Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 1180 образователни медиатори работят в подкрепа на ромските деца

Снимка: БГНЕС

Над 1180 образователни медиатори към момента работят в подкрепа на ромските деца. Това съобщи Грета Ганчева - директор на дирекция "Приобщаващо образование" в Министерството на образованието и науката по време на конференция по темата в София, организирана от Регионалния център за подкрепа на приобщаващото образование. 

Грета Ганчева поясни, че образователните медиатори работят в подкрепа на децата, които срещат затруднения с приобщаването им в образователната система:

"Имат нужда да бъдат подкрепени от тези образователни медиатори в техните семейства за ценността на образованието, да мотивира техните родители за това, че децата им трябва да бъдат на училище".

Всяка година за деца и ученици от уязвими групи са отделят над 36 милиона лева - за обучението им по български език, за възнагражденията на медиаторите и други.

От своя страна Мария Янкова, която ръководи програмата за образование в UNICEF-България, подчерта, че има нужда политиките по приобщаващото образование у нас да бъдат много повече свързани помежду си:

"Това, което е предложено за децата със специални потребности да може, като подкрепа, от него да се ползват и децата-бежанци - нещо, което видяхме, че не е факт в България".


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Испания разбиха мрежа за трафик на непълнолетни мигранти

Полицията в Испания разби мрежа за трафик на непълнолетни мигранти. Арестувани са 11 души на островите Лансароте и Гран Канария, както и в Мадрид.  Операцията, наречена "Тритон", е започнала след изчезването на 13 непълнолетни от приюти на Канарските острови между ноември 2024-та и май 2025-а година.  Според разследващите мрежата е организирана с цел..

публикувано на 14.11.25 в 04:54

В Кипър подписаха споразумение за автоматична индексация на заплатите

В Кипър новото споразумение за автоматична индексация на заплатите в зависимост от инфлацията бе подписано от правителството, синдикатите и работодателските организации в четвъртък. Така след многомесечни преговори, довели и до общонационална стачка през септември, те сложиха край на най-големия трудов спор в страната.  От 1 януари догодина..

публикувано на 14.11.25 в 04:42

Ракетата "Ню Глен" на Джеф Безос беше изстреляна успешно

Компанията "Блу Ориджин" на милиардера Джеф Безос изстреля успешно ракетата "Ню Глен", снабдена с два апарата на НАСА за наблюдение на Марс.  Орбиталните устройства "EscaPADE" ще пътуват 22-месеца до Червената планета.  Успешното изстрелване беше извършено от стартовата площадка в Кейп Канаверал, Флорида. Мощната ракета "Ню Глен" е снабдена със седем..

публикувано на 14.11.25 в 04:36

САЩ призоваха за приемането на резолюцията им за Газа, Русия представи свой вариант

Съединените щати призоваха Съвета за сигурност на ООН да се обедини и да приеме проекторезолюция, свързана с мирния план на американския президент Доналд Тръмп за Ивицата Газа.  Според мисията на Вашингтон в световната организация, ако това не стане, то може да има тежки последици за палестинците. Миналата седмица американски представители..

публикувано на 14.11.25 в 04:25

Електроразпределително дружество с кампания срещу селфита от стълбове

Започна кампания сред младите хора "Животът струва повече от лайковете", а инициатор е едно от електопреносни дружества. Идеята е да бъдат предпазени младежи, които предприемат рискови действия с цел да направят ефектна снимка за социалните мрежи. На семинар с медиите в Боровец бяха показани и примери, установени от аварийните групи. В..

публикувано на 14.11.25 в 02:20
Жп гарата в Санта Хуста, Севиля.

Държавните железници в Испания ще връщат пари при 15-минутно закъснение

Националният железопътен превозвач в Испания ще дължи обезщетение на пътниците, ако влакът закъснеее с повече от 15 минути. Гласуваните законови промени бяха предложени от опозицията и касаят високоскоростните влакове, както и влаковете на дълги разстояния на компанията Renfe. Очаква се да влязат в сила от следващата година.  В момента пътуващите..

публикувано на 14.11.25 в 01:57

ЕК започна производство срещу "Гугъл"

Европейската комисия официално започна производство срещу "Гугъл", за да установи дали компанията нарушава правилата за равнопоставен достъп до търсачката си според Акта за цифровите пазари. Подозренията са, че американският технологичен гигант дискриминира медии и издатели чрез своята "политика за злоупотреба с репутация на сайта."  Според..

публикувано на 14.11.25 в 01:52