брак по любов - 32 художнички в изложбата "Дамите"

| Репортаж

Повече от 30 художнички от страната се събират с творбите си във Велико Търново за експозицията „Дамите“. Над 60 са творбите в изложбата - на утвърдени имена в изобразителното изкуство и на млади авторки. Те са подредени в изложбените зали „Рафаел Михайлов“ в старопрестолния град. Експозицията се открива тази вечер от 18 часа. Идеолог на изложбата и неин куратор е великотърновската художничка Елена Стоева.

Съвместната изложба е посветена на празника на жената и на голямата българска скулпторка Маргарита Пуева, която ни напусна през 2016 година. Пуева е единствената българка и една от осемте творци в света, носители на наградата „Хенри Мур“.

Със своето творчество Маргарита Пуева, която е завършила скулптура във Великотърновския университет, мотивира поколения български художнички. Тя е извоювала своята слава в откровено „мъжки времена“ за творците ваятели, коментира художникът и куратор на експозицията Елена Стоева и разказва за двете причини за изложбата „Дамите“, която събира във Велико Търново 32 български художнички:

„Едната е да завършим този проект, който миналата година имахме, с паметта за Маргарита Пуева, която беше изключителен човек. Залата вече ще носи нейното име. Втората цел е да покажем жени художници от цялата страна, които са от имената в съвременното изкуство“.

За изложбата свои творби са предоставили утвърдените великотърновски художнички Иваничка Панева, Снежана Славова и самата Елена Стоева. Показват се картини на Виолета Радкова, Ралица Русева, Мая Кубратова, Нина Лишовска, Петя Танева, Петя Денева, Марина Богданова, Надя Петрова и други.

„Наистина една голяма част от тях никога не са излагали във Велико Търново и това е чудесна възможност за публиката на града да се запознае с тяхното творчество. Като гледам сега нещата, е много интересно, защото наистина са най-различни поколения, различни характери, различни техники, много е интересна в тази посока изложбата, защото се получава един диалог, малко като в социалните мрежи – всеки с лицето си участва в едно общо цяло“.  

Малкото заглавие на изложбата е „Брак по любов“ по едноименната пиеса на Шопен, допълва кураторът Елена Стоева:

„Пролетен валс“ или „Mariage D'amour“ е като отговор на Маргарита Пуева, която казва в края на книгата си: „Ако можех да повторя живота си, аз пак щях да бъде художник, но може би нямаше да отдам цялото си време и енергия на това изкуство, пренебрегвайки радостите в живота“. Това е брак по любов. Защо ние го правим – правим го, защото не можем да не го правим – това е моят отговор.“

Да, животът е изкуство, но е висш пилотаж да се съчетават  двете неща. Независимо от новото време, жената така или иначе е натоварена с грижа за децата, с грижа за дома. Не е лесно. Все пак жената е в основата на света. Гледайки тези жени, които цял живот това работят и са достигнали големи висоти в творчеството си, си мисля, че това са хора мечтатели, които следват мечтите си и ги осъществяват. Пожелавам на всички да следват мечтите си и да могат да ги осъществят“.

Творбите, осъществени мечти на 32 български художнички, публиката може да види в изложбените зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново до края на март.

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Пантелеев и Бернд Глемзер по време на репетиция

Софийската филхармония и Мартин Пантелеев възкресяват Владигерова симфония

На Велики четвъртък, 2 май, Софийската филхармония ще посрещне добре познати на състава и публиката музиканти - диригента Мартин Пантелеев и пианиста от Германия Бернд Глемзер, лауреат на клавирните конкурси „Рубинщайн", „Чайковски", „Бузони", ARD и др. Изявата в зала "България" комбинира две творби, които имат различен статус - любимия на мнозина..

публикувано на 02.05.24 в 11:27
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46