Съвместната изложба е посветена на празника на жената и на голямата българска скулпторка Маргарита Пуева, която ни напусна през 2016 година. Пуева е единствената българка и една от осемте творци в света, носители на наградата „Хенри Мур“.
Със своето творчество Маргарита Пуева, която е завършила скулптура във Великотърновския университет, мотивира поколения български художнички. Тя е извоювала своята слава в откровено „мъжки времена“ за творците ваятели, коментира художникът и куратор на експозицията Елена Стоева и разказва за двете причини за изложбата „Дамите“, която събира във Велико Търново 32 български художнички:
„Едната е да завършим този проект, който миналата година имахме, с паметта за Маргарита Пуева, която беше изключителен човек. Залата вече ще носи нейното име. Втората цел е да покажем жени художници от цялата страна, които са от имената в съвременното изкуство“.
За изложбата свои творби са предоставили утвърдените великотърновски художнички Иваничка Панева, Снежана Славова и самата Елена Стоева. Показват се картини на Виолета Радкова, Ралица Русева, Мая Кубратова, Нина Лишовска, Петя Танева, Петя Денева, Марина Богданова, Надя Петрова и други.
„Наистина една голяма част от тях никога не са излагали във Велико Търново и това е чудесна възможност за публиката на града да се запознае с тяхното творчество. Като гледам сега нещата, е много интересно, защото наистина са най-различни поколения, различни характери, различни техники, много е интересна в тази посока изложбата, защото се получава един диалог, малко като в социалните мрежи – всеки с лицето си участва в едно общо цяло“.
Малкото заглавие на изложбата е „Брак по любов“ по едноименната пиеса на Шопен, допълва кураторът Елена Стоева:
„Пролетен валс“ или „Mariage D'amour“ е като отговор на Маргарита Пуева, която казва в края на книгата си: „Ако можех да повторя живота си, аз пак щях да бъде художник, но може би нямаше да отдам цялото си време и енергия на това изкуство, пренебрегвайки радостите в живота“. Това е брак по любов. Защо ние го правим – правим го, защото не можем да не го правим – това е моят отговор.“
Да, животът е изкуство, но е висш пилотаж да се съчетават двете неща. Независимо от новото време, жената така или иначе е натоварена с грижа за децата, с грижа за дома. Не е лесно. Все пак жената е в основата на света. Гледайки тези жени, които цял живот това работят и са достигнали големи висоти в творчеството си, си мисля, че това са хора мечтатели, които следват мечтите си и ги осъществяват. Пожелавам на всички да следват мечтите си и да могат да ги осъществят“.
Творбите, осъществени мечти на 32 български художнички, публиката може да види в изложбените зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново до края на март.
Снимки: Здравка Маслянкова
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..