Бившият регионален премиер на Каталуния Карлес Пучдемон обяви, че няма да се кандидатира на предстоящите избори за Европейски парламент през юни, а ще участва в каталунските предсрочни регионални парламентарни избори на 12 май. Според него е време да се върне в Барселона след 7 години в Белгия, където избяга от испанското правосъдие заради участие в незаконния референдум за независимост на Каталуния.
В препълнена зала във френския град Елне, който се намира близо до границата с испанска Каталуния, Пучдемон обяви, че "решенията трябва да се вземат с всички последствия", а той е решил да се върне и да участва в сформирането на следващото регионално правителство.
“Не търся най-удобното и най-малко рисковано в личен план", а правя това, което е необходимо", каза Пучдемон и допълни, че започва обратното броене до завръщането му, което ще има смисъл, защото ще служи на страната си. Той даде да се разбере, че няма да участва в предизборната кампания, тъй като приетият Закон за амнистията все още няма да е влязъл в сила и има опасност да бъде арестуван на испанска земя, но веднага след като бъде публикуван, ще се включи в дебатите при сформирането на следващото правителство.
В момента срещу него има заповед за арест, която ще отпадне когато получи депутатски имунитет. Заявката на Пучдемон да участва в регионалните парламентарни избори идва само 8 дни след като сегашния премиер Пере Арагонес ги насрочи за 12 май след отхвърляне на подготвения от него бюджет от местния парламент. В края на речта си пред повече от 70 журналисти Пучдемон обеща "да не се отказва" да обяви "пълна независимост на региона, ако това е волята на каталунците".
Гласът на България ще бъде чут на заседанията на Европейската централна банка, увери управителят на Европейската централна банка Кристин Лагард след първото заседание след лятната ваканция. На него за първи път гуверньорът на БНБ Димитър Радев участва като наблюдател, а от 1 януари след въвеждането на еврото у нас, той ще има пълноправно..
Районният съд във Велико Търново остави в ареста насилник, който заплашвал жена си, че ще я запали и убие, а към отзовалите се полицаи отправил обиди и заплахи за убийство. Съдът постанови най-тежката мярка за неотклонение по искане на Великотърновската районна прокуратура за 65-годишният мъж, който е обвиняем за причиняване на лека телесна..
Много важен детайл е кои ще са хората, с които ще работи Ахмед Доган . Това обясни пред БНР Марчела Абрашева, регионален директор на международната социологическа агенция "Кантар", след като стана ясно, че той създава нова партия след разцеплението в ДПС. Името на втория му политически проект е "Алианс за права и свободи". Вече е сформиран..
Новият сезон на Народния театър "Иван Вазов" включва 13 премиери и участие в 10 международни фестивала. Първата премиера е във вторник (16 септември) - "Последният час на Мерилин Монро" с участието на Деян Донков, който е и режисьор, и младата актриса Анна Кошко. Текстът разказва за последната среща на американската филмова икона с нейния..
Общините заплашват с протести в защита на своите ВиК дружества. Управители на общинските предприятия и представители на общинските съвети се обявиха срещу законопроектът за ВиК, който предвижда окрупняване на активите и обединяване на управлението в сектора. Освен че не решава проблемите, законопроектът на Министерския съвет ще доведе до поскъпване..
Група младежи на около 14 години са пребили свои връстници в парка на Ботевград . Инцидентът се е случил във вторник вечерта. Две от пострадалите деца са били откарани в спешното отделение на местната болница. "Констатирани са извършителите. Има видеонаблюдение, има и осветление" , обясни пред БНР кметът на града Иван Гавалюгов. Той..
Европейската централна банка запази нивото на основните си лихвени проценти на приключилото двудневно заседание на институцията. Така лихвата по депозитното улеснение, която банките получават, когато депозират средства овърнайт при ЕЦБ, остава на ниво от 2 на сто. Това е водещият показател, задаващ паричната политика на централната банка на..
Това е отделен кадър, никой не знае кога е започнал конфликтът . Аз видях един откъс, в който между неясни фигури има някакъв диалог, който може да е..
"Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината". Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов,..
От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на..