Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С писмо до Гутериш: Палестинските власти искат пълноправно членство в ООН

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
Снимка: Ройтерс

Палестинските власти са изпратили писмо до генералния секретар на ООН Антониу Гутериш с искане за получаване на пълноправно членство в световната организация. Това става ясно от пост в социалните мрежи на палестинската мисия, която е със статут на наблюдател.

Това е втори опит за пълноправно членство след септември 2011 година, когато обаче палестинската кандидатура не успя дори да стигне до гласуване в Съвета за сигурност. Подкрепа този път със специални писма изразиха от Арабската лига, Организацията за ислямско сътрудничество и Движението на необвързаните държави. Наблюдатели обаче прогнозират, че и този път инициативата може да не успее, тъй като може да се натъкне на вето от страна на Съединените щати.

Намерение за кандидатстване отново за пълноправно членство изрази преди дни палестинският представител Рияд Мансур. Тогава той заяви, че очаква Съветът за сигурност да вземе решение на срещата за Близкия Изток на 18 април. Представителят на Израел Гилад Ердан очаквано се противопостави, като каза, че палестинските власти не са изпълнили критерия за държава и са се отдалечили от целите, които е трябвало да постигнат от 2011 година насам.

Искането за пълноправно членство трябва да бъде одобрено първо от Съвета за сигурност на ООН, а след това да получи и подкрепата на две трети от държавите в Общото събрание на световната организация.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

РЗИ оправдава тромавата процедура за ТЕЛК с фургон и Столична община

Жена с онкологично заболяване се връща на работа след осем месеца болнични. След няколко седмици влиза в болница за друга операция, която не е свързана със заболяването. И на излизане се оказва, че лекарите не могат да й издадат болничен лист, защото трябва да мине през ТЕЛК.  Досещате се, че това означава да чака на опашка за подаване на..

публикувано на 24.07.25 в 10:27
Турист прави снимка на фона на църквата

Гърция: Забрана за влизане в горски райони

Гръцките власти предупреждават за опасност от пожари в цялата страна заради високите температури. В сила е забрана за влизане в горски райони. Днес и утре се очакват пикови стойности на температурите, които на места достигат до 45 градуса на сянка, предупреждават от Гражданска защита. Увеличиха броя на дежурните болници в цялата страна,..

публикувано на 24.07.25 в 10:23

Части от Кюстендил останаха без вода над денонощие

В Кюстендил повече от 30 часа без вода останаха в кв. "Герена", водоподаването беше нарушено тази нощ и в други квартали в града. Безводието се удължава и от планирани ремонти. Причина за безводието са ремонтни дейности на главен водопровод от южна индустриална зона (ЮИЗ) първи подем до южна индустриална зона (ЮИЗ) втори подем, уточняват от..

публикувано на 24.07.25 в 10:13

Студенти на протест пред НС преди гласуването на промените в Закона за висшето образование

Студенти от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и други висши училища се събраха на протест пред Народното събрание.  Те очакват гласуването на промените в Закона за висшето образование, които депутатите приемат днес окончателно, за намаление на таксите за платено обучение с 40 на сто - от следващата академична година. Пред БНР..

публикувано на 24.07.25 в 10:05

Адв. Александър Кашъмов: Кандидатстващи за публични длъжности трябва да излязат на светло и да свикнат с критиката

Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна защита срещу натиск. И те заслужават защита, включително от необосновани агресивни публикации, каквито има в жълти издания, коментира адв. Александър Кашъмов в интервю пред БНР. Той е защитник..

публикувано на 24.07.25 в 09:59
Ангел Славчев

"Възраждане" отправи остри критики към кабинета заради реакцията на пожарите

В декларация от трибуната на Народното събрание от "Възраждане" отправиха остри критики към действията на държавата по време на пожарите в костинбродските села Безден, Богьовци и Опицвет.  Депутатът Ангел Славчев цитира свидетелски разкази на засегнати жители и обвини властта в бездействие и липса на инвестиции в пожарна техника: "Вместо да..

публикувано на 24.07.25 в 09:53
Емилия Недева

Адв. Емилия Недева: Варненският кмет не беше за задържане, делото стои 8 месеца на трупчета

Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния представител Делян Пеевски как се гледат мерките за неотклонение в Старозагорския съдебен район за телесни повреди, разказа в интервю пред БНР адв. Емилия Недева, правозащитник. "И това е от..

публикувано на 24.07.25 в 09:42