Изключително спешно се нуждаем от сериозен анализ на системата за дългосрочна грижа на нуждаещите се възрастни хора и доколко ефективно използваме наличния ресурс. Това препоръча в интервю пред БНР Светлана Гьорова от „Каритас“ по отношение на хосписите.
„Законът дава право да се открие заведение, но не насърчава неговата устойчивост и няма достъпни критерии да насърчава доставчици, да ги развиват. Когато хосписите са платени те са за определен кръг хора“, аргументира се Гьорова.
„Каритас“ работят за национална политика и местни стратегии за цялостно предоставяне на социални услуги и дългосрочна грижа за възрастните хора, а в момента за местна грижа в 11 общини. Днес те организират кръгла маса - "Когато търсенето изпреварва предлагането - гарантиран ли е достъпът на възрастните хора до дългосрочни грижи в домашна среда".
„Като се съсредоточим върху съществуващите документи на национално и местно равнище привидно и формално има заложено мерки, но когато задълбочим и го свържем с реалността, се оказва, че много сериозно изостава развитието на домашната грижа“, обясни Светлана Гьорево.
И коментира, че „страната ни е декларирала, че прави грижа да възрастните хора, а няма как да се случи без да се инвестира във всички услуги и човекът да остане независими в своя дом“, да получи подкрепа за лечение и за поддържане на ежедневните си дейности.
„Проблемът е изключително комплексен, не можем да кажем финансирането, но то се насочва към развитието на институционални модели – резидентни. Асистентската подкрепа вече е делегирана услуга. Развитието на услугите – предлагането, не отговаря на търсенето“, обясни проблемът представителят на „Каритас“.
И е категорична, че „за грижата в дома на проектен принцип не е устойчива и в даден момент хората остават без грижа“.
А големият проблем в сектора на тази социална услуга е, че работата не е привлекателно и изисква специална подготовка, специално отношение към възрастния човек особено, ако има заболяване. И при недостига на кадри много хора остават без грижа за определено време.
Светлана Гьорева обясни, че „патронажната грижа е общинска програма и голям процент е покрита от еврофондовете“.
„Към момента общините са в критична ситуация, защото да нямат яснота, как ще продължат тази грижа и хиляди хора да останат без грижа“, предупреди Гьорева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..
ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..
Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..
Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието. Промените в..
Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..
Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..
Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%. На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...