Младите хора – поколението Z, бягат от традиционната журналистика и медии и са в социалните мрежи. Причината е, че те това поколение не иска да пораства и то да живее в своя балон, в който се постига успех. Това показва изследване на журналиста Евелина Андреева.
"И колкото по-рано се постигне успехът, толкова по-добре. Те искат да слушат истории за успешни хора, но не на 50 години, а на 20 и 30 години", сподели Андреева в интервю пред БНР.
В предаването "Преди всички" тя разказа интересни подробности за желанията и мирогледа на поколението Z – родените от 1990 г. до 2000 г., описани в нейната книга, плод на 5-годишен труд.
Тази вечер от 18 часа в книжарница-галерия "НБУ в ЦЕНТЪРА" Евелина Андреева ще представи книгата си "Медийният човек: От аналоговия свят до цифровата вселена".
"Смятат, че най-важните теми, които ги засягат, е тяхната професионална реализация, взаимоотношенията между хората и на трето място е любовта – без любов може, но само с любов, без пари и материална осигуреност не може. Те бягат мощно от политиката", сподели данни от изследванията си Андреева.
"Трябва да се вслушваме в желанията на поколенията след нас, да даваме кураж, трябва паралелно да вървят и позитивните неща, създали нещо ново. Журналистиката вече е пета власт, която обединява информационни технологии, бизнес, журналистика", препоръча Евелина Андреева, чийто изследователски труд "Медийният човек: От аналоговия свят до цифровата вселена" показва, как се променят медиите.
През 2023 г. в НБУ направих проучване с 402-ма млади и резултатите са интересни - защо младите абдикират от медиите и какво намират в социалните мрежи, разказа Андреева, която е работила 15 години като главен секретар в БТА.
"Това, което най –много ги дразни в традиционната журналистика, е манипулацията, информацията за болести и проблеми, и на трето място многото политика. И не е така, че само лошите новини са новини. Поколението Z нарича себе си Gen Z, иска оптимизъм, кураж и светлина в пътя си и където не я намира, бяга от там", коментира журналистката.
И обяснява причините:
"Това, което се случва и първата причина за бягство, това е манипулация. И имат основания, защото на политиците също не вярват. Мен ме впечатли, че харесват личното мнение на журналиста в социалните мрежи, където личното мнение е истински лично, а не в медията, където работят, защото вероятно е провокирано от финансови или други причини. Те очакват журналистите да изразяват личното си мнение, нещо, което в информационните агенции е абсолютно забранено."
Проучването през 2023 г. показва, че 62% от младите не разбират новините, което е свързано с функционална грамотност – PIZA. И тяхното внимание се задържа не повече от 6 – 7 секунди, губят интерес, не слушат и затова не разбират. Те признават, че техен ментор – преводач и разяснител на новините са – на първо място родител, после приятел и на трето място инфлуенсър.
"Те са бъдещата публика на медиите и бъдещи управляващи държавата. Важно е да се анализира и да се планира една бъдеща стратегия на медиите. Новините за младите хора трябва да се правят от млади хора. Това, което те очакват от бъдещето е различно. Тази книга е анализ на медиите, каквито сме в момента и какви евентуално бихме били в бъдеще", коментира Евелина Андреева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Днес в авиобаза „Безмер“ край Ямбол е обявен Ден на отворените врати от 9,30 до 13 часа. Авиобаза „Безмер" е част от състава на Военновъздушните сили от близо 74 години. Вече е традиция по случай Международния ден на авиацията и космонавтиката в нея да гостуват стотици цивилни. Командирът на базата полковник Милен Димитров: „Тези дни, са дни в които..
Принц Хари, който от няколко дни е в Лондон, изненадващо посети Украйна. Херцогът на Съсекс е в Лондон тази седмица по повод на изслушване на негова жалба в Апелативния съд относно решението на Министерството на вътрешните работи, с което сериозно се намалява нивото на охраната му при посещение на страната. Британските медии разпространиха снощи..
Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..
Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..
Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..
Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова. Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..
Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..