Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валерий Тодоров: Властта в Русия придобива все по-авторитарни функции

Военният потенциал на Русия не е чак толкова силен, за да си позволява следващи фронтове и нови военни действия, смята журналистът

| Интервю
Валерий Тодоров
Снимка: Ани Петрова

"Не бих нарекъл изборите в Русия някаква особена изненада. Резултатът беше ясен".

Това заяви пред БНР журналистът и бивш кореспондент на Националното радио и БНТ в Русия Валерий Тодоров.

Според него високият процент, с който печели Владимир Путин, се дължи на два фактора:

"Единият е, че изборите се проведоха в рамките на 3 дни. Другият е залогът на електронното гласуване, което позволява в известен смисъл да се приложи по-допустима технология на натиск".

Според предварителните данни - победа с 87%, наистина е много висок процент и това решава въпроса за първия тур – няма да има втори тур на изборите, подчерта Тодоров в предаването "Преди всички". Той припомни, че втори тур е имало единствено на изборите през 1996 г.

Властта придобива все по-авторитарни функции, а личността на Путин става ключова за Русия, изказа мнението си още той:

"През последните 24 години имаше нарастваща тенденция, но тук вече имаме мобилизационен режим, в който руснаците трябва да застанат зад своя вожд, да му вярват безпрекословно, да вярват в победата както и да им изглежда тя. Всичко това са пропагандни тези, които очевидно много силно работят в момента на фона на патриотичните настроения, които се подклаждат. Вторият момент – насаждания, наратив, че Русия е една обсадена крепост, че всички са срещу нея, целия Западен свят и всички искат нейната територия и ресурси, търсят нейното поражение".

Валерий Тодоров не вярва, че може да се промени обстановката в обкръжението на Владимир Путин. Това са хора не просто съмишленици, а съратници на Путин, обясни той и добави, че е важно как оттук нататък Москва ще се опитва да строи отношенията си със Запада.

По думите на журналиста президентските избори в САЩ също ще имат важно значение за съдбата на войната в Украйна. Според него американското общество е дълбоко разделено, което оказва влияние върху начина, по който САЩ мотивират необходимостта от финансиране и подкрепа за Украйна.

"Това, което в момента се случва, ще има и по-дългосрочен характер, за съжаление. Ясно е, че на Украйна трябва да се помага, въпросът е как по-нататък да се мотивира западната помощ, да се насърчават военните действия или да се търсят все пак възможности за преговори, за намаляване на жертвите от тази война".

Русия ще изчака резултатите от президентските избори, но ще се опита и да постигне все пак някакви предимства на бойното поле, особено сега, когато военната помощ за Украйна закъснява, коментира Тодоров. Той прогнозира, че военните действия ще се развият в дълбочина.

Според него към момента е нереалистично да се смята, че Русия би тръгнала да присъединява нови територии. Военният ѝ потенциал не е чак толкова силен, за да си позволява следващи фронтове и нови военни действия, изказа мнението си Валерий Тодоров.

Цялото интервю на Лора Търколева с Валерий Тодоров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40 на сто.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50 на..

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39

ЕС и САЩ са близо до търговска сделка, обявиха от Брюксел

Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..

публикувано на 24.07.25 в 17:23
Марио Спасов и кметът на

Героизмът няма почивен ден

Героизмът няма почивен ден дори когато си в отпуск. На 19-и юли младият пожарникар Марио Спасов, приятелката му и 5-месечното им бебе се връщат от почивка на морето, когато забелязват пожар край магистрала "Тракия". Докато чака своите колеги огнеборци да пристигнат, той започва да гаси пламъците сам със стелка от автомобила му.  Марио..

публикувано на 24.07.25 в 17:12

Над 10 незаконни постройки в пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати

Над 10 незаконни постройки в ромската част на пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати, съобщи секретарят на общината Мартин Жлябинков. Дейностите стартираха в края на юни и продължават и към момента.  За някои от постройките, които се ползват и все още не са съборени, е дадена отсрочка. След като тя изтече, ще започне и тяхното..

публикувано на 24.07.25 в 16:51

Интегриран изпит в НВО. Водят ли промените до повече частни уроци?

Интегралният изпит е един правилен път за разрешаване на съществуващия казус със сравнително ниските резултати в областта математика и природни науки (STEM) и въобще въпроси, свързани с теста PISA. Това каза пред БНР Диян Стаматов , директор на 119-то училище в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета...

публикувано на 24.07.25 в 16:19