Административният съд София град отказва да върне на ЦИК флашпаметта от машините за гласуване, използвани на местните избори в София - град през октомври миналата година.
Причината е делото за изборите в София по жалба на Ваня Григорова, която остана втора на балотажа на кметските избори.
Съдът назначи експертиза на машинния вот, сравняват се резултатите от флашпаметта на машините и броя на разпечатаните от тях хартиени бюлетини в над хиляда секции.
От Комисията изпращат ново писмо до съда, в което напомнят за промените в Изборния кодекс, че от 2022 г. изборните резултати не се извличат от флашките и отново настояват за тяхното връщане.
Заместник-председателят на ЦИК Росица Матева допълни, че тези флаш памети са необходими за изборите на 9 юни.
"В противен случай ЦИК няма да може спокойно да организира изборите и може да се наложи да купува допълнително флаш памети", поясни Матева.
Доброволческата инициатива "Ангели в розово" отбелязва десетата си годишнина в активна подкрепа на страдащите от рак на гърдата. Заедно се опитваме да оставяме нашата розова диря, както обичам да наричам добрите ни дела, обясни пред БНР Цветелина Кънчовска, основател и двигател на благотворителната арганизация. "Събираме средства и..
Заради катастрофа тази сутрин е затворен за движение участъкът от пътя София-Варна между Севлиево и Балван. Сблъскали са се автобус и лек автомобил, съобщават от полиция. В момента колите изчакват на място, предаде кореспондентът ни Велина Махлебашиева.
От днес във врачанския квартал "Бистрец" ще бъде възобновен мащабният ремонт на уличната мрежа. Строителните дейности временно бяха преустановени заради спряно финансиране от държавата, което предизвика протести в квартала. Преди години квартал "Бистрец" беше разкопан за воден цикъл. Допълнително улиците бяха разбити от няколко наводнения от..
Кипър завършва активния летен сезон с нови рекорди в туристическия отрасъл. Според отчетените статистически данни страната е изпратила август с най-високо постижение в историята си за брой пътници, преминали през летищата й. Освен това е първа в Европа по ръст на приходите от туризъм. Пътническият трафик на двете международни летища в Ларнака и Пафос..
Изтекли данни от личния кабинет на Борис Джонсън разкриват как бившият премиер е печелил от контакти и влияние, които е придобил по време на поста си, при вероятно нарушение на етичните правила и правилата за лобиране, разкрива "Гардиън" в няколко публикации. "Досиетата "Борис", както ги е озаглавил вестникът, съдържат имейли, писма,..
Земетресение с магнитуд 5,2 по скалата на Рихтер разлюля гръцкия остров Евбея. Трусът е усетен в цялата област Атика, няма информация за пострадали и жертви. Жителите и туристите на остров Евбея излязоха по улиците, като някои от тях са в парковете или леките си автомобили. Много пък отидоха на брега на морето, където смятат, че ще бъде..
Британският премиер Киър Стармър прие президента на Палестинската администрация Махмуд Абас на "Даунинг стрийт" в момент, когато Обединеното кралство се готви да признае Палестина като държава. Махмуд Абас приветства обещанието на Стармър за признаване преди заседанието на Общото събрание на ООН в Ню Йорк по-късно този месец, ако Израел не промени..
Протестът на 13 септември е само началото , обеща пред БНР лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов. "На 13 септември организираме..
Проблем е, че има много версии за бития директор на ОДМВР на Русе. Този проблем се дължи до голяма степен на реакцията на ръководството на МВР,..
Цялото интервю на Снежана Иванова с проф. Даниел Вълчев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.