Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богословът Мариян Стоядинов: Имаше благост, която беше благородна. В него нямаше лукавство

Църквата като кораб на убежището - следата на патриарх Неофит

Отец Никанор: Не беше патриарх фараон. Беше истински, с живо сърце

| Интервю
Снимка: БТА

"Имаше благост, която беше благородна. На евангелски език ако трябва да го преведем, в него нямаше лукавство. Не само като патриарх, като епископ."

Този спомен за патриарх Неофит сподели в интервю за БНР богословът Мариян Стоядинов, заместник-декан на Богословския факултет на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий".

"Всеки от хората, които са в Църквата, влиза със свой специфичен почерк. Независимо дали е епископ или патриарх. Това беше почеркът на патриарх Неофит."

Единствената нишка, която събира в едно първата, втората и третата българска държава, е тази приемственост между патриарх и патриарх, допълни богословът.

Страданието, свързано със здравето му, беше огромен кръст, който той носеше, без да прави от това капитал, каза още Стоядинов.

"Той беше спокоен човек и умееше да предава това спокойствие", подчерта богословът.

По думите му, ако сравняваме Църквата с кораб, то това за някои е боен кораб, за други круизен, а за трети - корабът на убежището.

"Третият тип хора са тези, които си гледат работата, които не се плашат, не драматизират, които са уверени, спокойни и са способни да предадат това качество на екипажа и на хората, които пътуват с тях."

"Следващият патриарх ще бъде различен, със собствена идентичност, ще остави нов, специфичен почерк. Времето винаги взема своето, но корабът има качеството да продължава напред. Затова съм спокоен, независимо какъв ще бъде изборът", коментира Мариян Стоядинов в предаването "Преди всички".

Траурен флаг е спуснат върху сградата на Богословския факултет в София след кончената на патриарх Неофит Снимка: БТА

"Митрополитите, които познавам отблизо, всеки от тях би бил отличен глава на БПЦ."

Това мнение изрази пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир "Св. св. Козма и Дамян", който се намира в Атон.

"Всички са опечалени. Света гора обичаше българския патриарх Неофит. Заедно със светогорските отци утре ще служим в Света гора", каза отец Никанор.

"Патриарх Неофит не беше патриарх фараон. Беше истински, с живо сърце."

В България Светият синод има участие в избора на патриарх с предварителна процедура, т.нар. тройка, измежду които патриаршеският църковен събор ще избере един. Затова е по-подходящо първо да бъде попълнен съставът на Светия синод. Въпросът за мнозинствата е съществен, обясни той в предаването "Преди всички". Това според него е важно, защото иначе не всички епархии ще са се изказали чрез митрополитите си кой да влезе във финалната тройка кандидати.

Сегашната ситуация не е уникална. В исторически план има и друг подобен случай, когато са починали и патриарх Кирил, и Видинският митрополит, напомни отец Никанор.

"Нямаше точно разделение. Едните дойдоха със своята свободна воля и църковна съвест. Другите дойдоха по списък. Разделението е привидно", коментира свещеникът за двата паралелни протеста на духовници в София преди дни във връзка със спорната наредба на Светия синод и овакантеното място на Сливенски митрополит.

"Срамно е, ако ние, учителите на промяната, сами не искаме да я покажем на дело. Промяната е задължителна, включително за митрополитите на БПЦ, за да могат да увличат хората след тях."

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20