Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вярващи на опашка, отдават последна почит на патриарх Неофит

Патриаршеска катедрала „Свети Александър Невски“
Снимка: Ани Петрова

Много вярващи и днес пристигат, и се редят на опашка, за да се поклонят пред Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит.

В патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" започна архиерейската заупокойна света литургия в памет на Негово Светейшество българския патриарх и Софийски митрополит Неофит. Литургията се води от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, който сега е наместник на Светия синод.

Днес е вторият ден на национален траур, в който България се прощава и изпраща в последния му път българския патриарх . 

В патриаршеската катедрала се събраха много вярващи, представители на различни институции и на вероизповеданията у нас. На поклонението присъства и бившият премиер Симеон Сакскобургготски.

"Tолкова разговори съм имал и толкова срещи. Толкова обичан патриарх и жалко е, че си отиде толкова рано", каза той.


Снимка: Булфото

Службата води Варненско-Преславският митрополит Йоан, който е и временно председателстващ Светия Синод. 

В прощалното слово от името на архиереите на Българската православна църква Негово Високо Преосвещенство Варненския и Преславски митрополит Йоан подчерта християнския завет на дядо Неофит.

"Светейшият наш патриарх Неофит живя и служи на Църквата и на повереното му паство с истинска християнска любов и вярност към Христа Спасителя и Неговия нов завет в човеците, който е завет и закон не на друго, а на любовта. Той добре съзнаваше необходимостта от приемственост спрямо заветите на своите предшественици, следваше оставения му от тях пример и се стремеше да им подражава във всичко. Затова единственият начин, по който можем да му благодарим за всичко сторено от него за нас, е и ние да му подражаваме с живота и делата си, да следваме примера му и принципите, които той следваше, като наш от Бога даден ни духовен отец и първосветител", посочи митрополит Йоан.

След опелото с литийно шествие тялото на Българския патриарх ще бъде проводено до митрополитската катедрала "Света Неделя", за да бъде положено за вечни времена, каквато е била неговата воля. 

И двете катедрали в София са свързани с дядо Неофит и са били важни и свети места за него. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" той беше интронизиран, а в църквата "Света Неделя" служеше като софийски митрополит.

Очаква се на поклонението да дойдат много представители на държавната власт, на висши учебни заведения, на важните институции в България. 

В храма са  духовници - представители на Поместните православни църкви. Сред присъстващите е и епископ Епифаний от православната църква в Украйна. Има и представители на всички сестри - църкви. Пристигна и Вселенският патриарх Вартоломей, който се поклони пред Неофит и целуна евангелието. Той поднесе съболезнования за кончината на Негово светейшество.

"Покойният патриарх беше обичан наш брат. Ние се молим на Бога за успокоението на неговата душа и за избора на негов наследник като патриарх и духовен баща на българския народ", каза Вартоломей.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Митов: Очевидно вече има резултат от мерките на пътя

Мерките по пътищата у нас вече дават резултат. Това съобщи вътрешният министър Даниел Митов. Той допълни, че контролът на полицията ще стане все по-засилен:  "По-малко жертви има на пътя. Има по-малко тежки пътно-транспортни произшествия, има по-малко ранени! Очевидно вече има резултат от мерките. Тези мерки няма да престанат. Ще се засилват!..

публикувано на 03.07.25 в 15:47
Диого Жота (вдясно) по време на мача от Лигата на нациите на УЕФА между Португалия и Дания в Лисабон, 23 март 2025 г.

Разследват катастрофата, при която загина португалската футболна звезда Диого Жота

Испанските власти продължават разследването на тежкия пътен инцидент, отнел живота на звездата на "Ливърпул" и националния отбор на Португалия Диого Жота. Братът на 28-годишния футболист също е загинал при катастрофата рано тази сутрин в граничната провинция (между Испания и Португалия) Самора. Диого Жота загина в катастрофа Трагедията се е..

публикувано на 03.07.25 в 15:22
Спас Кьосев

Спас Кьосев: Публиката прави героя

Публиката прави героя . В това вярва Спас Кьосев, консултант по стратегически комуникации, бивш водещ на централната новинарска емисия по БНТ. "И в бизнеса, както и в любовта, ти си това, което другият мисли за теб".  Историите продават, добавяйки значение на незначими неща , твърди още Кьосев.  "Социалните мрежи са трибуна. Те вкарват..

публикувано на 03.07.25 в 15:20

Заместник-командващият ВМС на Русия е убит

Местните власти в Одеса съобщиха за нова руска атака с балистична ракета по обед. Високопоставен руски военен загина при украинска атака в Курска област. Убитият е заместник-командващият Военноморските сили на Русия генерал-майор Михаил Гудков. Неофициални руски и украински Телеграм канали съобщиха, че той е загинал заедно с още 10 военни при..

публикувано на 03.07.25 в 15:12

Ремонтират фугите при 39-и км на АМ "Струма" в посока София

Продължават гаранционните ремонти на фуги по АМ "Струма" в дните до четвъртък, съобщават от АПИ. Това се правеше от май и юни по ЛОТ-1, пуснат през 2013 г., и по ЛОТ-2, пуснат през 2015 г.  На 4 юли гаранционните ремонти на фугите ще се на съоръжението при 39 км на магистралата, в посока София. В участъка движението ще се осъществява с..

публикувано на 03.07.25 в 15:05
Снимката е илюстративна, архив.

По време на движение пътник нападна жена, водач на автобус във Варна

Жена шофьор в Градския транспорт на Варна е била нападната от агресивен пътник, който й ударил шамар , докато превозвала пътници по линия 148. Инцидентът е станал вчера. Жената има медицинско свидетелство за травмите и смята да съди насилника. Полицията съобщи, че той е на 35 години и досега няма криминални регистрации. Със спукано..

публикувано на 03.07.25 в 15:01

37,5 млн. евро от ЕС за 6 паркинга за товарни автомобили у нас

ЕС ще инвестира близо 37,5 млн. евро в изграждането и модернизирането на шест паркинга с общо 816 места за товарни автомобили в България, съобщи Европейската комисия. Съоръженията са разположени по протежение на транспортния коридор "Балтийско море – Черно море – Егейско море", част от основната европейска транспортна мрежа TEN-T...

публикувано на 03.07.25 в 14:46