Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Личните лекари не са длъжни да осигуряват на пациентите си достъп до е-досиетата им

Снимка: pixabay.com

Личните лекари няма да са ангажирани да осигуряват достъп на своите пациенти до електронните им здравни досиета. Това разпореди ресорния министър в оставка Христо Хинков няколко часа след като от Българския лекарски съюз се обявиха против тази идея, която бе част от предложените от Хинков нормативни промени. 

Промените предвиждат по-лесен достъп до електронното здравно досие, като идеята е да се влиза през смартфон или таблет без електронен подпис. В момента единствената възмоност за достъп до тези данни е с електронен подпис. А за да активираме мобилното приложение Е-Здраве трябва да сканираме QR код с телефон или таблет.

Проектът на министерството предвиждаше възможност хората, които нямат електронен подпис, да влизат в пациентското си досие, като отидат на място при личния си лекар и получат техническо съдействие за сдвояване на мобилния си телефон с досието. 

Същото съдействие е предвидено и остава в проекта от страна на служители в здравните инспекции и районните каси, както и клоновете на "Информационно обслужване". 

Предложеното "сдвояване" улеснява гражданите, но не поставя в риск личната им информация, тъй като служителите няма да имат достъп до електронното досие на съответния човек, посочиха от министерството. 

По-рано от Лекарския съюз заявиха, че при този вариант има опасност от изтичане на чувствителна информация и че е крайно неуместно на личните лекари да се вменяват допълнителни задължения. Това "твърдо нежелание" да съдействат на пациентите е причина за разпореждането на министъра, обясниха от министерството.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътуващите до Кипър ще имат улеснен достъп до здравни услуги

Кипър започва да предоставя електронни трансгранични здравни услуги, с което ще се осигури непрекъснатост и качество на лечението в рамките на ЕС. Тяхното стартиране ще бъде обявено официално днес от здравния министър Михалис Дамянос. Кипър постепенно ще свърже електронно здравните данни на своите граждани със здравните системи на 16 други..

публикувано на 16.05.25 в 03:56

Полша ще работи за близост на ЕС с Великобритания

Полша ще направи всичко възможно, за да държи Великобритания близо до Европейския съюз и ще бъде “свързваща връзка“ между Съединените щати и ЕС, особено в областта на отбраната, казва в интервю за „Таймс“ Рафал Тшасковски, кмет на Варшава и основен кандидат за следващ президент на страната. „Имаме нужда от Великобритания заради нейния опит, заради..

публикувано на 16.05.25 в 02:54
149 години от бунта в Бояджик

В Ямболско отбелязват годишнина от бунта в Бояджик

В Ямболско отбелязват 149 години от бунта в село Бояджик.  И тази година пред паметника „Априлец“ в покрайнините на селото  ще се състои възпоменателна церемония. Едно от най- кръвопролитните събития по време на априлското въстание е клането в село Бояджик. На 17 май 1876 година са избити близо двеста души, припомня историкът Христина..

публикувано на 16.05.25 в 01:29
Британският премиер Киър Стармър.

Обвиниха 21-годишен украинец за пожари в имоти, свързани с британския премиер

21-годишният украински гражданин Роман Лавринович бе обвинен за пожари в два имота и кола, свързани с британския премиер Киър Стармър, съобщи лондонската полиция. Роман Лавринович е обвинен в три палежа с намерение да застраши живот. Той бе арестуван в квартал Сиднъм, югоизточен Лондон, в ранните часове на вторник и ще трябва да се яви в Уестминстърския..

публикувано на 16.05.25 в 00:58
Таня Петрова, и.д. кмет община Бойчиновци

Правят нов водоизточник, за да решат проблема с питейната вода на три села в община Бойчиновци

Правят нов водоизточник, за да решат проблема с питейната вода на три села в община Бойчиновци. От 8 година жителите на Кобиляк, Громшин и Бели брег пият от водоноски, заради завишено съдържание на арсен във водата от централното водоснабдяване. През юни 2017 година Регионалната здравна инспекция в Монтана установи завишено съдържание на..

публикувано на 15.05.25 в 21:51

Съдът в Пловдив пусна под парична гаранция обвинена в източване на НЗОК лекарка

Управителката на медицинския център в Асеновград, в който са  издавани документи за изследвания, без те да са извършвани, може да напусне ареста срещу парична гаранция от 2000 лева, реши Пловдивския районен съд.   Д-р Златка Димчева беше обвинена в източване на НЗОК, а заедно с нея бяха арестувани още 6-тима общопрактикуващи лекари, издавали..

публикувано на 15.05.25 в 21:32

Преговори между Украйна и Русия се очаква да започнат в Истанбул

Преки преговори между Киев и Москва за прекратяване на руската война срещу Украйна се очаква да започнат в Истанбул тази вечер или утре, но те няма да бъдат водени от президентите Володимир Зеленски и Владимир Путин. Путин изпрати в Истанбул екип от кремълски съветници, начело с Володимир Медински, заместник-министри на външните работи и на..

публикувано на 15.05.25 в 21:10