Избори 2 в 1 и зрелищен арест в Агенция "Митници" - тези две събития белязаха първата седмица на април, в която политическите страсти се нажежиха до червено.
Директорът на агенцията Петя Банкова все още е задържана, а назначилият я министър на финансите в оставка Асен Василев видя в това разчистване на сметки. Съпредседателят на ДПС Делян Пеевски пък посочи именно него за основен виновник за случващото се, докато БСП видя в събитията разчистване на сметки в „разглобката“. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отказа коментар по същество, защото в митниците всичко било „изчегъртано“ и от три години нямало на кого да се обади, за да получи информация.
И на този фон - главният секретар на МВР Живко Коцев подаде оставка, която после оттегли - и в двата случая заради морала си с признание за оказван натиск. За такъв, но срещу себе си, призна и министърът в оставка и бъдещ вероятен член на служебния кабинет със същия ресор Калин Стоянов - ябълката на раздора между вече несъществуващата сглобка/некоалиция.
В този дух се развиха (не)партньорските отношения в парламента, като Борисов дори допусна да бъде в опозиция при управление на ДПС - ППДБ. Премиерът в оставка Николай Денков обаче определи Пеевски като „най-голямото зло за България“, а санкционираният по „Магнитски“ политически лидер го попита в отговор как 9 месеца е живял с това зло. Борисов пък си спомни, че Денков „се е сгушил“ зад Пеевски, когато миньорите „дойдоха да ги бият в парламента“.
Парламентарният дневен ред бе доминиран от политическите сблъсъци - създадоха се няколко анкетни временни комисии, среднощно депутатите се загрижиха за фиска заради харчовете (предизборни според ГЕРБ и ДПС) на кабинета. Още по-голяма грижа за депутатите се оказаха най-бедните пенсионери. След политическото наддаване за размера на великденските добавки към пенсиите, бе прието предложението на ГЕРБ и ДПС за 75 лева за пенсионерите с доход до линията на бедност. Асен Василев предупреди, че това застрашава увеличението на пенсиите на всички. НОИ - отрече. Втори рунд предстои при гласуването на текстовете на второ четене. Иначе и кабинетът в оставка поизхарчи пари на последните си две заседания.
Вече бе известно, че председателят на Сметната палата Димитър Главчев е номинацията за служебен премиер. Депутатите набързо замазаха законодателния гаф кой има право да поеме поста, защото освен Конституцията бяха пропуснали да направят поправки и в ресорните закони на правоимащите. Опашка от кандидат - служебни премиери обаче не се изви, а президентът Румен Радев, който отново използва случая да разкритикува конституционните промени и орязаните си правомощия, благодари на единствения желаещ. От своя страна Главчев обеща списък с министри, от които Радев да не се срамува.
Още от седмицата - в обобщението в звуковия файл.
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Снимки: Евелина Стоянова
"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..