Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пианистът Емануил Иванов с концерти и майсторски клас в София и Русе

| Интервю
3
Емануил Иванов

Двайсет и пет годишният пианист Емануил Иванов, когото слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" избраха за "Млад музикант на годината 2019", вече има завидна международна кариера.

През март той пристигна в България за серия ангажименти в Русе и София. С два концерта Емануил гостува на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ – клавирен рецитал на 19 март и предстояща изява на 29 март със Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на маестро Георги Димитров. Той ще солира в Концерт за пиано и оркестър №1 от Сергей Прокофиев, а програмата ще бъдат включени още Адажио из балета "Спартак" от Арам Хачатурян и Симфония №9 от Дмитрий Шостакович.

След това младият артист ще проведе майсторски клас в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София от 2 до 5 април. Самият той ще го открие ден преди това с рецитал в Концертната зала на учебното заведение. Поканата идва от сдружението „Василенко Арт“ като част от образователния проект „Клавирно майсторство и перспективи“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура". Входът за слушатели е свободен.

Кариерата на Емануил Иванов започва през 2019 г. с победата в Международния конкурс за пианисти „Феручо Бузони“ в Болцано, Италия. Тогава възпитаникът на проф. Атанас Куртев е само на 20 години, първокурсник с пълна стипендия в Кралската консерватория в Бирмингам (Великобритания), в класа по пиано на Паскал Немировски и Антъни Хюит.

Следват рецитали в престижни зали като тази на Миланската скала и "Херкулес" в Мюнхен, зала „България“ в София и редица други. На 9 октомври 2024 г. му предстои дебют в Уигмор хол - Лондон с музика на Фредерик Ржевски. Ангажиментите му го отвеждат не само в различни европейски държави, но и в по-отдалечени точки на света – в Япония и Южна Африка. В България е бил солист на Симфоничния оркестър на БНР, на Софийската, Пловдивската и Варненската филхармония, както и на оркестрите в Шумен, Сливен, Видин и Пазарджик.

На Емануил Иванов предстои завършване на обучението в Кралската консерватория в Бирмингам, след което той ще продължи образованието си в Кралската академия в Лондон.

Интервюто с него чуйте в звуковия файл.




По публикацията работи: Ирена Гъделева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01