Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Георгиев: Eнергетиката и крайните цени ще стават все по-чувствителна тема

"Партиите искат да държат това под контрол, защото това е един от факторите за общественото мнение и настроенията към тях"

| Интервю
Снимка: архив

"Темата за либерализацията на тока за бита отдавна е на дневен ред. Основната причина за това е, че цените на електроенергията са много чувствителна политическа тема. Включително това, че очевидно предстоят нови избори, не е в подкрепа на това реформата да бъде приключена".

Това коментира пред БНР деканът на Стопанския факултет на Софийския университет Атанас Георгиев. Според него темата за енергетиката и крайните цени на енергията ще става все по-чувствителна. По думите му партиите искат да държат това под контрол, защото това е един от факторите за общественото мнение и настроенията към тях.

"По-резки движения със сигурност не са желани от нито една от политическите партии", подчерта той.

Основната цел на това да бъдат обвързани цените при краен потребител с цените на пазара на едро е да може да се предадат по-ясно сигналите на това в кои часове енергията е по-скъпа и в кои часове има повече излишъци от нея, обясни Георгиев. По думите му именно това е основната цел на реформата на електроенергийния пазар:

"Така, както по-големите потребители на пазара на едро директно могат да получат ценови сигнали и да настроят потреблението си, по същия начин и домакинствата да могат да реагират на повишаващите се цени в определени часове и намаляващите цени в други".

По думите му обикновено тази реформа се комбинира с някакви компенсаторни мерки и прехвърляне на големи средства между различни участници по веригата.

"Включително и вчерашните новини за това, че се прилага интересен финансов инженеринг, който можем да наречем "бързи кредити" в енергетиката, също е в тази посока. Виждаме нестандартни инструменти, като например министерство купува дълг, търговско дружество прави дарения на държавен фонд – всичко това е заради изчерпване на предишните модели на компенсация между отделни части от веригата в добавената стойност. Трябва да се запитаме – ако не бяха държавни всички тези участници по веригата или общински, дали такъв тип финансов инженеринг би бил възможен или тогава може би щяха да се търсят реалните решения на тези проблеми", посочи Атанас Георгиев в интервю за предаването "Преди всички".

Според него може да се очаква допълнително доизкусуряване на финансовия инженеринг, който да позволи от 1 юли да се случи нещо, което няма да е пълна либерализация, но ще отрази още една стъпка по пътя в тази посока.

Той отбеляза обаче и устойчивостта на такъв тип решения. В следващ момент, когато има друга конфигурация в министерството, в Министерския съвет или Народното събрание – при всяка промяна се избира различен подход за решаването на тези въпроси, отбеляза експертът и добави:

"Ясно се вижда при тези решения, че сметката може да бъде платена или от потребителите, или от данъкоплатците".  

Относно "Топлофикация София" и парите, които трябва да се насочат натам, за да има тя газ, Георгиев изказа мнение: "С конюнктурни мерки се решават системни проблеми. Това няма как да бъде устойчиво".

Според него този въпрос няма как да бъде решен трайно, преди да има някаква визия за това как ще се развива – като общинско или друг тип дружество. Докато има несигурност, вероятно такъв тип конюнктурни решения ще продължат, изказа мнението си той. По думите му "Топлофикация" е поставена на сериозен пазарен риск:

"Когато има едно зависимо дружество в системата, страдат и останалите. В случая "Топлофикация София" е зависима, не може да си плати дълговете, защото не може да си събере вземанията. Това няма как да не се отрази на останалите по веригата".

Георгиев смята, че трябва да се търси решението в самата "Топлофикация".

Цялото интервю на Силвия Великова и Юлияна Корнажева с Атанас Георгиев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: Никой не може да поставя условия на ГЕРБ

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че след изборите няма да преговаря за ново управление с Кирил Петков, Асен Василев и Николай Денков, но би приел за бъдещи партньори част от партиите в коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България". Политическите си коментари Борисов направи в местността Рупите край Петрич, където се намира..

публикувано на 28.04.24 в 18:28

Стачка на "Хийтроу”

Служителите на граничните сили на най-натовареното британско летище “Хийтроу” ще стачкуват четири дни от понеделник в знак на протест срещу промените в условията на работа. Възможни са забавяния на летище "Хийтроу" заради 10-дневна стачка Профсъюзът на обществените и търговски услуги (PCS) заяви, че повече от 300 членове на персонала ще спрат да..

публикувано на 28.04.24 в 18:03

Жеги в Южна Азия, училищата затвориха

Хиляди училища бяха затворени, а здравните власти издадоха предупреждения заради екстремни горещини в Южна и Югоизточна Азия, предаде "Франс прес".  През последните дни в тази част на света живакът се вдигна до 45 градуса по Целзий. Днес във Филипините беше обявено, че заниятията в клас няма да бъдат подновени още две дни, след като столицата Манила беше..

публикувано на 28.04.24 в 17:32

Терминал 3 на летище "София" ще се строи от началото на 2026 година

Летище "София" очаква да обслужи 7,4 милиона пътници през тази година. Това каза за БНР директорът на "СОФ Кънект" – концесионер на летището. 7 милиона и 200 хиляди пътници е обслужило летище "София" през миналата година, като през тази година се очаква 1,4 % увеличение на пътниците спрямо 2019 година, каза Хесус Кабайеро. На въпрос дали..

публикувано на 28.04.24 в 17:11

Стотици вярващи за празничната литургия в Смолян

Стотици вярващи се стекоха в катедралния храм „Св. Висарион Смоленски“ за празничната литурия за Вход Господен. В съслужение със свещеници от Смолян архмандрит Васарион оглави празничната Света Божествена литургия. След службата архимандрит Висарион причести вярващите, а стотици миряни си взеха за вкъщи осветени върбови клонки

публикувано на 28.04.24 в 17:03

Вход Господен в Палестина

Християните в Палестина отбелязаха празника Вход Господен, известен като Палмова неделя и Цветница в България. Войната с Израел обаче засенчва тържествата.  Християните се събраха в гръцката православна църква "Свети Порфирий" в град Газа. Децата носеха палмови клонки, както повелява традицията.  "Празникът е примесен с аромата на кръв", сподели пред..

публикувано на 28.04.24 в 16:12
Андрей Ковачев

Евродепутати настояват големи компании да спрат рекламата в прокремълски медии на Балканите

Големи световни марки като „Лидл“, „Кока-Кола“ и Л'Ореал“ трябва да спрат да рекламират в прокремълски медии на Балканите. Става дума най-вече за България и Сърбия. Това се казва в писмо на група евродепутати, съобщи „Политико“. То е подписано от 16 души, сред които е българският представител Андрей Ковачев от ГЕРБ и Европейската народна партия...

публикувано на 28.04.24 в 15:40