Среща в "Нощен хоризонт" с истинското изкуство и стремеж за откриване на вдъхновение за всеки по своята душевна и емоционална пътека.
Гостува художникът Феникс Върбанов с "Пулсации" в едно пътешествие към вътрешния свят на човека, към магичния Космос, който се разкрива при досега с неговите творби. Покана за откриването на една изключителна изложба с пулсациите на самото творене и сътворяване – на вечното съблазняващо противопоставяне между човешкото и божественото, между земното и небесното.
Със своята изложба "Пулсации" - на времето в прегръдката живот дочул сърцето си, художникът Феникс Върбанов разказва за една изключителна изложба, където времето се разкрива чрез изкуството, а животът с пулсациите на сърцето с досег до най-дълбоките емоции и вълнения на художника, пресъздадени в неговите творби.
Те ни водят през времето и пространството на чувствата, а всяка картина е като пулсът на живота, проникнал същността на човешкото битие. Живеещият в Париж художник Феникс Върбанов определя себе си като космополит и признава, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури - българска, китайска и френска.
Неговата изложба ще бъде открита на 16 април в столичната галерия "Стубел". Тя се бъде последвана през месец май от друга изложба под наименованието "Мъртво течение" в столичната галерия "Аросита".
За новата си изложба "Пулсации" художникът Феникс Върбанов споделя, че тя е спонтанно решение и тръгва от усещане за вълнение, което на френски звучи като вълнообразно, пулсираща енергия, енергия за живот. Емоциите са моторът на пулсациите като движение. Онези състояния, които излизат извън рамката без да се къса връзката между ум и душа.
Пулсациите като границата да се преодолее любовта, смъртта и чрез изкуството да се постигне абсолютът. Според художника пулсацията трябва да се контролира иначе настава война, а изкуството е средство да изразяваме пулсациите на своите емоции и да оставяш следа по пътя. Тази пулсация обобщава творчеството му.
Новата му изложба ще е монохромна в червено и черно. В момента червеният цвят му дава много енергия и го събужда като вулкан, от който изригват емоции. Работи с абстрактни елементи, тъй като те са най-близо до сърцето, духовността на работите, които прави. Пулсацията е процес, който става много бързо, в случая рисуването е уловен миг.
В новата изложба Върбанов ще покаже накъсани парчета, фрагменти от времето. Колажите му дават възможност за свобода, усещане без граници. Следваща стъпка е да ги освети с ретро осветление. Ще бъдат показани 20 картини рисувани върху китайска хартия с туш, както и малки формати. Вече 30 години той работи с китайската хартия. Харесва му, че тя се поддава на мачкане, прави скулптури с нея, моделира я, поддава се на релеф. Тя е гъвкава и силна, много лека, казва Феникс Върбанов и се опитва в творбите си да съчетава като в скулптура светлосянката и пространството.
Феникс Върбанов е роден 1962 г. в София в семейството на художници. Баща му Марин Върбанов е български художник по съвременен текстил, а майка му Сун Хуай Куей е от китайски произход и е живописец. През юношеските си години Феникс Върбанов заминава за Франция, където преминава по-голямата част от живота му. Париж като епицентър на съвременното изкуство запалва творческата искра в художника. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени във Феникс Върбанов. Учи в Lycèe Pilote de Sèvres (Департамент по рисуване) и Ecole Nationale Supèrieure des Beaux-Arts (ENSBA), Paris. Специализира в Китайската академия по изкуствата, Хан Джоу. Интересът му към традиционните китайски техники на работа с туш върху хартия датират от 1985 г., когато учи в Академията за изящни изкуства, Хан Джоу. Китайската живопис е основен елемент в неговото творчество. Работи предимно с китайски туш върху хартия, облепвани върху платно, снаждани като колажи. Феникс Върбанов обича кръговата форма, която асоциира с хармонията на Ин и Ян. Негови творби са излагани в галерии в Париж, Пекин, София, Пловдив, Люксембург и др.
Носител е на първа награда на Фондация „Charles Oulmont“ (Fondation de France) 2023 за живопис.
Още по темата в звуковия файл.
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..