Германия отрече обвиненията, че с оръжейните си доставки за Израел е подпомагала извършване на геноцид в ивицата Газа. Това стана в рамките на дело, гледано в най-висшия съд на ООН - Международния съд в Хага - по иск на Никарагуа.
Според Никарагуа Германия е нарушила Конвенцията за геноцида от 1948 г. и международното хуманитарно право, като е продължила да снабдява Израел, дори след като е била наясно, че съществува риск от извършването на геноцид в Ивицата Газа.
В понеделник адвокатите на Никарагуа като спешни мерки поискаха от Международния съд в Хага да нареди на Германия да спре продажбите на оръжие на Израел и да възобнови финансирането на палестинската агенция на ООН за бежанците.
На заседанието днес Таня фон Услар-Глайхен, юридически съветник на германското министерство на външните работи, заяви пред съдиите от Международния съд, че делото на Никарагуа е прибързано и се основава на слаби доказателства.
"В случаите, когато Германия е оказвала подкрепа на Израел, включително под формата на износ на оръжия и друго военно оборудване, количеството и целите на тези доставки са грубо изопачени от Никарагуа. Германия доставя оръжия само въз основа на подробна проверка, която не само спазва, но и далеч надхвърля изискванията на международното право".
Според представител на германския правен екип в залата, от октомври 2023 г. насам Германия не е пращала артилерийски снаряди или боеприпаси.
"Ройтерс" припомня, че Германия е един от най-верните съюзници на Израел след нападението на "Хамас" на 7 октомври и последвалата офанзива срещу Ивицата Газа. Берлин е един от най-големите доставчици на оръжие за Израел, като през 2023 г. е изпратил военно оборудване и оръжия на стойност над 320 млн. евро, според данни на германското Министерство на икономиката, отбелязва още агенцията.
Очаква се до седмици Международният съд в Хага да издаде временни мерки по делото на Никарагуа срещу Германия, но окончателното решение може да отнеме години. Въпреки че решенията трябва да бъдат правно обвързващи, съдът всъщност няма как да ги приложи.
В интервю за американската телевизия CBS News президентът Доналд Тръмп коментира продължаващото спиране на работата на правителството, защити решението си да атакува кораби, пренасящи наркотици, както и говори по позицията на САЩ спрямо Китай, Русия и Израел. В предаването 60 минути, водено от Нора О'Донъл, американският президент отговории на въпроси..
Еврото носи устойчивост и повече възможности пред икономиката, заяви в интервю за "Преди всички" Михаел Фауленд, заместник-управител на Хърватската централна банка. Фауленд беше в основата на процеса по приемането на еврото в Хърватия, което се случи през 2023 година. Две години по-късно хърватите още помнят куната, но усещат и ползите от единната..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че не обмисля да предостави на Украйна ракети с голям обсег "Томахоук", предаде агенция "Ройтерс", цитирана от БТА. На въпрос на журналист на борда на президентския самолет "Еър Форс 1" дали не обмисля да предостави тези оръжия на Украйна, Тръмп отговори: "Не, съвсем не". Държавният глава на Съединените..
Теоретично е възможно България да кандидатства и за трето плащане по Плана за възстановяване и устойчивост до края на годината, обяви в ексклузивно интервю за БНР еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис. Брюксел и София са в контакт и за второто плащане по плана, но липсата на реформи по отношение на антикорупционата комисия вероятно ще доведе..
Ревизираната план сметка на Държавното обществено осигуряване за следващата година ще обсъжда Надзорния съвет на Националният осигурителен институт. Това се налага, след като управляващите промениха предварителното си намерение минималната заплата да е 605 евро и обезщетението за гледане на дете през втората година да остане замразено...
След въвеждането на еврото хърватската икономика стана по-устойчива, заяви в интервю за БНР Михаел Фауленд, заместник-управител на централната банка в Загреб. По думите му, присъединяването към еврозоната не е причина за висока инфлация. "Еврото не е отговорно за инфлацията в Хърватия. Поне не до степента, в която обикновено се възприема. Ако се върнем..
Устойчивостта в Космоса, защитата на планетата и използването на космически технологии за решаване на земните проблеми са във фокуса на започващата днес в Никозия световна космическа конференция. Очаква се да бъдат обявени важни научни открития и да бъдат подписани международни споразумения. Ръководители и експерти от най-големите космически агенции в..
След т.нар. промени от 1989 г. България остана в ръцете на хората, които са я управлявали и преди това. Това мнение изказа пред БНР историкът и..