Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Има алтернатива, могат да излязат от тази ситуация и да живеят като пълноценни и свободни граждани"

Марияна Евтимова: Обществото става все по-чувствително към домашното насилие

Според нея трябва да има външна намеса, за да може едно лице да излезе от ситуацията на насилие

| Интервю
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

"Темата за домашното насилие винаги е била актуална. Хубавото е, че се говори все повече, обществото е все по-чувствително и реагира". Това каза пред БНР Марияна Евтимова от Фондация П.У.Л.С., която от години се занимава с проблема и подкрепя жертви на насилие. 

По думите ѝ обаче говоренето по въпроса трябва да бъде и с разбиране за това какво преживяват хората, които са в такава ситуация: 

"Пострадалите от домашно насилие преживяват много емоции, те са много объркани, като едновременно преобладават чувства като срам, вина, безпомощност, безизходност от ситуацията. Много пъти това са хора в някаква изолация, някаква форма на зависимост, най-често икономическа. В редица случаи са и хора, които са свикнали да живеят в насилие и го приемат като норма. Затова е много трудно да реагират".
Отричането е реакцията на безпомощност, подчерта Евтимова в интервю за предаването "Преди всички". Според нея хора в такава ситуация често не виждат друга перспектива пред себе си и предпочитат да останат в тази обстановка. По думите ѝ е много трудно да се излезе от такава обстановка сам. Трябва да има координиран отговор на цялото общество, организациите в тази сфера и държавата, категорична бе тя: 

"Трябва да има външна намеса, за да може едно такова лице да излезе от ситуацията на насилие". 

Когато обаче се стигне до намеса и интервенция, вече много са закъснели каквито и да било действия, изказа мнението си Марияна Евтимова. 

Според нея силата е в превенцията. Трябва да има програми в училищата и детските градини, смята тя и обясни, че още от ранен етап децата трябва да се възпитават в това да пазят своите лични граници, за да не попадат в живот с насилие. 

Има алтернатива, могат да излязат от тази ситуация и да живеят като пълноценни и свободни граждани, категорична бе Марияна Евтимова. 
Цялото интервю на Спас Крайнин с Марияна Евтимова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адвокат Мариета Караджова: Вече имаме едни от най-високите наказания за престъпления срещу животни

През юли Народното събрание прие промени в Наказателния кодекс за подобряване на закрилата на животните. Измененията бяха определени като историческа победа от защитници на правата на животните и дойдоха след масови протести в цялата страна против насилието над четириноги. Демонстрациите бяха породени от задържането през март на Габриела Сашова..

публикувано на 11.09.25 в 11:30
Методи Лалов

Адв. Методи Лалов: По случая "Кожухаров" е подавана неправилна информация към вътрешния министър

  "Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината". Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов, който пое защитата на непълнолетен участник в побоя, при който пострада старши комисар Николай Кожухаров, ръководител на Областната дирекция на МВР в Русе. Повдигат обвинения на задържаните за..

публикувано на 10.09.25 в 10:05

Шекеринска: Русия и тероризмът остават най-директните и дългосрочни заплахи

Русия и тероризмът остават най-директните и дългосрочни заплахи. Това е посочила Радмила Шекеринска по време на втория ден от посещението си в България.  Свързаността между страните в Югоизточна Европа е и фактор на колективната сигурност на НАТО в региона. Това е казал президентът Румен Радев на срещата си номинираният от РСМ зам.-генерален..

публикувано на 08.09.25 в 19:39
Даниела Тонева

След нападението: Екоактивистката Даниела Тонева отива в парламента

Екоактивистката Даниела Тонева, чийто дом в кюстендилското с.  Шатрово беше замерян с камък, а колата ѝ беше нацапана с боя, ще отиде в парламента, за да представи пред журналистите, а и евентуално - пред депутатите, проблемите и ситуацията с ТЕЦ "Бобов дол". Това каза тя за БНР.  Еколози, активисти граждани я подкрепят, дават ѝ да разбере,..

публикувано на 08.09.25 в 10:53
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правителството е в режим на оцеляване

Цялото интервю на Снежана Иванова с проф. Даниел Вълчев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.

публикувано на 07.09.25 в 13:48
Манол Генов

Манол Генов: Черно море подобрява качеството на морската вода

Липсата на вода се дължи предимно на климатичните промени и заради неадекватно управление на водния сектор. Инфраструктурата е собственост на няколко министерства, а МОСВ контролира подземните води - имаме Министерство на енергетиката, Министерство на икономиката, напоителна система, посочи в интервю пред БНР министърът на екологията Манол..

публикувано на 07.09.25 в 11:17
Мила Томова - Прусийска

Книгата "Родителството с обич и граници": Как да възпитам уверено, сърдечно и отговорно дете

Ако някога сте се питали: Нормално ли е поведението на детето ми , как да поставям граници, без да се скарам, как да запазя спокойствие, когато ме провокира, как да възпитавам уверено, сърдечно и отговорно дете , то книгата "Родителството с обич и граници" е точно за вас.  Така се обръща към читателите Мила Томова - Прусийска , автор..

публикувано на 06.09.25 в 08:15