Нейните възпитаници са донесли на страна ни над 200 златни, сребърни и бронзови медали от международни състезания и стотици от национални състезания.
Тя е създател на Школа А/Б в Шумен, треньор е по информатика на деца от цяла Българи.
Госпожа Йовчева е сред 100 те най влиятелни АЙ ТИ личности в страната и е почетен професор в Шуменския университет. Нейните учителски учения са признати от Президентството за значим принос в развитието на информационните и комуникационни технологии в България.
"В годините информатиката се отдели като отделна наука и предмет, но в основата й стои математика.
Друг важен принос на математиката в живота е, че всеки, който се е докоснал до матекатиката, започва да мисли по-малко по-различен начин. Успява да развие своето логично мислене, така че то да му е в полза в целия живот, допълни Йовчева.
По думите й, това, че сякаш мъжете се занимават по-често с математика, в годините се дължи на разделението на половете в обществото, но също и на това, че жените имат по-практично мислене и не сме толкова склонни да отделяме толкова много време да се вглъбим и да решим някакъв проблем.
"Информатиката и програмирането не могат да се причислят като мъжки професии, макар че днес вече никой не ограничава жените да се развиват в тази професия. Но отново по-голямата част от програмистите са мъже..., допълни Бисерка Йовчева.
"Причината аз да се занимавам с информатика и математика е най-вече защото обичам да преподавам, да съм учител, обичам и децата. Навремето в Шуменския университет имаше много математици, а единственото свободно направление беше информатиката.
Школата тази година на 1 април става на 26 години.
Децата, които са преминали през школата е около 2000. Когато детето е малко, никой не знае то в каква посока ще се развие. Малко съм и протим тестовете по матекаматика, за да се провери дали едно дете е способно или не.
За мен критерият дали едно дете ще стане в бъдеще програмист или не, е да започна да работя с него и ако до 4 месеца това дете не се откаже, значи най-вероятно ще стане.
Аз се шегувам, че познавам децата по техните родители им, заниманието с програмиране е много тежка работа и човекът, който започне да се занимава и иска да постигне нещо, той трябва да е много упорит. Трябва да е готов да жертва някои удобства...И когато видите един родител, който е готов да помогне на детето си в тази посока, от това става ясно дали детето ще успее или не, категорична е Йовчева.
Бисерка Йовчева разказа още за това как се е създала преди години по нейна инициатива и на нейни колеги Европейска младежка олимпиада по информатика.
"Децата ни са много умни. Един от най-големите успехи, които сме завоювали беше през януари 2024 г., където нашите ученици се явиха на едно много тежко международно състезание в Казахстан, и нашите ученици по информатика заеха първо място!
Извоювахме пет златни медали, нямаше държава, която да ни победи, а първото място беше на Борис Миков от София! Много голям успех, разказа Йовчева.
"Все още ние стоим на едно добро място в света, нас много ни уважават като нация, защото ние имаме много добри състезатели, все още на второ място в ранг листата на всички времена е Христо Венев от София, на пето място е Румен Христов от Шумен, в топ 25 на всички времена ние имаме 4 - 5 българи.
Надяваме се младите колеги, които могат и печелят милиони зад граница, да не остават в производството, а да се върнат в българската информатика, допълни преподавателят.
Още по темата в звуковия файл.
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..