"Очакваме в скоро време да има и български енциклопедичен вариант за това що е "Родова терапия", каза в "Нощен Хоризонт" Райна Дамяни, водещата на популярното предаване "В часа на синята мъгла", нейно авторско предаване за изкуство и култура, което тя води цели 29 години. Тя гостува в качеството си на родов терапевт.
Райна Дамяни е доктор по културология и обществени комуникации, журналист и арт експерт. Автор е на 8 самостоятелни изложби живопис и куратор на над 100 художествени проекта.
Що е то родова терапия - система, която осветява и показва причините за нашите проблеми, състояния, травми, болки, тайни, чрез спомените, емоциите търсенето, намирането и осъзнаването на дълбоки пластове, през знанието за нашето семейство, произход, фамилия, ред, праотци.
Следва процес, работа от ваша страна, навигация от моя, решаване на редица проблеми, чрез осъзнаване и трансформация. Лекувате живота си и помагате на поколенията след вас да не повтарят вашите травми и обремененост, да си обясните защо определени неща се случват и повтарят в живота ви.
"Самата дума терапия плаши хората, леко ги дистанцира и те се питам "Какво е това?" Но щом има думата терапия, това означава, че нещо терапираме и лекуваме. А щом има лекуване, това означава, че има болка. Изначалното в родовата терапия са т.нар. наследствени, родови травми, проблеми, грешки, знания, повторяемост на събития или травми, които ние носим още от появата си на този свят и почти всичко е несъзнателно.
Родовата терапия работи през миналото ни, нашето собствено и на семейството ни, на рода ни, на този, с когото се сродяваме, правим или не правим семейство.
Защо - за да изясним настоящето, за да живеем по-добре и най-важното, за да подобрим бъдещето на тези, които идват след нас, на нашите деца, внуци и правнуци, ако нямаме такива, винаги има на кого да предадем физически това знание, разказа още Райна Дамяни.
"В търсене на корените да опознаеш своето семейство, означава да узнаеш всичко за себе си. Да опознаеш себе си означава да разбереш всичко.
Винаги има начини да опознаеш рода си в миналото, да ги изследваш, защото родовата терапия стъпва на реално опознаване на поколенията назад, с информация 120 години назад работи родовата терапия.
Родовата терапия връща живота ни през паметта на предците ни назад, за да можем да продължим напред.
Когато има кризи в света, когато има войни, когато има епдемии, инфлация - всичко това се е преживявало в миналото, ние не го преживяваме за първи път.
Това знание, което ние носим в ДНК - то си, в паметта на предците си, ни дава тази устойчивост да се преборим, допълни още Дамяни.
Тя допълни, че въпреки всички конспиратвни теории, че светът няма да оцелее, че човечеството няма да се справи с поредното предизвикателство, историята доказва, че това не е така и ние продължваме напред и всичко това е вкоренено в родовата система.
Райна Дамяни е доктор по културология и обществени комуникации, журналист и артексперт, с 33-годишен професионален път в национални медии. Автор е на 8 самостоятелни изложби живопис и куратор на над 100 художествени проекта. Илюстрира множество книги. Нейни стихове, рецензии и публицистични текстове са публикувани в авторитетни издания и интернет. Създава и води единственото авторско предаване за изкуство и култура "В часа на синята мъгла" - "Дарик радио", 1994 - 2021. Носителка е на престижни награди, сред които "Златно перо" на СБЖ и Голямата награда на София за културна журналистика, 2014. Автор на научното изследване "Системата на културното наследство и новата медийно-информационна среда". Определя се като духовен космополит и маринист.
Още по темата в звуковия файл.
Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..