Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт: Страната ни трудно може да изпълни в срок плановете за енергийна ефективност

Снимка: БГНЕС

Строителният бранш трудно може да спази сроковете за изпълнение на различните планове за енергийна ефективност в срок до 2026 година заради забавените планове за възстановяване и устойчивост и прекъснати програми за декарбонизация на сградите. Това предупреди експертът Цвета Наньова, като отчете, че реално милиарди левове ще трябва да бъдат усвоявани за съкратени срокове, а забавянето е повече от три години.

"Ще стане страшно с изпълнението на всичките тези програми. Всичко се струпва и цялостното изпълнение на програмите по Плана за възстановяване и устойчивост ще трябва да бъде изпълнено в рамките на година и половина, максимум две. Има паралелно с това инвестиция над 1 млрд. лева за общински проекти, които са също със срок на изпълнение до 2026 година. Строителният сектор е изказвал големи притеснения за липсата на кадри, така че трудно ще влязат в необходимите срокове  за изпълнение".

Според Цвета Наньова липсата на постоянна инвестиционна програма за енергийно обновяване на сградния фонд ще задълбочава проблема:

"Има необходимост да има една постоянно действаща програма с постоянна подкрепа от публичния ресурс - това е фокусът, защото не е необходимо да ги убеждаваме хората. Те отдавна са разбрали, че най-евтината енергия е спестената енергия. Затова свидетелства и статистиката от последното преброяване – само за последните 10 години в България над 50 % от собствениците са сменили дограмата си с енергоефективна".

Цялото интервю с експерта Цвета Наньова може да чуете в рубриката ни "Евранет+" след новините в 11 ч.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бронирана машина

Британската армия отново спря използването на бронираните машини "Аякс"

Британската армия отново спря използването на новите си бронирани бойни машини "Аякс", след като около 30 войници са имали проблеми с вибрациите и слуха при тренировъчно учение през уикенда, съобщи Министерството на отбраната.  Говорител на министерството заяви, че двуседмичната пауза идва, след като "малък брой войници са съобщили за симптоми на шум и..

публикувано на 26.11.25 в 02:24

Международният мюзикъл "Коледно чудо" ще гостува в Перник

Международният мюзикъл "Коледно чудо" ще гостува в Перник. Спектакълът, в който участват над 50 доброволци от 10 държави, ще бъде представен на 26 ноември в Двореца на културата и ще бъде с вход свободен за всички жители на града.  "Коледно чудо" е мюзикъл за цялото семейство. Постановката е в две действия. Първият пресъздава Рождество..

публикувано на 26.11.25 в 02:18

"Пловдив 2019" обявява две отворени покани за културни събития през 2026 г.

Фондация "Пловдив 2019" обявява две отворени покани за културни събития през 2026 година. Целта е да се запази моделът за развитие на наследството от инициативата "Европейска столица на културата". За шест години фондацията инвестира над 13 милиона лева в ново и съвременно културно съдържание за града, стотици събития с български и международни..

публикувано на 26.11.25 в 02:09
Пощенска марка за 225-ата годишнина от рождението на Колю Фичето

Пощенска марка за 225-ата годишнина от рождението на Колю Фичето беше валидирана в Дряново

Пощенска марка за 225-ата годишнина от рождението на Колю Фичето беше валидирана в Дряново, родното място на майстора. Събитието е едно от последните от Националната програма, с която честваме личността на възрожденския строител и неговите постижения. С поредица от събития в Дряново, родното място на Колю Фичето, в други градове на страната, дори и отвъд..

публикувано на 26.11.25 в 01:28
Рейчъл Рийвс

Британският министър на финансите обявява бюджета

Днес британският министър на финансите Рейчъл Рийвс ще обяви бюджета на лейбъристкото правителство.  Тя обеща да вземе „справедливите и необходими решения, тъй като се стреми да осигури растеж на икономиката, като същевременно държи публичните финанси под контрол“.  Днес е изключително важен ден за британския политически и икономически живот, защото..

публикувано на 26.11.25 в 01:16

Ловеч се включи в инициативата "Orange the World" с "Хоро на светлината"

Ловеч се включи в световната инициатива "Orange the World" - международна кампания на ООН за превенция на насилието над жени и момичета - с "Хоро на светлината".   Пред Драматичния театър много жители на града се хванаха на хората, които изпълняваше общинският духов оркестър в подкрепа на инициативата.  Ето какво казаха участнички в..

публикувано на 26.11.25 в 01:15

Служителите в Бюрото по труда в Ямбол протестират с искане за по-високи доходи

Служителите  на Агенцията по заетостта в Ямбол днес ще се включат в  националния протест, организиран от Синдиката на административните служители „Подкрепа“.  Основното им искане е за 20-процентно увеличение на заплатите. 34 са служителите в Бюрото по труда. В обедната си почивка между 12,30 и 13 часа те ще излязат пред..

публикувано на 26.11.25 в 00:55