Младите хора – поколението Z, бягат от традиционната журналистика и медии и са в социалните мрежи. Причината е, че те това поколение не иска да пораства и то да живее в своя балон, в който се постига успех. Това показва изследване на журналиста Евелина Андреева.
"И колкото по-рано се постигне успехът, толкова по-добре. Те искат да слушат истории за успешни хора, но не на 50 години, а на 20 и 30 години", сподели Андреева в интервю пред БНР.
В предаването "Преди всички" тя разказа интересни подробности за желанията и мирогледа на поколението Z – родените от 1990 г. до 2000 г., описани в нейната книга, плод на 5-годишен труд.
Тази вечер от 18 часа в книжарница-галерия "НБУ в ЦЕНТЪРА" Евелина Андреева ще представи книгата си "Медийният човек: От аналоговия свят до цифровата вселена".
"Смятат, че най-важните теми, които ги засягат, е тяхната професионална реализация, взаимоотношенията между хората и на трето място е любовта – без любов може, но само с любов, без пари и материална осигуреност не може. Те бягат мощно от политиката", сподели данни от изследванията си Андреева.
"Трябва да се вслушваме в желанията на поколенията след нас, да даваме кураж, трябва паралелно да вървят и позитивните неща, създали нещо ново. Журналистиката вече е пета власт, която обединява информационни технологии, бизнес, журналистика", препоръча Евелина Андреева, чийто изследователски труд "Медийният човек: От аналоговия свят до цифровата вселена" показва, как се променят медиите.
През 2023 г. в НБУ направих проучване с 402-ма млади и резултатите са интересни - защо младите абдикират от медиите и какво намират в социалните мрежи, разказа Андреева, която е работила 15 години като главен секретар в БТА.
"Това, което най –много ги дразни в традиционната журналистика, е манипулацията, информацията за болести и проблеми, и на трето място многото политика. И не е така, че само лошите новини са новини. Поколението Z нарича себе си Gen Z, иска оптимизъм, кураж и светлина в пътя си и където не я намира, бяга от там", коментира журналистката.
И обяснява причините:
"Това, което се случва и първата причина за бягство, това е манипулация. И имат основания, защото на политиците също не вярват. Мен ме впечатли, че харесват личното мнение на журналиста в социалните мрежи, където личното мнение е истински лично, а не в медията, където работят, защото вероятно е провокирано от финансови или други причини. Те очакват журналистите да изразяват личното си мнение, нещо, което в информационните агенции е абсолютно забранено."
Проучването през 2023 г. показва, че 62% от младите не разбират новините, което е свързано с функционална грамотност – PIZA. И тяхното внимание се задържа не повече от 6 – 7 секунди, губят интерес, не слушат и затова не разбират. Те признават, че техен ментор – преводач и разяснител на новините са – на първо място родител, после приятел и на трето място инфлуенсър.
"Те са бъдещата публика на медиите и бъдещи управляващи държавата. Важно е да се анализира и да се планира една бъдеща стратегия на медиите. Новините за младите хора трябва да се правят от млади хора. Това, което те очакват от бъдещето е различно. Тази книга е анализ на медиите, каквито сме в момента и какви евентуално бихме били в бъдеще", коментира Евелина Андреева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис посети Санторини, за да се запознае лично с готовността за реакция при евентуално силно разрушително земетресение. Продължава силна сеизмична активност на остров Санторини. Земетресенията, които са с магнитуд над 4,5 по Рихтер се усещат и в Атина. Сеизмолозите не правят прогнози как ще се развие..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов промени мнението си за грантовото подпомагане на медии у нас. След като вчера Борисов каза, че грантове не трябва да се получават, днес той уточни, че този тип финансиране не е лошо нещо, но проблемът е кои медии ги получават. "Аз не казвам, че грантовете са лошо нещо. Прави впечатление обаче, че тези грантове,..
Кметовете на Благоевград Методи Байкушев и на Симитли Апостол Апостолов създават инициативен комитет за изграждане на язовир "Ракочевица", който да осигури питейна вода на всички общини по поречието на река Струма. Идеята за изграждане на язовир е още от началото на 80-те години на миналия век, но проектът така и не е реализиран. Две са..
България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ. Страната ни до момента е получила първо междинно плащане по Програмата за възстановяване и устойчивост и аванс към него, възлизащ на около 1,6 милиарда лева, подчерта в Народното събрание вицепремиерът Томислав Дончев. Правителството иска среща с представители на ЕК заради..
"Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха от Конституционния съд да се произнесе по отношение на мандатите на органи, които са освободени предсрочно, противозаконно или противоконституционно. Въпреки че уточниха, че става дума за принципно искане за тълкувателно решение, от коалицията дадоха за пример казуса с управителя на..
Гърция е обхваната днес от протести - ученици, родители и учители настояват за наказания за виновните за жп катастрофата, станала през 2023 г. Междувременно фермерите планират блокади по пътищата през уикенда. По решение на националния съвет на родителите на учениците в средното образование започна голяма протестна демонстрация в Атина...
До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари. По график втората трябва да бъде доставена в рамките на следващите 4-5 седмици. След пристигането на новите два хеликоптера, ползваният в..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..