Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлия Навалная на митинг: Орбан е съучастник на Путин

Снимка: БТА

Вдовицата на руския опозиционер Алексей Навални Юлия Навалная нарече десния премиер на Унгария Виктор Орбан съучастник на Владимир Путин. Тя каза това във видеообръщение към опозиционен митинг в Будапеща снощи.

По думите на Навалная както Путин не представлява цяла Русия, така не бива да се слага знак за равенство между Унгария и Орбан .

"Бъдете смели", каза Навалная, повтаряйки едно от основните послания на съпруга си. Тя заяви, че освен Орбан в Европа има и други поддръжници на Путин.

"Путин посмя да започна войната срещу Украйна, защото знаеше, че ще му се помогне от Европа", добави Навалная. Точно както Путин не представлява цяла Русия, така не бива да се слага знак за равенство между Унгария и Орбан, каза тя.

Митингът, на който беше показано видеопосланието на Навалная, беше организиран от кмета на Будапеща Гергей Карачон, заедно със студентски сдружения.

Карачон е политик от малката леволиберална опозиционна партия "Диалог за Унгария".

След смъртта на Навални миналия месец в затвора - Орбан и неговата партия ФИДЕС публично отказаха да почетат паметта на критика на Кремъл. Когато представители на опозицията в парламента поискаха депутатите да запазят минута мълчание за Навални, групата на ФИДЕС остана по местата си.

Орбан обяви, че "шовинист" като Навални не заслужава да му се отдава почит в унгарския парламент. Орбан отдавна е в добри отношения с Путин.

А в реч от тази сутрин Орбан отново разкритикува ЕС. 

"Трябва да окупираме Брюксел, ние променяме Евросъюза", каза той, като имаше предвид предстоящите европейски избори през юни. Орбан е подложен на критики в Брюксел заради опитите си да подкопае върховенството на закона, отбелязва ДПА.


По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп поиска Украйна да се съгласи "незабавно" с предложението на Путин за директни преговори

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп поиска от Украйна да се съгласи "незабавно" с предложението на руския лидер Владимир Путин за директни мирни преговори. Путин предлага преговорите с Украйна да се възобновят Вместо примирие от понеделник, за каквото призоваха Киев и европейските му съюзници вчера, Путин предложи снощи среща на руски с..

публикувано на 11.05.25 в 20:09
Германският външен министър Йохан Вадефул

Йохан Вадефул: Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства

Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства, а ударението трябва да се постави върху политическото решение, заяви германският външен министър Йохан Вадефул при днешното си посещение в Йерусалим, предаде "Ройтерс". Министърът заяви, че Германия ще направи всичко възможно, за да гарантира сигурността на Израел, но това не означава,..

публикувано на 11.05.25 в 19:46
Жан-Ноел Баро

Франция е съгласна с Нидерландия за споразумението между ЕС и Израел

Франция изказва съгласие с искането на Нидерландия да се преразгледа споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Израел заради хуманитарната катастрофа в Газа. Настояването на Нидерландия да се преразгледа споразумението между ЕС и Израел е "основателно" - заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро по време на участие в предаване..

публикувано на 11.05.25 в 19:20
Абас Аракчи

Иран: Програмата за обогатяване на уран не подлежи на договаряне

Иранската програма за обогатяване на уран не подлежи на договаряне. Тази позиция потвърди външният министър Абас Аракчи след поредния кръг от преговори в Мускат със специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф. Нов кръг преговори между Иран и САЩ в Оман Аракчи определи днешния кръг от разговори като "по-сериозен" от предишните три и добави, че сега..

публикувано на 11.05.25 в 19:04

Еди Рама: Албания ще бъде следващата страна в ЕС

Албанският премиер и лидер на управляващата Социалистическа партия (СП/PS) на Албания Еди Рама гласува днес на парламентарните избори в страната заедно със съпругата си Линда в село Сурел близо до албанската столица, съобщи албанският информационен портал "Шчиптаря". Албания гласува на парламентарни избори В кратко изявление пред медиите..

публикувано на 11.05.25 в 18:55

100 000 души присъстваха на първата неделна литургия на папа Лъв XIV

Папа Лъв XIV изнесе своята първа неделна литургия както е по традиция от балкона на базиликата "Св. Петър“ в Рим. Близо 100 000 души посрещнаха с овации появата на избрания в четвъртък от Конклава папа Лъв XIV, а той ги приветства със "Скъпи братя и сестри, честита неделя!“. От САЩ, през Перу, до Ватикана: Биографията на Лъв XIV – новият папа..

публикувано на 11.05.25 в 18:15

Жителите на столичния квартал "Захарна фабрика" продължават да протестират

Жители на столичния квартал "Захарна фабрика", чиито жилища бяха съборени, протестират за пореден ден на столичния булевард "Сливница". Те настояват общината да реши къде и как да бъдат настанени. "Бутнаха ни къщите, днес е 27-и ден, в който нашите другари, нашите хора спят навън със своите деца. На палатките живеят. Столична община - до момента нямаме..

публикувано на 11.05.25 в 18:06