Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ситуацията сега е доста тежка за правителството, въпреки опитите му да прехвърли напрежението към Руанда"

Проф. Нандо Сигона: Преди Брекзит границите на Обединеното кралство бяха по-добре защитени

"Друг е проблемът с легалната имиграция - европейците вече не идват и няма кой да ги замести"

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тази седмица Европейският парламент одобри окончателно миграционния пакт на ЕС. Десет отделни законодателни текста влизат в сила, за да се реформира европейската политика в областта на миграцията и убежището. За целта бяха необходими 4 години тежки преговори между страните членки, а в годините след първия пик на миграционната криза от 2015 година темата доведе до разнобой в Европейския съюз и възход на крайнодесните популисти в редица държави.

За страните на първа линия като България се задават сериозни промени. Новият регламент предвижда бърза процедура, в рамките на три месеца, за нелегално пристигащите мигранти, която да се извърши в близост до външните граници.

Темата за нелегалната миграция не е слизала от дневния ред на Европа от вече почти 10 години, в редица страни от ЕС тя е ключова в обществения дебат, при това съвсем не само по избори. У нас не е така, въпреки че сме транзитна страна за много мигранти, които се устремяват към Западна Европа. Някои от тях стигат чак до Обединеното кралство, предприемайки опасно пътуване през Ламанша с малки лодки.

Едно от обещанията, с което привържениците на Брекзит спечелиха референдума през 2016 година, беше, че Великобритания ще поеме отново контрола върху своите граници. Ако погледнем обаче рекордния брой прекосявания на Ламанша, особено сега - в годината на парламентарни избори на Острова - дали неизпълнението на това обещание няма да се окаже фатално за шансовете на Консервативната партия да остане на власт?

Темата коментира пред БНР проф. Нандо Сигона - ръководител на програмата на Бирмингамския университет за изследвания в областта на международната миграция и принудителното разселване.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Това е голям проблем, отчасти защото сегашното правителство на Консервативната партия беше твърд привърженик на Брекзит. Засилването на контрола по границите и намаляването на миграцията бяха централни теми в кампанията за референдума за излизане от Европейския съюз. Но някои от проблемите, които наблюдаваме сега с увеличението на броя на пристигащите по редовен и нередовен път мигранти, са отчасти в резултат именно на Брекзит. Резултат са и от загубата на защитата, която Европейският съюз даваше на Обединеното кралство, което като част от съюза чисто географски беше чак последната гара за мигрантите. В известен смисъл границите на Обединеното кралство бяха по-добре защитени преди, отколкото сега.

Освен това се оказва, че Брекзит облагодетелства и трафикантите на хора. Защото сега, ако нелегални имигранти успеят да стигнат до Обединеното кралство, вече е по-трудно да ги изпратите обратно в Европа. Друг е проблемът с легалната имиграция - европейците вече не идват. Или идват, но много, много по-малко хора. Имам предвид студенти, квалифицирани работници, нискоквалифицирана работна ръка и т.н. Така внезапно се оказва, че в страната зейна огромна празнина - няма кой да замести европейците. Ето защо властите трябваше да отворят имиграционната система. А това създаде шок за населението. Хората не бяха подготвени за това."

Може ли да кажем, че проблемът с миграцията е основният, който ще доведе до загуба на торите на предстоящите общи избори?

"Със сигурност е сред основните проблеми. Добре известно е, че в исторически план десните партии водят кампании, залагащи на антиимиграционните нагласи сред електората. Ситуацията сега е доста тежка за правителството, въпреки опитите му да прехвърли напрежението към Руанда с плана за депортиране. Ясно е, че проблемът с увеличения мигрантски наплив до голяма степен торите си го създадоха сами. Няма как да обвинят лейбъристите, които не са управлявали вече почти 15 години.

Лейбъристката партия от своя страна също създава проблем, като се опитва да заеме позиция вдясно от центъра по въпроса за миграцията. Защото смята, че така може да привлече част от избирателите на торите, които обикновено не се плашат толкова от мигрантите. Но основен проблем за Консервативната партия е и системата на националното здравеопазване, която е в сериозна криза - пак в резултат на управленската политика на торите."

Споменахте модела "Руанда", целящ решаването на проблемите с миграцията като се изпращат хора в източноафриканската държава, но самият модел е доста противоречив и проблематичен, най-малкото от правна гледна точка.

"Има много проблеми. Всъщност, от почти 2 години правителството се опитва да приложи този план за Руанда и е изправено пред много предизвикателства, свързани със спазването на човешките права и с рентабилността на цялата операция. Консервативната партия заложи много на този план, но реалността е, че дори и да успеят да го приложат, това няма да е решение. Защото правителството на Руанда заяви, че ще приема максимум по няколкостотин души годишно, а нелегално пристигащите в Обединеното кралство са десетки хиляди. Планът "Руанда" представлява и принципна заплаха, според мен. Защото други страни виждат погрешно в него модел за решаване на мигрантския проблем. Редица страни членки на Европейския съюз изглежда се опитват да направят нещо подобно. Например Италия с Албания, но и Дания също с Руанда."

