На 14 април голямата наша оперетна примадона Донка Шишманова можеше да отбележи своя 90-годишен юбилей, но си отиде от този свят преди две години. Можем само с носталгия да си спомним за нейните прекрасни героини, които сме гледали на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“.
Винаги съм си представяла оперетната примадона точно като Донка Шишманова - красива, елегантна, с артистократично излъчване, великолепна певица и вълнуваща актриса. За щастие, нашият оперетен театър винаги е имал точно такива примадони - когато се върна към миналото пред очите ми са примадоните на 50-те и 60-те години на отминалия век: Анета Цанкова, Лиляна Кошлукова, Петя Ламбринова, Божана Продева, а колко са красавиците преди тях, за които само сме чували, като Мими Балканска, Надя Шаркова... Донка Шишманова беше достойна тяхна наследничка.
Познавах я още от студентските ни години - беше красива, лъчезарна, с впечатляваща външност, а като човек беше мила, приветлива, естествена.
Родена е в Дупница. Завършва Музикалната академия и веднага през 1958 г. е назначена във Варненската опера. Дебютът ѝ е с ролята на Сафи от оперетата „Цигански барон“. Сценичният ѝ път продължава с роли в оперите „Дон Жуан“, “Аида“, “Прилепът“, “Кармен“, “Бохеми“, "Травиата“.
За ролята в “Албена“ диригентката Радосвета Бояджиева пише във вестник „Народна култура“ през 1962 г.:
“Налага се и образът на Албена в изпълнение на Донка Шишманова. Наред с физическите данни, тя притежава талант на призвана артистична натура, който изпълва с такова богато съдържание всяка сцена от операта. По разнообразие и богатство на нюанси нейната вокална партия е една от най-изработените... “
През 1963 г. Донка Шишманова става солистка на Държавния музикален театър “Стефан Македонски“, на сцената на който се развива блестящата ѝ кариера. Всички я помним с превъплъщенията ѝ в ролите на Елена, Хана Главари, Силва, Марица, Евридика, Агрипина в оперетата на Парашкев Хаджиев “Аз Клавдий“ и още много други. Гостувала е в много страни - Гърция, Русия, Румъния, Чехия, Китай, Германия, където са се възхищавали на нейното изкуство. Участвала е и в два филма - „Черните лебеди“ и „Юлия Вревска“.
През 2014 г. на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ със спектакъл на „Царицата на чардаша“, където тя участва с ролята на Цилика, тържествено бе отбелязана нейната 80-годишнина.
Донка Шишманова почина през месец май 2022 г.
В Златния фонд на БНР е запазено интервю с нея от 1999 г., в което говори за ролите си. Него и песен от оперетата "Веселата вдовица" на Лехар можете да чуете в звуковия файл.
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..