Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всеки може да се научи на скоростно четене и техники за запаметяване

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Анастасия Димитрова
Снимка: Пламена Бачийска

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно, възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста, а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника"?

"Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана, има хора, които са с феноменална памет, но аз смятам, че всеки човек, който е физически и психически здрав, може да овладее техники, с които може да обучи паметта си да е феноменална, разказа в "Нощен Хоризонт" Анастасия Димитрова.

Анастасия Димитрова е педагог, водеща на обучения по скоростно четене и техники за запаметяване, занимава се с изследване на методите за бързо усвояване на нови знания.

"Има олимпиади по мнемоника, тоест за техниките за запаметяване, там шампиони се съревновават в различни категории. Искам да обърна внимание на това, че различните хора показват различни възможности за запаметяване на една и съща информация. Едни хора в тези състояние много добре запаметяват стихове, други - карти, трети - биографии. Това е нормално. 

Начините за запаметяване кои са - на първо място е зубренето, той е високо енергиен и ниско ефективен начин за помнене. 

Другият по-добър вариант - 20 пъти по-ефективен от зубренето, е смисловото запаметяване. Когато ние разбираме за какво става дума, на 50% сме го запомнили

Нашето образование търси този механизъм - смислово да запаметяваме и надграждаме

Третата техника е мнемоника. Думата е древногръцка и е означава изкуство за запаметяване. Древногръцката богиня на паметта се казва Мнемозина - майка на 9- те музи с баща Зевс. 

Мненомника е създаване на изкуствени асоциации между това, което вече знаем с това, което тепърва ще научим, с новата информация, изтъкна още Димитрова. 

Като знаем, че всеки от нас е различен и знае различни неща, трябва да кажем, че колкото повече знаем, толкова по-лесно усвояваме новата информация, поясни още тя. 

Анастасия Димитрова


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02