Всъщност, отговаряне донякъде на моя следващ въпрос - дали е възможно други европейски държави да използват модела "Руанда"?

"В известен смисъл вече сме били свидетели на нещо подобно на модела "Руанда". Какво е всъщност новото в този модел? Най-важната новост е, че ако някой влезе в страната без разрешение - нелегално, губи правото да кандидатства за убежище на Острова. Планът "Руанда" изключва такава възможност за нелегалните имигранти, дори ако имат нужда от международна закрила. Вместо това им предоставя възможност след изпращане в африканската държава да кандидатстват за убежище там. И ако получат статут на бежанци, да останат там.

В миналото практиката беше да се връщат хора в мигрантски лагери в периферията на Европа, докато са там да се обработват молбите им за убежище и ако отговарят на критериите, да ги приемат. Моделът "Руанда" е просто механизъм за възпиране на нелегалните мигранти - те така и да нямат шанс да останат във Великобритания и в Европа въобще. Но хората, които идват от раздирани от войни или от нестабилни държави, няма как по друг начин да стигнат до Европа, за да поискат убежище. Дори афганистанците или иракчаните. Проблемите с неработещите схеми за пренасочване на мигрантите са само върхът на айсберга."

Министър-председателят на Великобритания Риши Сунак  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британското правителство има споразумения с няколко европейски държави, включително България, за съдействие за справяне с потока от мигранти, минаващи през тяхна територия на път към Европа. Има и споразумение като това с Албания, смятано за особено ефективно, защото доведе до рязко намаляване на пристигащите през Ламанша албанци. Може би това е най-добрата формула?

"Статистиката за нелегално преминаване на Ламанша потвърждава голям наплив на албанци към Великобритания преди година и половина. След серия от кризисни преговори между британското и албанското правителство беше договорено скоростно връщане на албанските граждани в родината им. Много ефективна намеса наистина, но постигането на такива споразумения със страните на произход на всички прииждащи нелегални мигранти не е лесно. С някои от тези страни Великобритания дори няма дипломатически отношения."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

14 българи получиха присъди от общо 684 години затвор за трафик на мигранти в Гърция

14 българи получиха присъди от общо 684 години затвор за трафик на мигранти в Гърция, съобщи БНТ. Членовете на организирана престъпна група от български граждани, занимаваща се с транспортиране на нелегални мигранти на територията на Гърция, са осъдени на средно по 140 години затвор, а на някои от тях е наложена и глоба от 1 400 000 евро...

публикувано на 22.05.25 в 17:56
Министър-председателите на Италия Джорджа Мелони и на България Росен Желязков - Рим, 22 май 2025

Желязков след срещата с Мелони: Трябва да увеличим стокообмена

С Италия имаме прекрасни двустранни отношения и трябва да увеличим стокообмена, защото през последните години след пандемията от Covid-19 имаме редукция с 10%. Това заяви премиерът Росен Желязков след срещата си с италианския премиер Джорджа Мелони в Рим, където Желязков ръководи българската делегация за проявите, свързани с 24 май. "В момента..

публикувано на 22.05.25 в 17:56
Димитър Димитров

Димитър Димитров: Рискът е, че може да гласуваме бюджет на СО, който не реалистичен

"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не  реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамкита на..

публикувано на 22.05.25 в 17:55
Марио Ангелов, директор на

Смесеният хор на БНР ще участва в тържествената литургия на 23 май в Рим

Смесеният хор на БНР ще участва в Светата литургия на 23 май в базиликата "Сан Клементе" в Рим.   По традиция 24 май  -  Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се чества и в Рим.  В състава на българската делегация влизат лица на високи държавни позиции, представители на..

публикувано на 22.05.25 в 17:53

Поредно дарение от над 400 заглавия получи кюстендилската библиотека

Поредно дарение с над 400 заглавия, издания на съвременни автори, класически творби, детска литература и научна, и специализирана литература получи регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" в Кюстендил. То е резултат от създадените повече от десетилетие добри взаимоотношения между издателство "Захарий Стоянов", кюстендилско производствено..

публикувано на 22.05.25 в 17:46

Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево

Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево. Жители на Батошево свидетелстват, че падналите ледени късове са били с големината на монета от 2 лева и са поразили насаждения.

публикувано на 22.05.25 в 17:10
Управителят на БНБ Димитър Радев

Управителят на БНБ: Докато не бъде обявен конвергентният доклад, никой не знае отговора

Никой не знае отговора на оценките за готовността на България за приемане на еврото. Това става ясно в блиц интервю на управителя на БНБ Димитър Радев за БТА. След негово участие при откриването на паричен салон в Плевен, Радев е цитиран, че е запознат със съдържанието на конвергетните доклади. Управителят на БНБ: Напълно сме готови за..

публикувано на 22.05.25 в 17:09