Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Москва планира да създаде буферна зона по границата с Украйна

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Москва планира да създаде буферна зона в погранични с Украйна територии, за да ги защити от евентуални нападения от страна на силите на Киев. Това обяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. 

Пред журналисти Песков заяви, че това е единственият начин, по който руските територии ще могат да бъдат извън обсега на украинския огън. 

Идеята има подкрепата на президента Владимир Путин. Той коментира, че не изключва създаването на такава буферна зона, като отбеляза по думите му трагичните събития, които се случват. Путин отбеляза също, че такава зона може да е достатъчно голяма, за да спре оръжия, произведени в чужбина, да нанасят удари по руска територия.

През последните месеци Украйна активизира атаките с дронове срещу руски погранични градове. Често цел на атаките са обществени обекти и жилищни сгради. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Партията на Андрей Бабиш води в парламентарните избори в Чехия

Популистката партия ANO на милиардера и бивш премиер Андрей Бабиш води в парламентарните избори в Чехия, след като 90% от избирателните райони подадоха резултатите си, предаде Ройтерс. ANO получава 36,0% от гласовете, изпреварвайки центристката коалиция на премиера Петър Фиала с 22,3%. Шест партии преминават 5-процентния праг, необходим..

публикувано на 04.10.25 в 19:00

АПИ: Шофьорите да се движат с повишено внимание през тунелите "Витиня" и "Ечемишка" на АМ "Хемус"

Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост през тунелите "Витиня" и "Ечемишка" на автомагистрала "Хемус", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Причината е авария на далекопровод, в резултат на която съоръженията са без осветление. Екипите работят за възстановяване на електрозахранването в максимално кратки..

публикувано на 04.10.25 в 18:53

Остава бедственото положение в общините Несебър и Царево

Остава бедственото положение в общините Несебър и Царево. В Царево започна спешно разчистване на коритото на река Черна и дерето край странджанското село Изгрев, заради прогнозата за предстоящи валежи, а във ваканционното селище "Елените" влезе тежка техника, с която се изриват наносите от кал, камъни и дървета довлечени от приливните вълни...

публикувано на 04.10.25 в 18:30

Задържаха двама мародери в "Елените", в тях е имало много пари

Полицията е задържала двама мародери в района на плажа на курортен комплекс "Елените". По информация на БНР в тях са открити големи суми пари, включително много голяма сума в евро. Намерени са и ключове от стаи.  Задържаните са от Свети влас. Те са заподозрени за обири на жилища в района. Разследването продължава. Задържаните..

публикувано на 04.10.25 в 18:28
Израелски танкове край границата с Ивицата Газа.

Израелската армия ускорява подготовката за първата фаза от плана на Тръмп за Газа

Израелската армия съобщи, че ще ускори подготовката за първата фаза от плана на президента на САЩ Доналд Тръмп за прекратяване на войната в Газа и освобождаване на всички останали заложници. Официален представител, който не е упълномощен да говори публично, цитиран от АП е заявил, че Израел е преминал към изцяло отбранителна позиция в Газа и..

публикувано на 04.10.25 в 18:04

Продължава отстраняването на авариите по електропроводите в Трънско

И през днешния ден екипи на електроразпределителното дружество продължават с отстраняването на авариите по електропроводите в Трънско. Приоритетно се работи в село Банкя, където е помпената станция за питейната вода за град Трън. Заради авариите помпите не функционират и от вчера в града няма вода. На терен са и екипи на Областно пътно..

публикувано на 04.10.25 в 17:40
Снимката е илюстративна

Пускат движението по АМ "Хемус" между "Боаза" и "Дерманци" за превозните средства до 12 тона

Утре, около 8 ч. ще бъде пуснато движението по новия 10 км участък от АМ "Хемус" между пътните възли "Боаза" и "Дерманци" за превозните средства до 12 тона, съобщи пътната агенция. Чрез двата възела ще се осъществява връзката с републиканската пътна мрежа. На финален етап е изграждането на етапна връзка при 103-и км, която ще свързва..

публикувано на 04.10.25 в 17:14