Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пианистът Емануил Иванов с концерти и майсторски клас в София и Русе

| Интервю
3
Емануил Иванов

Двайсет и пет годишният пианист Емануил Иванов, когото слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" избраха за "Млад музикант на годината 2019", вече има завидна международна кариера.

През март той пристигна в България за серия ангажименти в Русе и София. С два концерта Емануил гостува на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ – клавирен рецитал на 19 март и предстояща изява на 29 март със Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на маестро Георги Димитров. Той ще солира в Концерт за пиано и оркестър №1 от Сергей Прокофиев, а програмата ще бъдат включени още Адажио из балета "Спартак" от Арам Хачатурян и Симфония №9 от Дмитрий Шостакович.

След това младият артист ще проведе майсторски клас в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София от 2 до 5 април. Самият той ще го открие ден преди това с рецитал в Концертната зала на учебното заведение. Поканата идва от сдружението „Василенко Арт“ като част от образователния проект „Клавирно майсторство и перспективи“. Входът за слушатели е свободен.

Кариерата на Емануил Иванов започва през 2019 г. с победата в Международния конкурс за пианисти „Феручо Бузони“ в Болцано, Италия. Тогава възпитаникът на проф. Атанас Куртев е само на 20 години, първокурсник с пълна стипендия в Кралската консерватория в Бирмингам (Великобритания), в класа по пиано на Паскал Немировски и Антъни Хюит.

Следват рецитали в престижни зали като тази на Миланската скала и "Херкулес" в Мюнхен, зала „България“ в София и редица други. На 9 октомври 2024 г. му предстои дебют в Уигмор хол - Лондон с музика на Фредерик Ржевски. Ангажиментите му го отвеждат не само в различни европейски държави, но и в по-отдалечени точки на света – в Япония и Южна Африка. В България е бил солист на Симфоничния оркестър на БНР, на Софийската, Пловдивската и Варненската филхармония, както и на оркестрите в Шумен, Сливен, Видин и Пазарджик.

На Емануил Иванов предстои завършване на обучението в Кралската консерватория в Бирмингам, след което той ще продължи образованието си в Кралската академия в Лондон.

Интервюто с него чуйте в звуковия файл.




По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
Изложба, свързана с книжовното наследство на българските католици от 17 - ти до 19 - ти век

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11