"Ние влязохме в тези преговори, за да направим споразумение. Състезанието за това чия е вината не беше започнато от нас и няма да бъде продължено от нас", заяви в студиото на "Панорама" зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ.
"Приетата Конституция създава проблеми, които дори и днес трябваше да бъдат решавани със спешни законодателни решения, които вероятно ще отворят други проблеми в бъдеще. Това е още едно доказателство за това, че с промените не трябва да се бърза, че промените не бива да бъдат правени на инат и промените не трябва да бъдат по този начин "опаковани", това заяви в студиото на "Панорама" зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ.
- Но това да се избира от 10 души премиер, Кирил Петков каза, че е Ваша идея, на ГЕРБ, те са искали друго?, попита я водещият, на което Сачева отговори:
"Категорично смятам, че не могат да бъдат намерени доказателства за това, че който и да е представител на ГЕРБ е дал подобно предложение".
Тя добави, че единственият човек, който е защитил тази идея е Христо Иванов. Според нея не трябва да бъдат правени поредните спешни промени, които ще доведат до "поредните драматични проблеми".
"Ние настояваме за толерантна кампания, защото дори и в този момент ние смятаме, че трябва да бъде проявен разум и далновидност, защото войната е страхливо бягство от проблемите на мира. Ако ние отново ще хвърлим страната в поредните скандали и поредните военни действия помежду си и след това ще търсим съгласие, само ще загубим времето на хората".
Тя обърна внимание на актуалната тема за "Турски поток".
"Турски поток" всъщност е името на тръбата, която свързва Турция и Русия. Ако колегите искат да правят някакво разследване и да приканват други държави в българското народно събрание, аз им желая успех. Те непрекъснато търсят някаква "пътна карта", ние непрекъснато им обясняваме, че това е паметна бележка".
По думите й зад всички обвинения, които се "сипят върху ГЕРБ вероятно прозират и други интереси, включително геополитически или икономически за подобни нелепи обвинения, които всъщност нямат основания".
Деница Сачева обясни, че ротацията се е превърнала в проблемен сюжет в момента, в който е била поставена темата за външния министър.
"Ротацията беше въпрос на технически подробности. Поне така беше представено и всъщност започна да се развива като проблемен сюжет тогава, когато беше поставена темата за това кой да бъде външен министър.
Това по думите й е последвано от "серия от нелогични действия".
"На 6 март беше подадена оставка без да бъдат уведомени Мария Габриел и председателя на нашата парламентарна група. Един меморандум беше изпратен, без да бъде обяснен".
Именно в него посочи Сачева е положен и първият ултиматум, който е "или подписвате или избори 2 в 1".
"Със сигурност мога да кажа, че преговорният екип на ГЕРБ-СДС влезе в тези разговори с желание, за това да бъде постигнато споразумение, което да бъде за съвместно управление".
"Съгласие на хора, които са дали своето съгласие преди 18 месеца да бъдат министри. Кабинетът винаги е бил Денков-Габриел. Дали кабинетът ще се казва Габриел-Денков или Денков-Габриел едва ли е съществено условие".
Тя посочи, че е интересен примерът със земеделския министър, който по думите ѝ "днес иска бъде в кабинета Денков-Габриел, но не иска да бъде в кабинета Габриел-Денков, но заявява, че е готов да бъде в служебно правителство".
"Всички тези неща да нелогични и безпринципни и човек действително поема даден ангажимент и носи своята отговорност или винаги намира съответните оправдания за това защо да не направи нещо".
"Мария Габриел взе лидерско решение, което беше свързано с това да продължим напред, а не да продължим да се бавим и да губим още време в стремежа да стигнем до втория мандат".
"За ПП-ДБ тези знаци и фетиши имат много голямо значение. Да не е първият мандат. Да е вторият мандат. Да е нашето, защото нашите избиратели много искат да видят как ние сме победили, но за съжаление в момента победата е само в опаковката".
Сачева подчерта, че ГЕРБ иска съдебна реформа, но истинска.
"А не да бъде революция, а не да прави партиите прокуратура, пленарна зала в НС - следствие, и медиите съд. Такава съдебна реформа ние със сигурност не искаме, но съдебна реформа, която е добре обмислена, такава реформа е абсолютно задължителна".
Тя добави, че реформата в съдебната реформа трябва да се случи "със съгласие, а не с ритници".
На въпрос дали ГЕРБ-СДС върви "в пакет с ДПС и Делян Пеевски", Сачева каза:
"Не разбирам този въпрос. Участието на ДПС беше много ясно договорено още в самото начало по отношение на конституционното мнозинство и на всички решения, които се вземат до момента".
Текстът е на БНТ. Видеоматериалът е достъпен от линка в него.
Негово Светейшество, Патриарх Даниил, ще бъде гост на Разлог. Той ще участва в тържествата по повод 113 години от освобождението на града от османско робство и ще благослови най- новата придобивка за децата в един от Спа комплексите в село Баня- "Клуб Детска Република". В съслужение с Неврокопския митрополит Серафим и свещеници от..
Пред общината в Елин Пелин недоволни жители на различни населени места в района ще се съберат от 10.30 часа, за да протестират срещу застрояването, лошото състояние на инфраструктурата и режима на водата. Те се безпокоят от планове за изграждане на Стрелбищен комплекс на мястото на гора, обясни за БНР Вяра Младенова, жител на село Богданлия:..
Любителски маратон под надслов "Да надбягаме деменцията" ще се проведе тази сутрин в столичния Южен парк. Инициативата е на гражданско сдружение "Алцхаймер България" и има за цел да насърчи активния живот като превенция срещу дементните състояния. По данни на Световната здравна организация около 18 милиона души по света страдат от болестта на..
В Пазарджик, под график ще бъдат раздадени предизборните книжа на представителите на избирателните секции, в които утре ще се проведат извънредните избори за нов ОбС. Под график ще бъдат транспортирани и машините за гласуване, като над 200 полицаи днес и утре ще следят за нормалното протичане на изборния процес. До извънредните избори..
С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации, България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят. За да популяризира донорството, през 2024-а година агенция "Медицински надзор" е похарчила..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати ще добавят допълнително мито от 100% върху целия китайски внос в отговор на новите мерки на Пекин за контрол върху износа от страната на редкоземни минерали. Доналд Тръмп заяви, че новите мита ще влязат в сила на 1 ноември, добавяйки, че американската администрация ще наложи и..
Граждански протест под мотото "Гласът на народа срещу насилието над деца" ще се проведе в Бургас и в още десетки градове, сред които София, Пловдив, Варна и Стара Загора. Организаторите са сдружение "Ние не мълчим". Поводът е сигналът за тормоз в детска градина в Каблешково. Протестът е обявен за 11 часа в центъра на Бургас. Планирано е и..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Във Великобритания вече има случаи министерството на вътрешните работи (Хоум офис) да отнема временен статут за пребиваване на чужденци. Потърпевши са..
Вярвам, че е възможно да има мир между палестинците и гражданите на Израел. Това заяви пред БНР Васил Димитров, наш сънародник, който беше сред..