Знаменателно събитие за българската класическа музика се състоя на 2 март в германския град Хамбург. В голямата зала на Филхармонията на Елба прозвуча Концертът за цигулка и оркестър №1 от Панчо Владигеров.
Това се случи между два български празника - Баба Марта на 1 март и Националния празник Трети март. Така беше почетен и патриархът на българската музика Панчо Владигеров, чиято 125-годишнина от рождението е на 13 март.
Изпълнението беше на германския оркестър „Камерата Хамбург“ със солистка българската цигуларка Йоанна Каменарска. Дирижира Деляна Лазарова, чиято международна кариера набира все по-голяма скорост, а в оркестъра имаше още двама българи – гост-концертмайстора Христо Късметски и пианистката Аглика Ангелова, която свири партията на челестата.
Две от цигулките – на солистката и на концертмайстора - бяха изработени от лютиера Владо Тилев, който присъства на концерта.
Сред публиката бяха още много българи, дошли от различни градове в Германия и България, сред които проф. Йосиф Радионов, преподавателят на Йоанна Каменарска в България преди заминаването ѝ за Моцартеума в Залцбург на 17-годишна възраст; колеги и приятели.
Във Филхармонията на Елба бяха също трима от внуците на Панчо Владигеров – Панчо, Александър и Константин. Панчо и Александър се включиха в лекторията преди началото на концерта, за да разкажат за своя именит дядо и неговото творчество.
Концертът за цигулка и оркестър №1 от Владигеров беше включен в една програма заедно с „Танци от Галанта“ от унгареца Золтан Кодай и Симфония №104 от Йозеф Хайдн, в чийто финал е включена хърватска тема. Вечерта беше част от концертния цикъл на „Камерата Хамбург“ с мото "Hey, Haydn, what about uniting cultures?".
Заслугата това да се случи е на цигуларката Йоанна Каменарска, концертмайстор на Държавната филхармония в Хамбург, както и на „Камерата Хамбург“ /на този състав тя е и артистичен директор/. Преди да представи произведението пред германската публика Йоанна го изпълни в България – с оркестрите в Хасково и Враца.
Българското национално радио изпрати свой специален пратеник в Хамбург.
Чуйте репортажа за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" в звуковия файл .
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Минималното възнаграждение за лекар без специалност и за медицинска сестра да бъде 150 процента от средната заплата за страната - това предлагат в..