Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Иванов: Ако се наложи да се ходи на избори, това да се случи бързо

"Трябва да има механизъм за избор на регулаторите, който да гарантира качествата и независимостта на избраниците"

| Интервю
Христо Иванов
Снимка: Борислава Борисова

"Фундаменталният въпрос е дали ще се разберем за конкретни ангажименти за реформи и институционални действия, насочени към оздравяване на способността на държавата да се бори с корупцията, или ще трябва отидем на избори." 

Това заяви пред БНР председателят на ДБ Христо Иванов.

Срещите за съставяне на ново правителство между ГЕРБ и ПП-ДБ са насрочени за събота.

"В момента се опитваме да поставим на масата и да получим ангажиращ отговор от колегите от ГЕРБ-СДС по теми, които са посочени още преди 9 месеца, като това, че трябва да има механизъм за избор на регулаторите, който да гарантира качествата  и независимостта на избраниците. 

Поставяли сме няколко пъти и темата за забрана на играта с плаващи мнозинства, темите за службите, за съдебната реформа. Няма нищо ново в това, което е поставено. 

През януари се разбрахме за минимална промяна в състава на Министрески съвет на база на свършеното и съгласувано с Николай Денков и Мария Габриел, както и всичко да приключи до шести март.

Оставката на акад. Денков е нещо, което ние дължим по споразумение. Вторият най-лош сценарий, след това да няма реформаторско правителство, е да изпаднем в дълго безвремие". 

Ако се наложи да се ходи на избори, това да се случи бързо, за да се скъси срока на политическо безвремие, призова той.

Христо Иванов напомни, че е било делегирано на акад. Денков и на Мария Габриел да бъдат "селекционери" на министреските постове. 

"Става въпрос за една формула, която е извънредна и можеше да изберем правителство, което е с доста ограничен политически характер. Да стъпим на нещо като квази-служебно правителство, излъчено от парламента. Напълно нормално е в този процес имена да се дадат от двете страни".

Не ми е известно ДПС да са се включили в този процес, заяви той. 

"В тесен смисъл да имаш министър означава да имаш политическо лице, което представлява една или друга партия, изразява нейната програма и е натоварено с определени политически задачи от органите на тази партия. Ние го използваме в по-широк смискъл - на хора, които имат някакви  връзки". 

Този тип отношения могат да възникнат и на по-късен етап, посочи той.

"Много от тези хора нямат и кой знае какъв предишен политически опит". 

"Политическата криза беше кулминация на дълго противопоставяне около темата корупция. Оказа се, че не може да бъде излъчено мнозинство, което да съотвества на тези разделителни линии".

За ареста на Борисов по време на правителството "Петков" Христо Иванов заяви: "Видя се, че този тип действия не произвеждат справедливост и стабилна реформа“. 

ИТН събориха правителството, което беше последният шанс да не стигаме до тук, където сме, отбеляза той.

След започването на войната в Украйна  и виждайки тази политическа криза, от ДБ започнахме да маркираме преход от риториката кои са лицата, олицетворението и персонализацията на проблемите към дефиниране на институционални решения, около, които могат да се търсят мнозинства, обясни лидерът на партията. 

"Като ни обвинявате в лицемерие, трябва да видим еволюцията на този процес и как на нас ни се налага да се съобразяваме с определени реалности. Въпреки това, ние сме наясно какъв огромен компромис сме направили с очакванията и желанията на нашите избиратели"

Той отбеляза, че международната и вътрешнополитическата обстановка са много сложни. 

"Презумпцията за мира свърши. България се окоза в една драматично променена среда за сигурност. 

Упражняването на власт в тази ситуация не  е най - разумното и желано нещо. Много по-комфортно би ни било да бъдем опозиция".

Ние не изчезваме. Нашите избиратели имат много трудно дадена готовност да ни изчакат, заяви още Христо Иванов в предаването "РадиоТочка".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11
Симеон Караколев

Новозеландското българско агнешко – разграден двор ли сме?

БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство.  В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..

публикувано на 17.04.25 в 09:03