Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко са важни за нас хората на изкуството?

Изкуството - миг щастие, за който живеем!

Отговорите дават Мария Добрева, Звезделина Станчева и Красимир Недялков

4
Снимката е илюстративна
Снимка: https://pixabay.com/

Колко са важни за нас хората на изкуствата, дали ги ценим и подкрепяме ли ги достатъчно, защото те не само ни забавляват, но и обогатяват, възпитават и ни напомнят за красотата и значението на човешкото съществуване?

Специални гости по темата в "Нощен Хоризонт" са естрадния изпълнител Мария Добрева, Звезделина Станчева – танцов изпълнител, участвала наскоро в концерт на Джипси Кингс и Красимир Недялков, който освен музикален изпълнител и продуцент, е и дизайнер, взел участие в ревю на Пако Рабан.

"Занимавам се с музика от 20 години, преди 4 години направих самостоятелен концерт във Варна, представих мои песни, вече имам авторски 6 албума, носител съм на много награди от конкурси у нас и в чужбина, сподели в предаването Мария Добрева

"Гордея се с това, че съм танцов изпълнител, България като цяло е певческа държава, но танцът винаги е бил парфюмът, очарованието във всеки спектакъл или концерт, или шоу програма.
Вълнувам се от театралния стил в танцовото изкуство, преди всичко в стила - свободен изразен танц, разказа за "Нощен Хоризонт" Звезделина Станчева.

"За себе си мога да кажа, че съм широко скроен артист, танцьор, бивш манекен, модел, дизайнер, собственик на модна агенция, журналист, изпълнител последните няколко месеца написах 8 песни, по повод предстоящия ми юбилей. 

Тази година навършвам 60 година се подготвям със специален спектакъл за това - "Шоуто на моя живот". 

В началото на моята дизайнерска кариера, на втората година откакто бях почнал да се занимавам с това, едно "птиченце кацна на рамото ми" и аз го хванах. Бях избран да участвам в ревю на Пако Рабан в зала 1 на НДК, това е в далечната 1996г. Тогава не осъзнавах какво ми се случва, но по-късно го осъзнах, да "подгряваш" световноизвестен дизайнер, също в самия спектакъл участва и примата на българската музика - Лили Иванова, каза в "Нощен Хоризонт" Красимир Недялков

Звезделина Станчева, Красимир Недялков и Мария Добрева (от ляво на дясно)

В свят, където технологиите и науката заемат централно място, все повече се нуждаем от напомняне за значението на изкуствата и културата. Хората на изкуствата – творци, художници, писатели, музиканти и театрални изпълнители – са тези, които не само обогатяват нашия свят с красота и вдъхновение, но и възпитават мислещи хора и се грижат за човешката душа.

Техните произведения пораждат размисли, чрез тях откриваме нови перспективи и усещаме емоции, които вълнуват, преобразяват и ни отвеждат в света на фантазията и въображението, където въпросите са по-важни от отговорите и себеизразяването е водещо.

Хората на изкуствата са тези, които ни водят към по-дълбоко разбиране на самите себе си и на света около нас. Техните творби са своеобразни паметници на човешката креативност и емоционалност, които превръщат живота в нещо по-богато и значимо.

"Последните години искам да споделя, че започнах да правя всичко, за което аз съм мечтал и което искам да правя, за което съм си мислел, че е невъзможно, но се оказа, че тази формула е много успешна, каза още Краси Недялков. 

"Може би всичко в изкуството е един миг на щастие, за който живеем...Мисля, че всеки, който носи в себе си духовност, може да прави изкуство, защото артистът вижда светът по различен начин - много по-красив, много по-елегантен, много по-изящен...Радвам се, когато хората се докоснат до този свят, независимо как са го направили, допълни Звезделина. 

"Най-правилният избор за мен е изкуството, защото го нося вътре в себе си, не бих си представям да правя нещо друго, макар че в младостта съм си правил известни компромиси, добави Краси. 

"Смятам, че трябва да докосваме сърцата и душите на хората, да намираме във всяко нещо изкуството, чрез песен, чрез музика, за да докосваме и хората с това, каза Мария. 

В разговора участва и композиторът Иван Михайлов, който от дълги години живее в Белгия, но продължава да работи с български музиканти. Маестро Михайлов е написал музиката към едни от най-хубавите песни на Ваня Костова.


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11