Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисията на МВФ представя резултатите от прегледа на икономиката и финансите ни

Ръководителят на мисията на МВФ за България Жан-Франсоа Дофен

Ръководителят на редовната мисия на Международния валутен фонд Жан-Франсоа Дофен ще представи резултатите от прегледа на българската икономика и финансова система.

Мисията на фонда започна на 6 март и приключва днес, но Дофен вече беше изслушан в ресорната парламентарна комисия. Там той акцентира върху вече представяна през годините теза, че е време у нас да се върне прогресивната скала при облагането на доходите.

Препоръката за въвеждане на прогресивна скала при подоходното облагане привлече най-голямо внимание при изслушването на Жан-Франсоа Дофен в ресорната бюджетна комисия. Още тогава депутати от различни парламентарни групи дадоха да се разбере, че за България подобен ход към момента е неприемлив.

Тезите, изказани пред комисията, обаче станаха повод и за политически нападки, включително обвинение за вдигане на данъци - нещо, което финансовият министър в оставка Асен Василев отрече.

Сред препоръките на фонда е възстановяването на 20 % ДДС ставка за всички сектори, както и отказа от максимален осигурителен праг.

Дофен също така изрази мнение, че дефицитът в бюджета трябва да бъде намален с един процент от БВП. Прогнозата на МВФ е тази година инфлацията да бъде 3.5 на сто при растеж на икономиката от 2.7 %.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон пристига на ключова визита във Великобритания

Френският президент Еманюел Макрон пристига днес във Великобритания на официлано тридневно държавно посещение. За последен път френски президент посети Великобритания през 2008 г., когато Никола Саркози беше приет от Елизабет II.  Визитата на Макрон ще бъде първото държавно посещение в Обедиенното кралство, откакто Чарлз III се възкачи на трона...

публикувано на 08.07.25 в 01:10
Паскал Донахю

Еврогрупата потвърди обменния курс лев-евро при влизане на България в еврозоната

"Международната роля на еврото е отражение на силата на икономиката на еврозоната, а еврозоната все още се разраства. Миналия месец обявих добри новини за зелената светлина за приемане на еврото от България, а днес продължихме процеса за превръщането му в реалност, потвърждавайки обменния курс на лева спрямо еврото , който утре ще бъде..

публикувано на 07.07.25 в 22:20

България цени високо приноса на Катар за освобождаването на екипажа на "Galaxy Leader"

Президентът Румен Радев увери днес в София министърът на външните работи на Катар, че България цени високо усилията на тази държава, за да ескалация на конфликта в Близкия изток и приноса за освобождаването през януари на екипажа на кораба "Galaxy Leader". 14 месеца прекараха моряците в плен на йеменските хути. Сред заложниците бяха капитанът..

публикувано на 07.07.25 в 22:10

Овладян е пожарът, който пламна край ямболското село Асеново

Овладян е пожарът, който пламна край ямболското село Асеново, съобщават от полицията. Няма пострадали хора и къщи. В късния следобед е възникнал пожар в покрайнините на село Асеново, Ямболско Спасена е нива с неожъната пшеница на площ от 40 дка. Два екипа на пожарната и земеделски производители с тежка техника гасиха огъня. 

публикувано на 07.07.25 в 21:42
Снимката е илюстративна

Пожар при дупнишкото село Палатово обхвана големи площи иглолистна гора

Голяма територия от държавна и частна гора при дупнишкото село Палатово е обхваната от пожар, който в района около 15.30 ч. днес. Със стихията се борят екипи на кюстендилската пожарна и горски служители от Кюстендил, Невестино, Дупница, а също и от Благоевградска област. Вече е изкарана и техника - булдозер от ТЕЦ "Бобов дол", за да направи..

публикувано на 07.07.25 в 21:35
Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм

Пиер Граменя: Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм

"Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм след утрешното решение на Съвета да се присъедини към еврозоната", каза Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм след края на заседанието на Еврогрупата: "След утрешното решение ще можем да поканим България да стане..

публикувано на 07.07.25 в 20:45

Тръмп налага мита от 25% на Япония и Южна Корея в сила от 1-ви август

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че "всички японски продукти", внесени в САЩ, ще бъдат облагани с мито от 25%, считано от 1-ви август. Освен това, от същата дата ще бъде наложено 25% мито и върху южнокорейските стоки, предаде Ройтерс. Тръмп публикува писмата с митата, които е изпратил до японския премиер Шигеру Ишиба и до..

публикувано на 07.07.25 в 20:31