Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Доха започнаха нови преговори за прекратяване на огъня в Ивицата Газа

Израелски войници в Ивицата Газа.
Снимка: Ройтерс

Унищожаването на "Хамас" в Рафах би изисквало навлизане на израелски сухопътни сили в града. Това заяви днес израелският премиер Бенямин Нетаняху след призива на Белия дом да се преосмисли стратегията около граничния град в Ивицата Газа, пълен с разселени палестинци.

Израел твърди, че в Рафах се намират четири батальона на "Хамас", въоръжени с огнестрелни оръжия и ракети, или една шеста от бойната сила на палестинската групировка. По думите на израелските власти преди да приключи войната, тези части трябва да бъдат разбити. 

Бенямин Нетаняху коментира днес, че е заявил "пределно ясно" по време на вчерашния телефонен разговор с президента на САЩ Джо Байдън, че Израел е решен да завърши елиминирането на тези батальони на „Хамас“ в Рафах и че няма друг начин да се направи това, освен да има сухопътна офанзива". 

Междувременно, израелските сили са убили повече от 50 въоръжени палестинци и са задържали 180 предполагаеми бойци по време на операцията в най-голямата болница в Ивицата Газа "Аш Шифа". Тя започна вчера преди зазоряване, след като Израел обвини "Хамас", че я използват, за да крият бойци и да планират атаки. Най-малко един войник е бил убит от стрелба, открита от палестинец в болницата, съобщиха военните.

Според здравните власти на Ивицата Газа, днес Израел е убил 14 души при въздушни удари по град Рафах. 

На този фон, вчера в Доха започнаха нови преговори за прекратяване на огъня в Ивицата Газа и освобождаване на заложници, държани от "Хамас".

А базирана в САЩ благотворителна организация World Central Kitchen съобщи, че пратката от почти 200 тона хранителни помощи, пристигнала чрез морския коридор от Кипър до Ивицата, вече е достигнала до гладуващите хора в северната част на Газа, след като пристигна в петък.

В кипърското пристанище Ларнака вече е закотвен втори кораб с още 240 тона храна на борда, който чака да отплава след като времето в региона го позволява. 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Бонев

Борис Бонев: Не се справяме добре, но Спаси София не сме се провалили, саботират ни отвътре

Нямаме решение на Спаси София за напускане на коалицията в СОС с ПП-ДБ. Разбирам, че за политическите наблюдатели е интересно. За мен и за хората в София е много по-интересно, кога ще решим проблема с дупките по улиците, кога ще има решения за града, защото това е в зародиша на напрежението между нас, каза лидерът на Спаси София Борис Бонев в..

публикувано на 09.04.25 в 17:41

На първо четене: Максималната скорост за движение по магистралите - 130 км/ч

Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт.  Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралата от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. След заседанието транспортният министър Гроздан Караджов определи промените..

публикувано на 09.04.25 в 17:16
Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна

Разчистват обгорелите останки след пожара в гимназията за приложни изкуства в Трявна

Започна разчистването на обгорелите останки след пожара в Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна. Две фирми са се ангажирали с работата на терен и на този етап не се допускат доброволци, заради мерките за сигурност. С помощта на корпоративен дарител започна разчистването на терена от останките, след като на 4 април покривът на Националната..

публикувано на 09.04.25 в 17:12

Правната комисия подкрепи само законопроекта на ИТН за прякото участие на гражданите във властта

Само законопроектът за изменение и допълнение на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление на "Има такъв народ" получи подкрепата на мнозинството в парламентарната Комисия за конституционни и правни въпроси.  "За" облекчаване на условията за свикване на национални и местни референдуми гласуваха 14 народни..

публикувано на 09.04.25 в 17:10

Протестът на ресторантьорите от Велико Търново се отменя

Ресторантьорите от Велико Търново отмениха в последния момент днешния си протестен митинг-концерт за връщане на 9% ДДС.  Причината е очакваното влошаване на времето тази вечер, обясниха те.  Ресторантьори от Велико Търново пак на протест, искат 9% ДДС Голяма част от заведенията във Велико Търново затвориха и не приемат клиенти от 16.00 до 19.30..

публикувано на 09.04.25 в 16:58
Слънчев бряг

Намалява броят на желаещите да се обучават в специалностите, свързани с туризма

Намалява броят на желаещите да се обучават в специалностите, свързани с туризма, каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, като цитира данни на Националната агенция за оценяване и акредитация.  Георгиева участва в дискусия на тема: "Кадровият недостиг в туризма: хора, решения, бъдеще", организирана от Българската хотелска асоциация...

публикувано на 09.04.25 в 16:57
Цветан Предов

Одобриха на първо четене проект за промени в Закона за закрила на детето

Парламентарната социална комисия одобри на първо четене проект за промени в Закона за закрила на детето, внесени от "Има такъв народ". С тях се забранява прякото предоставяне на реклама и извършване на медицинска дейност с методи или технологии за промяна на първичните полови белези на лица, ненавършили 18 години.  Заместник-председателят на..

публикувано на 09.04.25 в 16:39