Операта е написана през 1981 година и е по либретото на Оскар Вилнер, който работи по едноименната тетралогия на най-известния исландски писател Гунар Гунарсон. Премиерата е на голямата сцена на великотърновския театър от 19 часа, входът е свободен и спектакълът е подарък за празника на старопрестолния ни град. След тазвечерната премиера спектакълът ще бъде представен в Австрия и в Исландия. Репортажът е на кореспондента ни Здравка Маслянкова.
Проектът е между три държави – България, Австрия и Исландия. Произведението е изключително тежко като драматургия и сценичен състав, поясни Александър Александров, председател на дружеството „Лилавият лебед“ във Виена, съорганизатор на събитието:
„Дружествата, които участваха в подкрепата на този проект, си поставиха за цел да се изгради културен мост, да навлезем в нова епоха, епохата на модерното, т.е. да видим кои са класиците от утре. Операта „Хората на Борг“ е световна премиера и се явява единственото 12-тоново произведение, което ще бъде и сценирано. По този начин правим история“.
Операта описва живота на един известен с достойнството и честолюбието си исландец от малко селце на остров Борг, който има двама сина и вместо да предаде феодалната си власт на по-големия, избира по-малкия, който е учил за пастор, но далеч не притежава тези морални ценности. Това е история за едно грехопадение, развито в драматичен конфликт. Показана е и ролята на жената в изолираното островно общество на Исландия. Крайъгълен камък в операта е прошката и тази тема привлича Хелмут Нойман да превърне литературният шедьовър на Гунар Гунарсон и либретиста Оскар Вилнер в музикална приказка.
Гост диригент на спектакъла е маестра Бистра Диляноф, която е била ученичка на австрийския композитор Хелмут Нойман и казва за него, че има много красиво перо за оркестър, а 12-товоната опера „Хората на Борг“, написана преди 43 години, е в новото направление за атонална музика, разказа маестра Дилянов:
„Цялостната музика на Хелмут Нойман и цялото му влияние в съвременната музикална теория е изключително, защото през 20-и век настава разпад на хармониите така, както сме ги чували. Настава времето на така наречената атонална музика“.
12-тоновата атонална музика е по-различна от това, на което музикантите и публиката са свикнали, допълни маестра Диляноф:
„По-богата е, с повече цветове и по-непривична. Няма го този тотален център – тук сме сега, после малко излизаме и пак се връщаме, така наречената тоника. Тук е много по-богато и красиво“.
В спектакъла участват солистите Дмитрий Каплински, Апостол Миленков, Марта Фридриксдотир, Тереза Бракалова, Дари Бракалова, Светлана Иванова, петима китайски изпълнители, които са докторанти в Музикалната академия заедно с оркестъра и хора на великотърновския театър.
Гост режисьор на спектакъла е Боян Иванов:
„Операта е в три действия. Първо и второ действие са доста последователни в разказно отношение. Третото действие е много по-различно, според моята интерпретация е като съновидение. Третото действие е 17-18 години е след второ действие. Накрая завършва всичко с опрощаване и стигаме до основната тема на операта – опрощаването и разкаянието“.
Предложението световната премиера на операта „Хората на Борг“ на Хемлут Нойман да е във Велико Търново е на Австрийско-българското дружество, заяви директорът на великотърновския музикално-драматичен театър Васил Вълчев:
„Този проект спомага за развитие и задълбочаване на културните връзки между България и Австрия, популяризиране на австрийската музикална култура. Този проект съм сигурен, че ще издигне имиджът на великотърновския театър и на Велико Търново като историческа и духовна столица на България“ .
Световната оперна премиера на „Хората на Борг“ е под почетния патронаж на Нейно Превъзходителство Андреа Икич-Бьом, посланик на Република Австрия у нас. Събитието е организирано от Австрийско-българското дружество, Община Велико Търново, Сдружението за култура „Лилавият лебед“ във Виена, Международно дружество „Елиас Канети“ в Русе и Музикално-драматичният театър в старопрестолния град. Въпреки преклонната си възраст, за премиерата във Велико Търново е и самият композитор Хелмут Нойман.
Снимки: Здравка Маслянкова
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..