Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Помните ли... оперетната прима Донка Шишманова?

Донка Шишманова
Снимка: http://musictheatre.bg/

На 14 април голямата наша оперетна примадона Донка Шишманова можеше да отбележи своя 90-годишен юбилей, но си отиде от този свят преди две години. Можем само с носталгия да си спомним за нейните прекрасни героини, които сме гледали на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“. 

Винаги съм си представяла оперетната примадона точно като Донка Шишманова - красива, елегантна, с артистократично излъчване, великолепна певица и вълнуваща актриса. За щастие, нашият оперетен театър винаги е имал точно такива примадони - когато се върна към миналото пред очите ми са примадоните на 50-те и 60-те години на отминалия век: Анета Цанкова, Лиляна Кошлукова, Петя Ламбринова, Божана Продева, а колко са красавиците преди тях, за които само сме чували, като Мими Балканска, Надя Шаркова... Донка Шишманова беше достойна тяхна наследничка.

Познавах я още от студентските ни години - беше красива, лъчезарна, с впечатляваща външност, а като човек беше мила, приветлива, естествена.

Родена е в Дупница. Завършва Музикалната академия и веднага през 1958 г. е назначена във Варненската опера. Дебютът ѝ е с ролята на Сафи от оперетата „Цигански барон“. Сценичният ѝ път продължава с роли в оперите „Дон Жуан“, “Аида“, “Прилепът“, “Кармен“, “Бохеми“, "Травиата“

За ролята в “Албена“ диригентката Радосвета Бояджиева пише във вестник „Народна култура“ през 1962 г.:
“Налага се и образът на Албена в изпълнение на Донка Шишманова. Наред с физическите данни, тя притежава талант на призвана артистична натура, който изпълва с такова богато съдържание всяка сцена от операта. По разнообразие и богатство на нюанси нейната вокална партия е една от най-изработените... “

През 1963 г. Донка Шишманова става солистка на Държавния музикален театър “Стефан Македонски“, на сцената на който се развива блестящата ѝ кариера. Всички я помним с превъплъщенията ѝ в ролите на Елена, Хана Главари, Силва, Марица, Евридика, Агрипина в оперетата на Парашкев Хаджиев “Аз Клавдий“ и още много други. Гостувала е в много страни - Гърция, Русия, Румъния, Чехия, Китай, Германия, където са се възхищавали на нейното изкуство. Участвала е и в два филма - „Черните лебеди“ и „Юлия Вревска“. 

През 2014 г. на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ със спектакъл на „Царицата на чардаша“, където тя участва с ролята на Цилика, тържествено бе отбелязана нейната 80-годишнина. 

Донка Шишманова почина през месец май 2022 г.

В Златния фонд на БНР е запазено интервю с нея от 1999 г., в което говори за ролите си. Него и песен от оперетата "Веселата вдовица" на Лехар можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Къщата на залязващото слънце

Разместване на пластовете от миналото в изложбата "Къщата на залязващото слънце"

Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце".  Произведенията в  нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..

публикувано на 31.03.25 в 11:59
Георги Грозев

Драматичният театър в Ловеч с премиера на моноспектакъла "Последният танц на Нижински"

Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..

публикувано на 31.03.25 в 11:35
Явор Мичев

Бюрото по труда в Русе се превърна в пространство за изкуство

Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската дирекция на Бюрото по труда. Няколко снимки и коридорът става друг. Само че това не са просто снимки, а картини и техен автор е най-награждаваният русенски майстор на аерофотографията Явор Мичев...

публикувано на 30.03.25 в 08:09

Драматичният театър в Русе представи за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи"

Трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе постави за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи" от Дънкан Макмилан. Да, става дума за алкохол и наркотици и действието се развива на сцената на театъра. Тази изключително тежка тема с богатата палитра от емоции и мисли е разказана по впечатляващ начин от екипа с режисьор Боян..

публикувано на 30.03.25 в 07:56

Оркестърът за народна музика на БНР покори сърцата на плевенчани

Оркестърът за народна музика на БНР изнесе концерт в Плевен на Благовещение и покори сърцата на хората от този край. Една вълнуваща вечер с талантливи музиканти, с красотата на българския фолклор и пожеланието на публиката тези музикални срещи да станат традиция.   Препълнената зала „Катя Попова“ аплодираше през цялото време музикантите от..

публикувано на 30.03.25 в 05:44

Нова сладка музика от "Михаил Йосифов и Новините в джаза"

Изминалите две години, от издаването на "Първа емисия" досега, бяха много наситени за формацията. "Михаил Йосифов и Новините в джаза" релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20 , бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art..

публикувано на 28.03.25 в 21:05